Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
Amikor közlekedési balesetekről, biztonságról, szabályokról és jó gyakorlatokról esik szó, szinte kivétel nélkül a közutakra gondolunk. Arra, mik a szabályok, mit jelentenek a táblák, hogyan kell elsőbbséget adni, autózni, kerékpározni, gyalogosként közlekedni.
Eközben számos olyan balesetveszélyes helyzet adódik a mindennapokban, amelyek nem a forgalomhoz kapcsolódnak, de mégis járművek, főként autók jelentenek kockázatot. Különösen a gyerekekre nézve. Az egyik ilyen hely a kocsibejáró, ami elsősorban a családi házaknál lehet veszélyforrás.
Beállni az otthoni parkolóhelyre, kocsibejáróra, garázsba a mindennapos rutin része, amit a legtöbben nem tartanak veszélyesnek. A szülők jól ismerik a házuk, lakásuk környékét, minimális sebességgel haladnak, eszükbe sem jut, hogy bármi baj történhet. De éppen ezért lehet veszélyes hely a kocsibejáró, mert alábecsüljük a kockázatokat, és nem számolunk az eshetőségekkel.
Családi házaknál veszélyes hely a kocsibejáró, mert senki sem gondolja, hogy ott baleset történhet
Az amerikai adatok szerint hetente mintegy 50 gyerek sérül meg azért, mert elgázolja vagy áthajt rajta egy tolató autó, közülük ketten nem élik túl a balesetet. A tragédiák 70 százalékban a szülő vagy egy közeli hozzátartozó ül a volánnál. Előfordulhat, hogy a szülő nem veszi észre a gyereket, kisebb korban még nagyon kiszámíthatatlanul mozognak, váratlanul megiramodhatnak, például hirtelen anya vagy apa után szaladnak, hogy még egyszer elköszönjenek. Ráadásul a gyerekek jóval kisebb termetűek, így ha valaki hátramenetben áll ki vagy be a kocsival, nagyobb az esély arra, hogy nem érzékeli a gyerekeket, vagy eltűnnek a holttérben.
Az ilyen tragédiák leggyakrabban az öt év alatti gyerekekkel fordulnak elő, de ez nem jelenti azt, hogy idősebbekkel nem törtéhet baj: felnőttekkel is megesett, hogy a házaspár egyik tagja figyelmetlenül elgázolta a párját otthon. A nagyobb autók, városi terepjárók, kisteherautók fokozott veszélyt jelentenek, mivel ezeknél a járműveknél nagyobb a holttér.
A modern tolatórendszerek és -kamerák segíthetnek a tragédiák megelőzésében, de teljes mértékben nem lehet a technikai megoldásokra támaszkodni. A szülőnek mindig tudnia kell, hol van a gyerek, amikor ki- vagy behajt az autóval, ha van másik felnőtt otthon, akkor a kisebbekre vigyázhat ő. Figyelni kell arra is, ha rokon vagy vendég érkezik, hogy a gyerekek örömükben nehogy túl hamar odaszaladjanak üdvözölni őket, amikor még mozgásban van a kocsi.
Emellett tudatosítani kell a gyerekekben a kocsibehajtóra vonatkozó biztonsági szabályokat, akárcsak a közúti közlekedés esetében. Ha kiszállnak az autóból, és a szülő utána áll be a kocsival, akkor el kell mondani nekik, hogy menjenek be a házba vagy egy adott területre, és ott kell maradniuk, amíg tart a manőver.
Meg kell beszélni a gyerekekkel, hogy mi a teendő, amikor beállnak az udvarba vagy a garázsba az autóval
Érdemes megszokássá tenni, hogy a kocsibejárón ne maradjanak játékok, kréta vagy bármi olyan dolog, ami odacsábíthatja a gyerekeket, ezeket ajánlott együtt összeszedni. Jó ötlet tisztázni azt is, hogy az a terület, ahol a kocsi áll, illetve közlekedik ki-be, lehetőleg ne játszóhely legyen. Legyenek kijelölt zónák, ahol elfoglalhatják magukat, és a kocsi körül olyanok is, ahol nincs helye a játéknak.
Hazaérve egyébként az legbiztonságosabb megoldás, ha a garázsba vagy kocsibeállóba tolatva parkolunk be, és a gyerekek addig az autóban maradnak. Így ha elmegyünk otthonról a kicsik nélkül, akkor orral előre tudunk kiállni, és így nagyságrendekkel kisebb a baleset esélye.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!