Formula Student
Ők tényleg nulláról kezdték, és ami a legfontosabb, hogy megvalósították álmaikat, miközben sikert sikerre halmoznak immár 2007. óta, amikor a Budapesti Műszaki Egyetemen megalakult az első magyar Formula Student csapat. Nemzetközi szinten is egyre ismertebb és elismertebb az FRT, vagyis a BME Formula Racing Team, mely elsőként épített Magyarországon benzines, majd elektromos és autonóm Formula Student versenyautót.
Jó ajánlólevél
A mánia és az ötlet az USA-ból indult, célja, hogy már a tanulás idején gyakorlati tudást és menedzseri tapasztalatot szerezzenek a hallgatók, akik így még keresettebbek a versenyszférában és az igaz autó-, és motorsport versenyeken, mert a Formula Studentes gyakorlat jó ajánlólevél minden műfajban. Pláne, ha rangos egyetemen és sikeres csapatnál rajtolt egy hallgató. A magyarok közül, az FRT-től is jónéhányan kerültek már a Forma 1-be, rangos túraautóbajnokságba és márkakupába. A legfrissebb sikerről naplószerűen számoltak be a budapesti egyetemisták az Autószektornak.
2021-es program
Idei szezonjuk a Hungaroringen rendezett nyári autóbemutatóval indult, ahol a WTCR bajnok Michelisz Norbert vezette legújabb versenykocsijukat, melyről így nyilatkozott: „Borzasztóan gyors az autó, 1.8 másodperc alatt gyorsul százra, nagyon jók a fékjei és kanyarban is igazi gokartos érzést nyújt. A csapat nagyon szimpatikus, érződik a tagjain az a mélyről jövő autósport iránti szeretet, az elkötelezettség, az, hogy minden apróságra odafigyelnek. Kíváncsiak és eredmény-orientáltak, ami borzasztóan fontos.”
Sikeres szezonnyitó
Rászolgáltak a bajnoki értékelésre, és meghálálták támogatóik befektetéseit is, mert már első nemzetközi versenyükön abszolút negyedik helyezést értek el úgy, hogy tényleg hajszállal maradtak le a dobogóról. A 2021-es szezon első hivatalos rendezvénye a Formula Student Austria volt, melynek a Formula 1-es versenypálya, a Red Bull Ring adott otthont. A magyar csapat történetében először indult 26 csapatból álló mezőny elektromos kategóriájában.
Nulladik nap
Vasárnap hajnalban elindult a 19 fős versenycsapatunk Ausztriába. A kijutásunkat segítette két Dacia Sandero, amit a Renault Magyarország biztosított a csapatunknak, illetve egy Volkswagen Transporter, amit az AG Totals ajánlott fel. A megérkezést követően regisztráltak a versenyre, majd a kempingben felállították sátraikat.
1. nap
Ahogy minden versenyen, itt is az első feladat a gépátvétel volt, ahol a Formula Student szabályzat alapján a bírák átvizsgálták a versenyautókat, hogy az minden előírásnak megfelel-e. Az akkumulátor átadásánál a rendelkezésre álló időből kicsit kicsúszott a csapat, így csak késő este, a gépész és az elektromos gépátvétel első fele után tudták azt befejezni. A történéseket Pápai Nóra csapatkapitány mesélte el az Autószektornak.
2. nap
„Miután gyorsan befejeztük az első napról fennmaradt feladatokat, az elektromos gépátvátelt, tilt tesztet, eső tesztet és fék tesztet is teljesítettük sorban egymás után a délelőtt folyamán. Ezzel mi lettünk a 2. csapat, amely sikeresen vette a gépátvételt, és a versenypályán is megmutathattuk a versenyautónkban rejlő potenciált. Eközben 10 órától a fiktív Üzleti tervünket is előadtuk a bíráknak, ahol 10 perc alatt kellett meggyőznünk őket, hogy megéri a vállalkozásunkba fektetni. Délután következett a másik két statikus versenyszám a Cost & Manufacturing - és az Engineering Design Event is. Előbbiben a versenyautónk elkészítésének anyagi oldaláról, és a gyártási munkálatokról kellett előadást tartanunk, míg a másodikban a mérnöki megoldásainkat kellett bemutatni a bíráknak.”
3. nap
„Szerdán elkezdődtek a dinamikus versenyszámok, így végre versenykörülmények között is láthattuk az idei versenyautónkat szerepelni. A gyorsulásunk nem sikerült ideálisan, viszont szinte azonnal kárpótolt minket a Skid Pad-en elért eredményünk, ahol nagy fölénnyel, több mint másfél tizedmásodperccel sikerült megelőznünk a második helyezettet, ezzel a csapat történetében először arattunk győzelmet a 8-as alakú pályán. A nap zárásaként az autocross versenyszámban is sikerült elöl végezünk, az ötödik helyet értük el, így a következő napon az Endurance során az élmezőnyben rajtolhattunk.”
4. nap
„Az utolsó napra már csak egy versenyszám maradt, az Endurance, ahol 22 kilométert kellett megtennie az autónknak pilótacserével. Bár voltak nehézségeink, ezek ellenére is sikerült felállnunk a dobogóra itt is, a harmadik helyen célba érve. Az autó hatékonyságát is figyelembe vevő Efficiency versenyszám alatt mi használtuk fel a 4. legkevesebb energiát, így összetettben a dinamikus versenyszámokon mi szereztük a 2. legtöbb pontot. Az esti díjátadó ceremónián a jelenlegi COVID szabályozások miatt csapatonként csak két ember vehetett részt, de szinte ott is lehetett hallani az üdvrivalgásunkat a kempingből, amikor megkaptuk a Skid Pad győzelemért, és az Endurance 3. helyért járó díjat. Összetettben is majdnem sikerült a dobogóra állnunk, 27 csapat között a 4. helyet szereztük meg.”
Méghozzá a világ legjobb csapatainak mezőnyében.
Most a Formula Student East-re készülnek, ami a Hungaroringen lesz lebonyolítva, így hazai pályán bizonyíthatunk augusztus 7-11. között!
FRT Eredmények:
Statikus versenyszámok
Dinamikus versenyszámok
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!