Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Ha ilyen sofőr vagy, az a gyerekedre is rossz hatással van

2025.03.16.

Az agresszív vezetés nemcsak növeli a balesetek kockázatát, hanem károsan befolyásolja a gyerekek viselkedését és a később vezetési szokásaikat is. 

Az autózás a legtöbb család életében megszokott tevékenység, reggelente óvodába, iskolába indulunk, hétvégén pedig hosszabb kiruccanásra is jut idő. Ezek a hosszabb-rövidebb utazások azonban nemcsak élményeket, hanem stresszt és konfliktust is okozhatnak, ha a szülők rosszul reagálnak a közlekedési helyzetekre.  

Ha a felnőttek idegesen, indulatosan, viselkednek a volán mögött, káromkodnak, szidják a többi közlekedőt és agresszíven vezetnek, az nem csak pillanatnyi feszültséggel jár. Amellett hogy felelőtlen és dühös vezetési stílus nagymértékben fokozza a balesetveszélyt, az utastérben szinte tapintható feszültségnek hosszabb távú következményei is lehetnek a gyerekekre nézve. 

Mi váltja ki az agresszív vezetést? 

A közlekedés miatti harag, agresszió – amit angolul road rage-nek neveznek – általában a mindennapi stressz, a munkahelyi nyomás, a kimerültség és a türelmetlenség miatt jelentkezik, de a sofőr személyiségétől is függ, hogy milyen mértékű, és előfordul-e egyáltalán. A dühkitörést kiválthatja például a lassú araszolás a csúcsforgalomban, késés miatti aggodalom, egy másik autós váratlan sávváltása vagy index nélküli kanyarodása – de igazából bármilyen apró-cseprő dolog miatt „robbanhat” a sofőr. 

Egy mérges plüssfigura ül az autó vezetőülésében

Ne ilyen érzelmi állapotban vezessünk

Ilyenkor az egyszerű bosszankodás agresszív viselkedésbe csaphat át, és az autóvezető kiabálni, dudálni kezd, és ha még jobban elveszíti a fejét, akár kockázatos manőverekbe kezdhet. Ha ez megtörténik, az veszélyes a többi közlekedőre is, ráadásul a hátul ülő gyerekek testi épsége is forog a kockán. 

Ez a viselkedés a legtöbbször azzal magyarázható, hogy a sofőr a többi autóson vezeti le a hétköznapi feszültséget. Nem tudja, ki ül a másik kocsiban, bárkit vagy bármit beleképzelhet, és kiadhatja az indulatait, miközben a háttérben lévő munkahelyi vagy magánéleti problémák megoldásra várnak. 

Hogyan hat az agresszív vezetés a gyerekekre? 

A közlekedésben is az a legjobb tanítás, ha jó példát mutatunk. A gyerekek nagyon jó megfigyelők, sokkal több mindent észrevesznek, mint azt a szülők gondolják. Amikor a hátsó ülésen utazó gyerek azt látja, hogy a szülő kiabál vagy dühöng az autóban, idővel átveheti, magáévá teheti az agressziót. 

Ha azt tapasztalja, hogy egy feszültséggel teli helyzetre felindultan reagál apa vagy anya – bár az agresszív vezetés elsősorban a férfiakra jellemző –, akkor ez lesz számára az elfogadott reakció. Hosszabb távon ez befolyásolhatja a gyerek viselkedését és érzelemszabályozását, és később az iskolában vagy a baráti kapcsolataiban is nagyobb eséllyel fordulatnak elő nála dühkitörések vagy szóbeli agresszió. 

Az autóban uralkodó feszült légkör emellett bizonytalanságot okozhat a gyerekben. Ha az utazás során mindig kiabálás és stressz uralkodik, akár rossz élménnyé válhat a szülőkkel való közlekedés, ami nemcsak a mindennapi iskolába járást vagy a családi nyaralásokat teheti kellemetlenné, de rossz hatással van a gyerek érzelmi fejlődésére is. 

Így lehet elkerülni a vezetés közbeni agressziót

Vezetés közben a leggyakoribb stresszforrás a késés. Ha mindig az utolsó pillanatban indulunk útnak, nagyobb az esélye annak, hogy dühösek leszünk egy piros lámpa vagy egy lassan haladó autó miatt. Érdemes kicsit korábban indulni, és máris könnyebben kezeljük a menet közben felmerülő nehézségeket. 

Egy férfi napszemüvegben autót vezet

A nyugodt autóvezetés csökkenti a balesetveszélyt, és jó példa a gyerekeknek

Sokat segíthetnek az érzelmek kezelésében a relaxációs technikák, a mély légzés vagy a pozitív gondolatok felidézése. Szintén jótékony hatása lehet, ha nyugtató zenét, hangoskönyvet vagy podcastot hallgatunk, és ezzel kellemesebbé válik az utazás a felnőttek és a gyerekek számára is. 

Érdemes azt is tudatosítani magunkban, hogy a közlekedés nem egy előre meghatározott, kiszámítható forgatókönyv szerint zajlik, mindig előfordulhatnak váratlan helyzetek, és a többi közlekedő sem mindig úgy viselkedik az utakon, ahogy azt kellene, vagy ahogy mi elvárjuk tőlük. Ha tudatosan törekszünk az önkontrollra és a volán mögötti agresszió csökkentésére, az nemcsak a balesetek esélyét csökkenti, hanem jó példát mutatunk a gyerekeknek is, ami pozitív hatással lesz a későbbi vezetési szokásaikra. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.04.28
Egy rendkívül hosszú listát rakott össze az Autocar azokról a modellekről, amik valamiért radar....
2025.04.28
A tavaly január óta feladott álláshirdetések 53 százalékában várnak el a munkaadók valamilyen....
2025.04.28
Április 25-én hivatalosan is kezdetét vette a turista szezon a Fertő tavon. A See Opening....
2025.04.28
Összeütközött egy személyautó és egy motorkerékpár Polgárdiban, a Balatoni úton, azaz a 7-es főúton....
2025.04.28
Az 59. Éves Húsvéti Jeep Safarin igazán elengedte a fantáziáját a gyártó. ..
2025.04.28
Újabb kategóriában a legjobb: a Kia EV3 elnyerte a „Best of the Best” díjat az Autók és Járművek....
2025.04.28
Márciusban 12,7 százalékkal 84 504-re bővült a használtautó átírások száma, de a februári....
2025.04.28
Nagy Norbert az ötödik helyen zárta az autós hegyi Európa-bajnokság idei második állomását, az....
2025.04.28
Puskás Ferenc, Kocsis Sándor, Bozsik József, Czibor Zoltán, Détári Lajos egykori csapata, az 1909-....
2025.04.28
A múltidéző citromsárga fényezéséről könnyen felismerhető Yuzu Edition az alapmodellnél harapósabb....