Mindig öröm és megkönnyebbülés, ha fiatal és/vagy keveset futott autókat rendelnek tőlünk, mert amikor bejönnek tinédzser német prémiumok, meg több brigádot kiszolgált duplafülkést melós-platós járgányok, előre tudjuk, hogy a szemlelapunk margóját is tele fogjuk írni hibákkal. Nyilván egy két és fél éves, mindössze 13.000 km-es autónál ilyen nem fordulhat elő, mégis érdemes ezeket is átvizsgáltatni.
Mitsubishi Space Star 1.2 CVT
Az ügyfelünk kifejezetten ilyen fiatal és keveset futott kisautóban gondolkodott. Így talált rá a 2023-as gyártású osztrák import kisautóra, erre a szuper sárga színű Space Star-ra. A névnél megállva kicsit elgondolkodtató, hogy mire gondolhatott a költő, a „Space” jelenthet ugyanis (világ)űrt és helyet is, de lássuk be, ennek a kiskosinak egyikhez sem sok köze van. Az űrbe biztosan nem megy, mint Elon Teslája, és méreteiből fakadóan a „helykirály” sem túlságosan jellemző.
Ami viszont jellemző rá, az a vagány formaterv és az elérhető legnagyobb felszereltségi szint, amely tartalmaz a klímán kívül 6 légzsákot, 4 elektromos ablakot, könnyűfém felniket, bőrkormányt és váltót, tolatókamerát, fűthető üléseket, kulcsnélküli indítást és így tovább. Egyvalamit szándékosan kihagytam, az pedig a tükörindex.
Nur in Österreich
Van ugyanis egy olyan felszereltségi szint, amivel a Mitsubishi nem is jött Magyarországra. A kizárólag Ausztriában konfigurálható Diamond felszereltség hozza az előbb felsorolt extrasor, plusz még valamit, aminek a furcsasága elsőre fel sem tűnt a szemlén.
Ennek a kocsinak egyszerre van oldalvillogója a sárvédőbe építve és a visszapillantó tükörbe integrálva. Amikor ezt végre észrevettem, azonnal a W210-es Mercik utólagos facelift-elő tuning Jóskái jutottak eszembe, akik lecserélték az 1995-től gyártott négyzetesebb index nélküli tükröt, a frissített modellváltozat kerekded, lámpás kivitelére. A sárvédőben persze benne maradt a régi, így ordított, hogy gagyi az egész.
De ez gyári! Így adta a gyártó. Amúgy a nagyon kevés külsérelmi nyomból az egyik éppen a jobboldali tükörindexhez kapcsolódott, azt ugyanis a csúnya horzsolás miatt cserélni kellene.
Ezen kívül a hátsó lökhárító volt enyhén meghúzva és a keréknyomás ellenőrző rendszere jelzett hibát a diagnosztikában és a műszerfalon is.
Pedig lett volna bekevert festék a javításához
Az eladó azt mondta, hogy a kocsi bal hátulján volt meghúzva, azt javították. Igen, hát tökéletes, fiatal és kevesett futott autókból a sógorék sem szállnak ki csak úgy, mindig van valami.
Nosza, lássuk! Körbemértem. A cégnél nem bízzuk a véletlenre a festékréteg mérést. Igazából nem autókhoz kifejlesztett műszereink, hanem ipari cuccunk van. Nem csak 2,5 mm-ig mér, hanem ennek a dupláját tudja, 5.000 mikront.
De még ez sem működött, amikor a bal hátsó sárvédőt pásztáztam vele! Hajjaj! Akkor nézzük meg közelebbről! Hamar látható volt, hogy ez az elem nem illeszkedik megfelelően a hátsó lökhárítóhoz. Mindenhol eláll és a színárnyalat sem azonos.
Még nekem is ordít a különbség – remélem a képen is látszik – pedig én igazolt színtévesztő vagyok.
Ezután még, amennyire lehetett belestem a sárvédő fonák oldalára, ahol tisztességes korróziógátlást hajtottak végre a derék szakemberek.
Különleges a fék
A próbaúton számítottam rá, hogy a fékeknek kell néhány határozott munkaütem, mire megérkezik a várt hatás, hiszen a tárcsák az állásban lerozsdásodtak. Cipőzgetem, satuzgatom, és nem elég, hogy nem jön a fékhatás, minden fékerő felépüléskor olyan érzésem volt, mintha valaki éppen akkor taszajtana egyet a kasztnin.
Nem múlt el a jelenség, azon kívül nem tudtam vele foglalkozni, hogy feljegyeztem a szemlelapra. A rögzítőfék sem volt a helyzet magaslatán. A bal hátsó kerék már blokkolt, amikor a jobboldali még simán gurult tovább. Megjegyzem a kocsi friss műszaki adatlapja ott utazott velem a próbaúton.
Nem vette meg az ügyfél
Ez a kocsi nyilván egy kis utómunkával ismét nagyon jó lesz. De a 5.000+os festékréteg alatt nem tudni, hogy mi történik. Vajon 2-3 év múlva kirügyezik? Lappattog? Ezt a kockázatot nem akarta viselni az ügyfelünk, így elengedte és nézett magának egy szintén kevés kilométeres Vitara-t. Azt sem vette meg, majd arról is hozom a cikket.
És mi ebből a tanulság? Nincs olyan kocsi, amire nem érdemes vásárlás előtti átvizsgálást kérni. Csak mindegyikre más miatt.