13 ezer kilométeres autót minek vizsgálni?

2026.06.26.
Mindig öröm és megkönnyebbülés, ha fiatal és/vagy keveset futott autókat rendelnek tőlünk, mert amikor bejönnek tinédzser német prémiumok, meg több brigádot kiszolgált duplafülkést melós-platós járgányok, előre tudjuk, hogy a szemlelapunk margóját is tele fogjuk írni hibákkal. Nyilván egy két és fél éves, mindössze 13.000 km-es autónál ilyen nem fordulhat elő, mégis érdemes ezeket is átvizsgáltatni. Mitsubishi Space Star 1.2 CVT Az ügyfelünk kifejezetten ilyen fiatal és keveset futott kisautóban gondolkodott. Így talált rá a 2023-as gyártású osztrák import kisautóra, erre a szuper sárga színű Space Star-ra. A névnél megállva kicsit elgondolkodtató, hogy mire gondolhatott a költő, a „Space” jelenthet ugyanis (világ)űrt és helyet is, de lássuk be, ennek a kiskosinak egyikhez sem sok köze van. Az űrbe biztosan nem megy, mint Elon Teslája, és méreteiből fakadóan a „helykirály” sem túlságosan jellemző. Ami viszont jellemző rá, az a vagány formaterv és az elérhető legnagyobb felszereltségi szint, amely tartalmaz a klímán kívül 6 légzsákot, 4 elektromos ablakot, könnyűfém felniket, bőrkormányt és váltót, tolatókamerát, fűthető üléseket, kulcsnélküli indítást és így tovább. Egyvalamit szándékosan kihagytam, az pedig a tükörindex. Nur in Österreich Van ugyanis egy olyan felszereltségi szint, amivel a Mitsubishi nem is jött Magyarországra. A kizárólag Ausztriában konfigurálható Diamond felszereltség hozza az előbb felsorolt extrasor, plusz még valamit, aminek a furcsasága elsőre fel sem tűnt a szemlén. Ennek a kocsinak egyszerre van oldalvillogója a sárvédőbe építve és a visszapillantó tükörbe integrálva. Amikor ezt végre észrevettem, azonnal a W210-es Mercik utólagos facelift-elő tuning Jóskái jutottak eszembe, akik lecserélték az 1995-től gyártott négyzetesebb index nélküli tükröt, a frissített modellváltozat kerekded, lámpás kivitelére. A sárvédőben persze benne maradt a régi, így ordított, hogy gagyi az egész. De ez gyári! Így adta a gyártó. Amúgy a nagyon kevés külsérelmi nyomból az egyik éppen a jobboldali tükörindexhez kapcsolódott, azt ugyanis a csúnya horzsolás miatt cserélni kellene. Ezen kívül a hátsó lökhárító volt enyhén meghúzva és a keréknyomás ellenőrző rendszere jelzett hibát a diagnosztikában és a műszerfalon is. Pedig lett volna bekevert festék a javításához Az eladó azt mondta, hogy a kocsi bal hátulján volt meghúzva, azt javították. Igen, hát tökéletes, fiatal és kevesett futott autókból a sógorék sem szállnak ki csak úgy, mindig van valami. Nosza, lássuk! Körbemértem. A cégnél nem bízzuk a véletlenre a festékréteg mérést. Igazából nem autókhoz kifejlesztett műszereink, hanem ipari cuccunk van. Nem csak 2,5 mm-ig mér, hanem ennek a dupláját tudja, 5.000 mikront. De még ez sem működött, amikor a bal hátsó sárvédőt pásztáztam vele! Hajjaj! Akkor nézzük meg közelebbről! Hamar látható volt, hogy ez az elem nem illeszkedik megfelelően a hátsó lökhárítóhoz. Mindenhol eláll és a színárnyalat sem azonos. Még nekem is ordít a különbség – remélem a képen is látszik – pedig én igazolt színtévesztő vagyok. Ezután még, amennyire lehetett belestem a sárvédő fonák oldalára, ahol tisztességes korróziógátlást hajtottak végre a derék szakemberek. Különleges a fék A próbaúton számítottam rá, hogy a fékeknek kell néhány határozott munkaütem, mire megérkezik a várt hatás, hiszen a tárcsák az állásban lerozsdásodtak. Cipőzgetem, satuzgatom, és nem elég, hogy nem jön a fékhatás, minden fékerő felépüléskor olyan érzésem volt, mintha valaki éppen akkor taszajtana egyet a kasztnin. Nem múlt el a jelenség, azon kívül nem tudtam vele foglalkozni, hogy feljegyeztem a szemlelapra. A rögzítőfék sem volt a helyzet magaslatán. A bal hátsó kerék már blokkolt, amikor a jobboldali még simán gurult tovább. Megjegyzem a kocsi friss műszaki adatlapja ott utazott velem a próbaúton. Nem vette meg az ügyfél Ez a kocsi nyilván egy kis utómunkával ismét nagyon jó lesz. De a 5.000+os festékréteg alatt nem tudni, hogy mi történik. Vajon 2-3 év múlva kirügyezik? Lappattog? Ezt a kockázatot nem akarta viselni az ügyfelünk, így elengedte és nézett magának egy szintén kevés kilométeres Vitara-t. Azt sem vette meg, majd arról is hozom a cikket. És mi ebből a tanulság? Nincs olyan kocsi, amire nem érdemes vásárlás előtti átvizsgálást kérni. Csak mindegyikre más miatt.

A Harley-Davidson ismét több ezer motorost és márkarajongót hozott össze Európa minden szegletéből

2026.06.26.
A European H.O.G. Rally egyik visszatérő, nagy népszerűségnek örvendő helyszíneként – a 2012-es és 2019-es rendezvények után – Cascais idén ismét méltó otthona volt az eseménynek. A lenyűgöző szépségű atlanti-óceáni partszakasz különleges hátteret nyújtott a motoros kultúrát ünneplő, vibráló hangulatú fesztiválnak, amelyet a Milwaukee-Eight V-Twin erőforrások összetéveszthetetlen hangja kísért. Fotó: Harley-Davidson „A 2026-os European H.O.G. Rally Cascaisban kiemelkedő sikert aratott: motorosok és rajongók ezreit hozta össze a régió minden részérő. , hogy együtt ünnepeljék a Harley-Davidson által képviselt értékeket: a szabadságot, az összetartozást és a motorozás semmihez sem fogható élményét. A kiemelkedő érdeklődés és a rendezvény különleges atmoszférája egyaránt bizonyítja európai H.O.G. közösségünk erejét és elkötelezettségét. Erre az erős alapra építve már most izgatottan tekintünk a folytatás elé, és örömmel várjuk, hogy 2027-ben a horvátországi Biograd na Moruban ismét együtt ünnepelhessünk a European H.O.G. Rally következő állomásán” – mondta Francesco Vanni, a Harley-Davidson Motor Company EMEA-régióért felelős értékesítési vezetője és ügyvezető igazgatója. A nagyközönség számára nyitott és ingyenesen látogatható 2026-os European H.O.G. Rally programkínálata minden korábbinál gazdagabb volt. A rendezvény ideje alatt a Lisbon H.O.G. Chapter naponta szervezett vezetett túrákat, amelyek lehetőséget biztosítottak a résztvevőknek a régió felfedezésére. Pénteken a lenyűgöző, 15. századi Cidadela de Cascais falai között rendezték meg a Custom Motorcycle Show-t, ahol Európa 38 legkülönlegesebb egyedi építésű motorkerékpárja mutatkozott be méltó környezetben. A díjakat John Joseph Arrigo, az Egyesült Államok portugáliai nagykövete, Matt Ryan, a Harley-Davidson Motor Company marketing- és technológiai igazgatója, valamint Francesco Vanni adta át. A Best in Show díjat a malagai Lord Drake Kustoms fehér-arany színvilágú Cruiser építése nyerte el, amely a közönség szavazatai alapján odaítélt People's Choice elismerést is megszerezte. A Best Detailing díjat a dél-afrikai Paolo Lopes nyerte el egy látványos, krómozott és egyedi fényezésű, koponya motívumokkal díszített cruiserrel, amely a rendkívül erős mezőnyt felvonultató Cruiser kategóriában a második helyet is megszerezte. A Best Paintwork elismerést a portugál Nene Castellanos vehette át egy bronz és barna árnyalatokban pompázó, kifogástalan kivitelezésű Chicano stílusú cruiserért. A Customer Inspiration díjat – amelyet azoknak a nem professzionális építőknek ítélnek oda, akik kiemelkedő kreativitásról és egyedi látásmódról tesznek tanúbizonyságot motorkerékpárjaik személyre szabása során – a spanyol Walter Benitez Alberti kapta meg, elismerésül különleges Clubstyle építéséért. A rendezvény egyik leglátványosabb programjára szombaton került sor, amikor több mint 2000 motorkerékpár részvételével elrajtolt a hagyományos Harley-Davidson Parade. A felvonulás a legendás Circuito Estoril versenypályáról indult, ahol a résztvevők először egy tiszteletkört tettek a pályán, majd a Cascais Repülőtér kifutópályáján haladtak végig, ezt követően pedig a Cascais–Estoril régió festői tengerparti útjain folytatták útjukat. A több kilométeres motoros menet felejthetetlen látványt nyújtott mind a résztvevők, mind a nézők számára. A rendezvény központi eleme a Harley-Davidson Expo volt, ahol a 2026-os modellkínálat legfontosabb motorjai kaptak helyet. A kiemelések között szerepelt a Street Glide Limited és a Road Glide® Limited, valamint a Pan America 1250 Limited. A látogatók tesztmotorozáson is kipróbálhatták az új modelleket, miközben gasztronómiai kínálat és interaktív márkaélmények várták őket. A rally hangulatát mindhárom este élőzene fokozta, a fellépők pedig egészen éjfélig tartották lendületben a közönséget. A csütörtöki programban a Lazy Generation, a Klassicos és az AC/DC tribute zenekar, a DA CA lépett színpadra; pénteken Frankie Chavez, egy Guns N’ Roses tribute produkció és a King Zebra szórakoztatta a közönséget; szombaton pedig a Red Beds, egy Pearl Jam tribute zenekar, valamint a záró fellépő Bad Touch gondoskodott a fesztivál energikus fináléjáról. A feltörekvő tehetségek is kiemelt szerepet kaptak: a Harley-Davidson Music Contest győztesei a hétvégén több alkalommal is színpadra léptek. A francia Ocean Daze és a spanyol The Surroyal változatos hangzásvilágukkal Európa feltörekvő zenei színterét képviselték. A Harley-Davidson 2026-os európai partnerségi programjának részeként a Jeep is csatlakozott a rendezvényhez, két ikonikus márkát egyesítve a szabadság és a kaland iránti közös szenvedély mentén. A látogatók így egyedülálló lehetőséget kaptak arra, hogy mindkét márka világát testközelből is megtapasztalják. A Harley-Davidson bejelentette, hogy a 33. European H.O.G. Rally 2027. június 10–13. között a horvátországi Biograd na Moruban kerül megrendezésre. A visszatérés különösen várt, hiszen a város 2014 után ismét otthont ad az eseménynek, korábban pedig 2011-ben is házigazda volt.
Címkék: 

Antonelli a második szabadedzésen is a leggyorsabb volt Ausztriában

2026.06.26.
A világbajnoki pontversenyt vezető pilóta mögött a McLaren párosa, az ausztrál Oscar Piastri és a címvédő brit Lando Norris következett a második és harmadik helyen. Az első hatba még a Red Bull négyszeres világbajnoka, a holland Max Verstappen, illetve a legutóbbi futamon győztes, szintén brit Lewis Hamilton (Ferrari) és a Mercedes brit pilótája, George Russell fért be. A spielbergi program szombaton 12.30 órakor a harmadik szabadedzéssel folytatódik.   Eredmények, 2. szabadedzés (az élcsoport): 1. Kimi Antonelli (olasz, Mercedes) 1:07.014 perc 2. Oscar Piastri (ausztrál, McLaren) 1:07.251 3. Lando Norris (brit, McLaren) 1:07.339 4. Max Verstappen (holland, Red Bull) 1:07.564 5. Lewis Hamilton (brit, Ferrari) 1:07.611 6. George Russell (brit, Mercedes) 1:07.637   korábban:   1. szabadedzés: 1. Kimi Antonelli (olasz, Mercedes) 1:07.796 perc 2. George Russell (brit, Mercedes) 1:07.836 3. Oscar Piastri (ausztrál, McLaren) 1:07.913 4. Max Verstappen (holland, Red Bull) 1:08.077 5. Lewis Hamilton (brit, Ferrari) 1:08.461 6. Arvid Lindblad (brit, Racing Bulls) 1:08.726   A további program:   szombat: 3. szabadedzés 12.30 időmérő edzés 16.00   vasárnap: futam 15.00   További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

Világszerte ismert szakértők vettek részt Európa felsőoktatási csúcstalálkozóján

2026.06.26.
Az európai felsőoktatás versenyképessége, a nemzetközi hallgatói mobilitás, az ipari-egyetemi együttműködések, a mesterséges intelligencia, az innováció, valamint az egyetemek társadalmi szerepe – csak néhány azon témák közül, amelyek a kontinens legfontosabb felsőoktatási konferenciája, a QS Higher Ed Europe Summit fókuszában álltak június 24-én és 25-én. A fórum házigazdája idén a Széchenyi István Egyetem volt, amely a június 23-i nyitónapon Győrben látta vendégül a résztvevőket. Fotó: SZE A konferencia második és harmadik napjának Budapest adott otthont. A több mint hatszáz felsőoktatási, vállalati és kormányzati szereplőt vonzó eseményen a világ mintegy hatvan országából érkezett szakértők mellett a Magyarországra akkreditált nagykövetségek képviselői is szép számban voltak jelen. A fővárosi programot Báló András, az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium Határon Átnyúló Felsőoktatási és Nemzetközi Ügyekért Felelős Osztályának vezetője nyitotta meg. Hangsúlyozta: a nemzetközi rangsorok nemcsak listák, hanem lehetőségek is a fejlődésre, a tapasztalatcserére és a tanulásra. „A magyar egyetemek az elmúlt években jelentősen javítottak mind pozíciójukon, mind pedig globális láthatóságuk szempontjából. Ez jól mutatja intézményeink erős nemzetközi jelenlétét, szélesedő kutatási tevékenységét és folyamatos fejlődését” – jelentette ki. Hozzáfűzte: a rangsorok ugyanakkor önmagukban nem adnak teljes képet egy ország felsőoktatásáról – az intézmények mélyebb megismerésére azonban kiváló alkalmat ad például a QS európai csúcstalálkozója. Kifejtette: a kormányzat feladata napjainkban nemcsak az, hogy újra megnyissa az európai uniós forrásokat az összes hazai intézmény előtt, hanem az is, hogy a magyar felsőoktatás méltó szerepet kapjon a globális tudás-, tehetség- és innovációs transzferben. Dr. Lukács Eszter, a házigazda Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese elmondta: a QS június 18-án megjelent világranglistájának élmezőnyét olyan egyetemek alkotják, amelyek önmagukban is erős nemzetközi brandek, és sok esetben saját országuk felsőoktatásának legismertebb intézményei. „Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy közülük több is képviselteti itt magát, köztük a Harvard Egyetem, a Trinity College Dublin, a Politecnico di Milano és rengeteg további kiváló egyetem” – részletezte. Kiemelte: azért rendkívül fontos, hogy a Széchenyi-egyetem házigazdája lehet a konferenciának, mert a magyar felsőoktatásnak leginkább arra van szüksége, hogy láthatóvá váljon a nemzetközi térben. „A QS szakértőivel folytatott beszélgetések során két tanácsot kaptunk: erősítsük tovább nemzetközi kutatási együttműködéseinket, és mutassuk meg bátrabban a világnak azt az oktatási és kutatási színvonalat, amellyel rendelkezünk. Ebben is rejlik a mostani konferencia értéke: lehetőség nyílik a közös gondolkodásra és együttműködések kialakítására azon intézmények között, amelyek hasonló célokat követnek” – szögezte le. Andrew Plant, a QS európai ügyvezető igazgatója előadásában rámutatott: a nemzetközi felsőoktatás helyzete egyre nehezebb lett az elmúlt években – a szabályozási környezet, valamint a hallgatói és technológiai igények is gyorsan változnak, amire az intézményeknek dinamikusan kell reagálniuk. Hangsúlyozta: a tehetség és az innováció előmozdításában a versenyelőny nem az egyéni kiválóságban rejlik, hanem a kollektív erőben. „Európának évszázadokra visszanyúló hagyományai vannak az együttműködések terén, és a földrajzi adottságok miatt ez itt sokkal könnyebb, mint a világ többi részén. A kontinens kiemelkedő potenciállal rendelkezik az oktatók, a hallgatók és a már évtizedek óta fennálló partnerségek révén. Egyes intézmények azonban egyedül nem tudják meghódítani a világot – együtt, a partnerségekre építve viszont képesek lehetünk rá” – húzta alá. Nyitóelőadásban Ben Sowter, a QS alelnöke az európai felsőoktatás jelenlegi helyzetét és kihívásait mutatta be. Kiemelte: előrejelzéseik szerint 2100-ra több mint 315 millió európainak lesz majd diplomája, ami elengedhetetlenné teszi a tehetségek bevonzását és a minőségi utánpótlás képzését. Európára fókuszálva elárulta, hogy a kontinens továbbra is vezető pozícióban van, hiszen méretéhez képest itt található a legtöbb jól teljesítő intézmény. Ugyanakkor a nemzetközi toborzásához elengedhetetlen a jó megítélés – mind az ipar, mind pedig a potenciális hallgatók szempontjából. „Kutatásaink során 1890 különböző állástípust azonosítottunk, negyvenezer készséggel, ami alapján jobban megérthetjük a munkaerőpiacot annak érdekében, hogy segíthessük az intézményeket. Ezen adatok elemzése teljesen eltérő lehet iparágtól, országtól függően – hiszen vannak olyan területek, amelyek ipara meghatározza a szükséges kompetenciákat” – mondta el. Hozzáfűzte: a konferencia nyitónapján Győrben nagyon érdekes volt megtapasztalni a Széchenyi-egyetem és az Audi Hungaria közötti erős kapcsolatot. „A lokáció miatt kialakult partnerség mára szimbiotikus kooperációvá erősödött a két fél között, kölcsönösen hasznos és látványos értékeket teremtve” – vélekedett.A QS Higher Ed Europe Summit budapesti napjain a Széchenyi István Egyetem oktatói, munkatársai és hallgatói számos olyan témában vállaltak szerepet, amelyek az intézmény stratégiai fókuszterületei közé tartoznak. A szakmai programok egyebek mellett a felsőoktatás és az ipar együttműködésének lehetőségeit, a védelmi ipar és az innováció kapcsolatát, a mesterséges intelligencia felsőoktatásra gyakorolt hatásait, valamint az informatikai és digitális fejlesztések szerepét vizsgálták. Emellett kiemelt figyelmet kaptak a nemzetközi partnerségek, a tudománydiplomácia, a jövő munkaerőpiaci igényeihez igazodó készségfejlesztés, valamint azok a jógyakorlatok, amelyek elősegíthetik az egyetemek versenyképességének és társadalmi-gazdasági szerepvállalásának erősítését.    

Furcsa hiba miatt hív vissza 4000 robotaxit a Waymo

2026.06.26.
Az Alphabet önvezető részlege, a Waymo közel 4000 robotaxit hív vissza az Egyesült Államokban, mivel egy szoftverhiba miatt a járművek megállás nélkül belehajthatnak lezárt autópálya-építési területekre. Ez a Waymo második tömeges visszahívása alig több mint egy hónap alatt. A amerikai Nemzeti Közúti Közlekedésbiztonsági Hivatalnál (NHTSA) bejelentett legújabb visszahívás oka az, hogy április eleje óta Kaliforniában és Arizonában több mint egy tucat olyan eset történt, amikor a Waymo önvezető járművei (AV-k) nem ismerték fel a felhajtólezárási táblákat, és azok mellett elhaladva behajtottak előre tervezett autópálya-építési területekre, valamint olyan autópálya-sávokra, ahol éppen építési munkálatok folytak. A vállalat eredetileg közlekedési korlátozásokat vezetett be a rendszerükbe, amíg nem fejlesztette tovább az autópálya-lezárásokra adott reakciókat. A Waymo frissítette a járművek szoftverét, hogy elkerülje a felújítási területekre való behajtást. A Waymo szóvivője csütörtökön a Reutersnek adott nyilatkozatában kijelentette, hogy „azonosítottak egy fejlesztésre szükséges részletet az autópálya-felújítási területek körüli teljesítmény tekintetében. A fejlesztések végrehajtása közben a múlt hónapban önként korlátoztuk a taxik autópálya-használatát.” A múlt hónapban a Waymo körülbelül 4000 robotaxit hívott vissza, mivel a járművek nagy sebességgel hajthattak be árvizek miatt elárasztott utakra. A visszahívást egy április 20-i eset előzte meg, amikor egy Waymo-jármű szélsőséges időjárási körülmények között behajtott egy elárasztott sávba San Antonióban. A Waymo közlése szerint a járműben senki sem ült, és sérültek sem voltak, de az eset arra késztette a vállalatot, hogy felülvizsgálja a nagy sebességgel haladó járművek és az áthajthatatlanul elárasztott utak közötti hasonló helyzeteket.

Audi A4 (B9) 2.0 TDi S-Tronic– Nézzük át vásárlás előtt

2026.06.26.
Nem szoktam a címben mindent elmondani egy autóról. Amiért most mégis kivételt tettem az az, hogy egy ilyen kocsira azért sokan felkapják a fejüket. Nem csak azért mert a korszak kocsijainak dizájnja jól öregedett és nem látszik rajtuk a koruk, hanem mert idehaza egy Audi – még ha csak alsó-középkategóriás is – olyan presztízst képvisel, mint kevés másik autó. Nincs kocsi, amit ne lenne érdemes átnézetni Teljesen mindegy, hogy öreg, vagy fiatal, keveset, vagy sokat futott, belső égésű vagy elektromos, mert mindennek lehet valami baja, vagy korábbi törése. Fiatalnak itt van mindjárt az a Mitsubishi, amit nemrég vizsgáltunk, 13 ezer kilométeres volt, 3 éves, de kiakadt rajta a kiterjesztett méréshatárú rétegmérőnk. Vagy tisztán elektromosnak az a BMW iX, amiben még ennyi sem volt, a nagyfeszültségű akkumulátora mégis 14%-os degradációt mutatott. Azokról a totálisan elhasznált prémiumokról már nem is beszélve, amelyek alacsony áraikkal csábítják a vevőket, de azt senki nem árulja el, mennyibe kerülne gatyába rázni őket, hogy hosszútávon is használhatóak maradjanak. És akkor itt vagyunk egy prémium autóval, nem is annyira magas futás mellett, aminek hirdetése vezetett szervizkönyvet is ígér. De meddig vezetett? Az Audi szervizkönyve már elektronikus, de a kereskedés nem volt rest beszerezni és kinyomtatni a karbantartások kivonatait, így megtudhattuk, hogy a kocsi 2025 februárjában volt utoljára márkaszervizben. Meg is nyugodhatnánk, hogy egy bő évvel ezelőtt (is) vitték, akkor legalább foglalkoztak vele. De ha valaki nem csak a dátumokat és a kilométer bejegyzéseket nézi, hanem azt is, hogy mit csináltak a szervizben, akkor feltűnhet neki, hogy ekkor csak és kizárólag a váltóolaj cseréje van bejegyezve. Olyan karbantartás, ahol igazoltan motorolajat, olajszűrőt és levegőszűrőt is cserélnek legutoljára 2022-ből van bejegyezve, a tavalyinál hiányzik a fejléc, ami ezt alátámasztaná. Ráadásul a 2025-ös bejegyzést egy márkafüggetlen, de azért az Audi digitális szervizfüzetéhez hozzáféréssel rendelkező műhely rögzítette. Mese nincs, azonnali olajcsere szervizzel kell indítani. Ez nem probléma, majdnem minden használtautónál kötelező. Ha már a szervizeknél tartunk, akkor térjünk ki a vezérlésre. A 2.0 TDi annyira népszerű, hogy már mindenki kívülről tudja, hogy egy szíjas vezérlésű motorról van szó, aminek a csereperiódusa 210.000 km. Már hallom, ahogy a hozzáértők felszisszennek, hogy ne kockáztassunk, cseréljük le legfeljebb 180 ezernél. Igazuk van. Ez az autó 170.000 km-nél tart, és ha már beadjuk az olajcserére, akkor illene a vezérlést is cserélni. Érdemes ilyenkor megnézni a főtengely csapágyak állapotát is ezeknél a motoroknál. Illene ezt márkaszervizre bízni, ezért a mutatványért nagyjából félmillió forintot kell leszurkolni. Cserébe biztonságban tudhatjuk magunkat és a motort is lerobbanás ellen. Tiszta a diag Sok dízelnél írok a részecskeszűrő hibájáról, porlasztóhibákról és kiikatatott EGR-ekről. Ez a kocsi ebből a szempontból teljesen rendben volt. De ha nincs nálam diagnosztika ezen a vásárlás előtti átvizsgáláson, ki sem derül, hogy a jobboldali tükörfűtés nem működik és az sem miért jelez a műszerfal abroncsnyomás problémát. Kicsit kinagyítottam a hibajelet Egyébként azért, mert a jobb első szenzortól defektjel érkezik a vezérlőegységbe, pedig szemre teljesen rendben van az a gumi. Jeladó probléma lesz ez, megint megnő egy-két tízessel a kocsira költendő összeg. A porlasztók voltak már kint, mert szépen le vannak jelölve Sokan nem tudják, de a duplakuplungos automataváltók előtt is van kettőstömegű lendítőkerék. Ennek a jó drága alkatrésznek a kezdődő meghibásodására utalt nekem az a hang, amit hallottam a motor alapjárata mellett, de szerencsére még a leállításkor nem remegett be a kasztni. Talán van még benne néhány tízezer kilométer. Kell egy lámpa is bele 9 év nem múlik egy nyomtalanul egy autón. Ezen az Audin is találtunk teljesen szokványos használatból eredő sérüléseket, mint például az első lökhárító alsó részének sérülése és a levert ajtóélek. Tulajdonképpen olyan sérülések ezek, amiket az ember nem javíttat ki külön, „megvárjuk” vele amíg nagyobb baj miatt kell hozzányúlni a kasztnihoz. A baloldali visszapillantó tükörház felső része Sajnos azonban feltűnt, hogy a bal hátsó lámpa külső lámpateste belülről párás. Ilyenkor mindig beállok közelről körbe nézni, hogy látom-e rajta a repedést, amin keresztül a víz bejutott a lámpa belsejébe. Sokszor lepattanok erről, mert nem látható helyen van a sérülés, vagy a szemem túl öreg már, hogy észrevegye. Itt „szerencsém” volt: éppen az irányjelző világos burkolata volt keresztben megrepedve. Reccs! Nyitottam is a javítási kalkulációs programot és néztem, mennyibe fog kerülni a külső lámpatest cseréje. Azt elfelejtettem megnézni, hogy az A4 első gazdája rendelt-e extraként olyan hátsó lámpát, amiben LED-es futófényű irányjelző van. Pedig fontos lett volna, mert a sima lámpatest 75, ez az extra pedig 160 ezer forintba kerül. Persze ezek gyári, új alkatrészárak, egy ilyen korú és tömegesen előforduló autóhoz azért bontott elemek is kaphatók, abból azért sokkal olcsóbb lesz. Nem ígérték gyári fényűnek és nem is az A rétegmérő a jobb hátsó ajtón és a jobb hátsó sárvédőn mutatott kiugró értékeket. Szerencsére a C-oszlop és a küszöb hátsó része nem volt javítva, tehát nem volt kiugróan nagy deformáció. Az ajtó csavarozható elem, tehát elvileg könnyen cserélhető lenne. Persze a javítás az olcsóbb és ha nincs nagyon összetörve, akkor indokolt is így javítvani. A hátsó ajtón 300-360 mikrométer között volt a réteg, ami egyáltalán nem ördögtől való. A sárvédőn viszont a legmagasabb mért érték 2.461 mikron volt, még csak nem is kell 100 helyen letapogatni az elemet. Ez 2,5 milliméteres bevonatvastagság. Nem tudom, nem láttam a sérülést és azért karosszérialakatos, meg fényező sem vagyok. Nem tudom, hogy ki lehetett volna-e húzgálni úgy az elemet, hogy annak egyenetlensége a milliméteres határon belül maradjon, de ez így nem mutat jól és ki tudja, hogy egy ilyen bevonat meddig tartja magát, mikor reped meg és kezdhetjük elölről az egész javítást? Happy end nincs? „De vaaaaaan!” - válaszolta az egész Illés Együttes a Sárika című dal végén, de én ezt most nem tudom megtenni. Amikor a jármű hátsó részét érintő sérülés találok, akkor a sima betekintés mellett még kipakolni is hajlandó vagyok a csomagtérkárpit alatti fenéklemez tartalmát, hogy meggyőződjek róla, a sérülés nem érintette a hátfalat, vagy a fenéklemezt. Most pakolnom sem kell, anélkül is ki tudtam fotózni, hogy a fenéklemezen maradó deformációk vannak. Nyilván jobb lett volna pótkerék nélkül, de a hatékonyság nem engedte a mélyreható vizsgálatot. Ezen kívül feltűnt még a karosszériatömítő anyag furcsa állaga és formája. Egy valódi igazságügyi szakértői feltáráshoz nyilván nem csak kipakolom a pótkereket, hanem még a hátsó lökhárítót is leszedem a javítás minőségének teljes feltáráshoz, most, a vásárlás előtti használtautó vizsgálaton beértem ennyivel. Jó áron árulják Ha most listázzuk ezeket a kocsikat, akkor azt látjuk, hogy itthon 5 és 7 millió forint között vannak a találatok. A legolcsóbb már 265.000 km-nél tart, de ez már elég necces, ajánlom is múltkori írásomat a 250 ezer feletti korszerű dízelekkel kapcsolatban. Öt és fél millióért ár 4-5 db hasonló kocsi van, hasonló, vagy kicsivel alacsonyabb futással. Annyi biztos, hogy azokat is meg kellene nézni egy hasonló vizsgálattal, hogy képbe kerüljünk, de annak, hogy valami így van helyreállítva, azért nem nagy az esélye. A 7 millió feletti sávban van 80.000 km-es, 135 és ugyanígy 178 ezer kilométeres is. A 80 ezresről simán gondolom, hogy törött volt korábban, de a másik kettőről inkább azt feltételezném, hogy azért ilyen drágák mert nem kell azonnal több százezezer forintot rálocsolni. Vagy így, vagy úgy, de drága lesz a 9 éves A4-es.

A felforrósodott autóban rekedt egy gyerek Somorján, rendőrök szabadították ki

2026.06.26.
A gyerek véletlenül magára zárta a kocsit, és nem lehetett kinyitni – tájékoztatott a nagyszombati kerületi rendőrség. „A 158-as segélyhívó operátora bejelentést kapott arról, hogy Somorján egy parkolóban egy felforrósodott BMW-ben rekedt egy másfél éves kisgyermek. Az eset úgy történt, hogy miután az édesanya kiszállt az autóból, a gyerek belülről véletlenül bezárta a járművet, és már nem tudta kinyitni. A megrémült kisgyermek hangosan sírt” – közölte a rendőrség, hozzátéve, a rendőrök és a tűzoltók betörték az egyik oldalsó ablakot, és kiszabadították a kicsit.

Négy tonna üveggel készült el Budapest új panorámahajója

2026.06.26.
Ez a szemlélet különösen igaz Budapest esetében, ahol a Duna-part látványa és a folyóról megnyíló panoráma a város egyik legfontosabb turisztikai értéke. Egy modern sétahajóval szemben ezért ma már alapvető elvárás a zavartalan kilátás, a tágas térérzet, a természetes fény maximalizálása és a magas szintű utaskomfort. Ezek az igények jelentős hatással vannak a hajók építészeti és műszaki kialakítására is. Fotó: Rákosy Glass A 2025 decemberében forgalomba állt LAGUNA városnéző sétahajó tervezése során is ezek a szempontok kerültek előtérbe. Az új, magyar tervezésű és építésű hajó a Budapest Gondola Kft. megbízásából készült, kifejezetten a budapesti Duna-szakasz adottságaira és a korszerű városnéző hajózással szembeni elvárásokra szabva. A projekt egyik meghatározó eleme a nagy méretű, hajlított és mozgatható üvegfelületek alkalmazása volt, amelyek gyártását és beépítését a Rákosy Glass végezte. A hajó üvegezése nem csupán esztétikai elemként jelent meg, hanem a teljes utasélmény egyik kulcstényezőjeként. A projekt során a Rákosy Glass összesen több mint 136 m² üveget gyártott és épített be, amely több mint 4,3 tonna üveget jelentett. Az üvegezés részeként oldalsó hajlított fix üvegek, tetőüvegek, hajóorr-kitekintő üvegek, valamint speciális mozgatható üvegrendszerek is készültek. A modern városnéző hajók egyik legfontosabb követelménye a vizuális nyitottság. A LAGUNA esetében ezt az élményt az eltolható üvegsorok tették teljessé. Nyitott állapotban az utasok úgy érezhetik, mintha egy panorámás teraszon tartózkodnának a Duna közepén: a belső és külső tér közötti határ szinte teljesen eltűnik. Ugyanakkor zárt állapotban az üvegrendszer időjárásálló védelmet és magas komfortszintet biztosít. Az ilyen komplex üvegrendszerek kialakítása jelentős mérnöki és gyártástechnológiai feladatot jelentett. Bár a hajótest szimmetrikus, az egyes oldalak üvegezése mégsem ismétlődött szabályosan: egyetlen oldalon belül is 24 különböző üvegforma szerepelt. Ez már a felmérési szakaszban is rendkívüli pontosságot igényelt. A hajlított üvegek gyártása során a legnagyobb kihívást nem önmagában az üvegek hajlítása jelentette, hanem a megfelelő sablonos technológia kialakítása. A speciális fém hajlítósablonokat úgy kellett megtervezni, hogy az elkészült üvegek optikailag is megfeleljenek az elvárásoknak: minimális torzítással és fénytöréssel kövessék a hajó elegáns, ívelt formavilágát. A kivitelezés során az üvegeknek pontosan kellett illeszkedniük a porfestett acélszerkezethez és az ívelt acélbordákhoz. Az üvegek egy része hajlító edzőkemencében, másik része sablonos technológiával készült, a projekt teljes folyamata pedig szoros együttműködést igényelt a tervezők és a kivitelezők között – különösen a mozgatható tolóajtók kialakításánál. A beépítés logisztikai szempontból is különleges feladat volt. Az üvegezés Nyergesújfalun, a hajógyárban kezdődött, majd Budapesten, a vízen folytatódott. A nagy méretű üvegelemek mozgatása többlépcsős folyamatban történt: teherautó, kisdaru, lánctalpas kis jármű és végül daru segítségével kerültek az elemek a hajóra. A munkálatok során még a ponton teherbírását és stabilitását is külön vizsgálni kellett annak érdekében, hogy a daruzás biztonságosan elvégezhető legyen. A LAGUNA projekt jól mutatja, hogy a korszerű városnéző hajók esetében az üveg ma már nem pusztán építőanyag, hanem az élmény egyik legfontosabb hordozója. A transzparencia, a fény, a panoráma és a komfort együttesen határozzák meg az utasélményt – ezek megvalósításához pedig egyre összetettebb, magas műszaki színvonalú üvegezési megoldásokra van szükség. A Rákosy Glass számára a projekt ismét lehetőséget adott arra, hogy speciális hajlított és mozgatható üvegszerkezetek területén szerzett tapasztalatát egy különleges, nagy komplexitású fejlesztésben kamatoztassa. Nem először dolgoztak együtt a Budapest Gondola Kft.-vel: a Legenda, a Gondola és a most elkészült LAGUNA üvegezése is a vállalkozás nevéhez kötődik.

Megvan, hogy kik próbálhatják ki díjmentesen az új MOL Bubit

2026.06.26.
Azok kapnak ingyenes próbalehetőséget a részben elektrifikált új flotta kipróbálásra, akik a BudapestGO alkalmazásban jelenleg közösségi közlekedésre érvényes bérlettel rendelkeznek, illetve akik 2024-ben vagy 2025-ben éves vagy féléves MOL Bubi bérletet vásároltak. A Budapesti Közlekedési Központ a MOL Bubi szolgáltatást több lépcsőben vezeti be: a jelenleg is zajló zárt teszt mellett a következő szakaszban már a felhasználók szélesebb köre is tesztelheti az új rendszert, kezdetben az első ötezer jelentkezőnek biztosít lehetőséget a társaság, a résztvevői kör később folyamatosan bővülhet. A BKK-ügyfelek számára elérhető teszt július 2-án indul. Ettől a naptól kezdve a BudapestGO-ban jelenleg érvényes (bármilyen típusú) bérlettel rendelkezők, valamint azok, akik 2024 vagy 2025-ben éves vagy féléves MOL Bubi-bérletet vásároltak, díjmentesen tesztelhetik a szolgáltatást, miközben a BKK folyamatosan monitorozza a működést, és a visszajelzések alapján finomhangolja a rendszert. A Budapesti Közlekedési Központ június 19-én indította el a zárt tesztidőszakot, amelynek célja, hogy valós használati körülmények között szerzett tapasztalatok alapján fejlessze tovább az új közbringarendszert. Ezzel párhuzamosan megjelentek Budapest utcáin a jellegzetes zöld MOL Bubi kerékpárok. Az ügyfelek számára indított teszten való részvételhez június 26. és 29. reggel 10 óra között lehet regisztrálni a BKK aloldalán, a tesztben először az első ötezer jelentkező vehet részt, a résztvevői kört a BKK fokozatosan tervezi bővíteni. A részletes feltételekről és a használathoz szükséges tudnivalókról az érintettek e-mailben kapnak tájékoztatást a teszt indulásakor. Nagyobb flottával és e-bringákkal jön az új MOL Bubi A MOL Bubi következő generációja minden szempontból előrelépést jelent: a mostaninál nagyobb, rugalmasan bővíthető flotta áll majd rendelkezésre, amely klasszikus és elektromos rásegítésű kerékpárokból áll. Az éles indulást követően a BKK folyamatosan növeli a kerékpárok számát, a kezdeti időszak után összesen 3300 (ebből 2500 klasszikus és 800 elektromos rásegítésű) járművet biztosít majd, a kapacitás pedig a későbbiekben a tervek szerint tovább nő majd. Az elektromos rásegítésű kerékpárokkal a cél a szélesebb felhasználói kör kiszolgálása, olyan ügyfelek elérése, akiknek eddig valamilyen okból nem jelentett reális alternatívát a MOL Bubi szolgáltatása, de ezután biztonsággal választhatják. További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!
Címkék: 

Kerékpáros mozitúra - ilyen is van Ausztriában

2026.06.26.
Kertmozi egy kicsit másképp: három napon át – június 25-27. között a Radfreude Mozitúra az Interreg-ATHU PanActive projekt keretében kerül megrendezésre. Csütörtökön este Lockenhaus/Lékán a Strandfürdőn, majd pénteken Neckenmarkt/Sopronnyéken a Schwanaplatz – mobilitási vásárral egybekötve várta a vendgeket, végül szombaton a magyarországi Sopronkövesdre érkezik Radfreude – kerékpáros mozitúra. Kerékpáros mozitúra a határtérségben Az esemény különlegessége, hogy a filmvetítésekhez szükséges energiát maguk a nézők, három generátoros kerékpár segítségével állítják elő, valamint a felszerelést is kerékpárral szállítják a helyszínek között. „A PanActive projekt az Interreg Ausztria Magyarország program által támogatott projekt. A Burgenlandi Mobilitási Központ és a Nyugat-Pannon Nonprofit Kft. projektpartnerek a szervezői ennek a kezdeményezésnek, melynek keretében a legelső programként egy Radfreude kerékpáros mozitúra érkezik az osztrák-magyar határtérségbe“ – mondja Halmosi Zóra projektmenedzser. Különleges közösségi élmények A projekt célja, hogy a kerékpározás különböző oldalait mutassa be a résztvevőknek, és a közösségi élményeken keresztül népszerűsítse azt. „A PanActive projekt célja, hogy innovatív kezdeményezésekkel és szemléletformáló rendezvényekkel minél több embert ösztönözzön a kerékpározásra és a gyaloglásra az osztrák-magyar határtérségben“ teszi hozzá Halmosi Zóra . A moziestek helyszíneire határon átnyúló kerékpártúrák is indulnak, így Lockenhaus/Lékára Kőszegről, míg Sopronkövesdre Nikitsch/Fülesről.  

Oldalak

 

Az oldal fő támogatója