Az alkohol és a drog okozza a legsúlyosabb baleseteket szomszédunkban

2026.06.15.
A hatóság adatai szerint minden tizedik közúti baleset az ittas vezetéshez köthető, a halálos kimenetelű balesetek 25-30 százalékát pedig alkoholos befolyásoltság alatt álló járművezetők okozzák. Tavaly 31-en haltak meg olyan balesetben, amelyet alkohol vagy kábítószer hatása alatt álló sofőr idézett elő. Ez a szlovéniai közutakon regisztrált halálos áldozatok mintegy harmadát jelentette. Az idei év első öt hónapjában 493 balesetet okoztak ittas vezetők, 12 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. A halálos áldozatok száma ugyanakkor nőtt: május végéig 11-en vesztették életüket ilyen balesetekben, míg tavaly ugyanebben az időszakban öten. A súlyos sérültek száma valamelyest csökkent, a könnyebb sérülteké pedig ötödével volt alacsonyabb, mint tavaly. Az ittasan balesetet okozó sofőröknél mért átlagos véralkoholszint az idén 1,41 ezrelék volt, szemben a tavalyi 1,37 ezrelékkel. A rendőrök május végéig csaknem 165 ezer alkoholszondás ellenőrzést végeztek: 3479-szer pozitív lett az eredmény, 116 sofőr pedig megtagadta a vizsgálatot. A kábítószer hatása alatt vezetők tavaly 84 balesetet okoztak, ami az összes közúti baleset 0,8 százaléka volt, ugyanakkor a tragikus kimenetelű balesetek hét százalékáért voltak felelősek. Az idén május végéig 29 baleset okozójánál mutattak ki kábítószer-használatot. Ezekben a balesetekben egy ember halt meg. A közlekedésbiztonsági ügynökség szerint Szlovéniában továbbra is gondot jelent az alkoholfogyasztással szembeni nagyfokú társadalmi tolerancia és az alkohol könnyű hozzáférhetősége, a kiskorúak számára is. A szlovén közegészségügyi intézet adatai szerint 2024-ben a regisztrált alkoholfogyasztás 10 liter tiszta alkohol volt minden 15 évnél idősebb lakosra vetítve, ami meghaladja az európai átlagot. A hatóság egész évben megelőző programokat tart, és támogatja azokat a civil kezdeményezéseket is, amelyek az alkohol, a kábítószerek és a közlekedés összeegyeztethetetlenségére hívják fel a figyelmet. Szlovéniában az általános megengedett véralkoholszint 0,5 ezrelék, a kezdő és hivatásos vezetőkre ugyanakkor zéró tolerancia vonatkozik. Hétfőn országos közlekedésbiztonsági akció kezdődik Szlovéniában, amelynek keretében a rendőrség vasárnapig fokozottan ellenőrzi, fogyasztottak-e alkoholt vagy kábítószert a járművezetők. Az ellenőrzések pénteken lesznek a legintenzívebbek, amikor nemzetközi ellenőrzési maratont tartanak.  

2022 óta először nyert a Toyota a Le Mans-i 24 óráson

2026.06.15.
Több mint 350 ezer néző tekintette meg a helyszínen a világ egyik leghíresebb autóversenyét, amely az utóbbi évek egyik legszorosabb és legkiszámíthatatlanabb csatáját hozta a gyári csapatok között a Hypercar kategóriában. A 7-es rajtszámú TR010 Hybrid legénysége (Nyck de Vries, Kobajasi Kamui és Mike Conway) egy váratlan taktikai húzásnak és a remek versenytempónak köszönhetően nyerte meg az év legfontosabb és legnagyobb presztízsű futamát a Hosszútávú-világbajnokságon (WEC), és ezzel átvette a vezetést a világbajnokságon négy ponttal. Már a gyártók között is a Toyota vezet a dupla pontot adó 24 órás után, az előnye 36 pont a második helyezett BMW előtt. A Brendon Hartley, Hirakawa Rió és Sebastien Buemi által vezetett 8-as testvérautó pedig harmadikként ért célba, pedig sokáig vezetett. A 7-es Toyota 381 kör, vagyis közel 5200 km megtétele után mindössze 10,913 másodperces előnnyel győzött a 20-as BMW előtt, amelyet Robin Frijns, Rene Rast és Sheldon van der Linde vezetett. Érdemes tudni, hogy 7-es Toyota sikeréhez a magyar Adamek Levente, a Toyota Racing rutinos hidraulika-szerelője is nagyban hozzájárult, ugyanis egy kollegája sérülése miatt a szokásos munkája helyett ezúttal a kerékcserék lebonyolítását bízták rá a versenyen, amit hibátlanul el is végzett (Adameknek egy ideig ez volt az utolsó Le Mans-ja, ugyanis a következő szezontól már az Audi Forma-1-es csapatában fog dolgozni). A hátulról rajtolt Toyoták egy zseniális taktikai húzásnak köszönhetően törtek előre az első óra végén, a japán csapat ugyanis a szokásos 50-55 perc helyett mindössze 30 perccel a verseny kezdete után mindkét autóját kihívta a boxba egy korai kiállásra, és kevés üzemanyaggal tankolta fel őket, hogy ne kelljen forgalomban menniük, és a saját tempójukat tudják futni. Amikor a többi Hypercar 20-25 perccel később szintén kiment tankolni, a 8-as Toyota már átvette a vezetést, míg a 7-es szintén bejutott a legjobb 10 közé, mert a „légüres térben”, senki által nem zavartatva sorra futották a verseny leggyorsabb köreit. Az éjszaka folyamán a 8-as számú autó maradt a Toyota vezető esélyese, annak ellenére, hogy Hartley az első biztonsági autós újraindítás után kicsúszott a pályáról, és áthajtásos büntetést kapott a teljes pályás sárga zászlós periódus (FCY) alatti szabálysértésért. Amikor a 8-as számú Toyota reggel további időt veszített a fékjavítás miatt, a 7-es számú átvette a vezetést, bár kis különbséggel, mivel a biztonsági autó semlegesítette a különbségeket. A verseny újraindításakor már csak három gyártó (BMW, Cadillac, Toyota) négy autója tűnt esélyesnek a győzelemre. Ekkor még a 20-as számú BMW vezette a versenyt, a 12-es számú Cadillac előtt, amely korábban egy FCY szabálysértés miatti áthajtásos büntetést kapott. A 7-es számú Toyota kezdetben harmadikként ment a testvérautó előtt, mielőtt Hartley egy gyorsabb megállással elé nem került. Mivel a 20-as számú BMW-vel elvesztette a vezetést Robin Frijns egy rosszul sikerült boxba bevezető kör miatt, a két Toyota az élre állt, amikor Hartley és De Vries is megelőzte Norman Nato Cadillac-jét. Heves csata bontakozott ki a két Toyota között a vezetésért, mielőtt egy LMP2-es autóval történt incidens miatt ismét FCY lépett életbe. Hartley már a sárga zászlók megjelenése előtt kiement a boxba, amivel jól járt, mert az üzemanyagból szintén kifogyó De Vries a sárga zászlós időszakban csak vészhelyzeti szervizelésben részesülhetett (kevés benzint tankolhatott), ezért nem sokkal később ismét ki kellett állnia egy teljes, kerékcserével egybekötött teljes tankolásra, amivel sok időt vesztett. Amikor a verseny folytatódott, a 7-es Toyota már kényelmesen vezetett. Bár De Vriest az utolsó előtti órában pályalevágás miatt vizsgálták a sportfelügyelők, végül felmentették, így Kobayashi 11 másodperces előnnyel hozta be a piros-fehér autót a célba. Ez a Toyota első győzelme Le Mans-ban 2022 óta, és összességében a hatodik. Conway és Kobajasi is a második győzelmét aratta a Circuit de la Sarthe-on, míg De Vries az első itteni diadalát ünnepelte. A 8-as Toyotában Buemi az utolsó órában lemaradt a testvérautó mögött, és a leintés előtt nem sokkal Frijns is megelőzte a 20-as BMW-vel, így a harmadik helyen futott be a svájci, 20 másodperccel a győztes csapattárs, és 10 másodperccel a BMW mögött. A 12-es Cadillac, amely a verseny több szakaszában is vezetett, végül nem volt elég gyors ahhoz, hogy az utolsó órákban is dobogós helyezésért küzdjön, korábban pedig ugyanaz a FCY fogott ki rajta, mint a 8-as Toyotán. Nato, Will Stevens és Louis Deletraz végül 32 másodperces hátránnyal a negyedik helyen fejezték be a versenyt. Hajnalra a Cadillac gyakorlatilag egyetlen autóval maradt versenyben, miután a gyári Jota csapat által nevezett 38-as V-Series.R szervokormány-problémákkal küzdött hajnali 4 óra után. A probléma többszöri megoldási kísérlete után a Sebastien Bourdais, Earl Bamber és Jack Aitken által közösen vezetett autó végül kiállt. Pedig a 38-as addig a vezető helyért folytatott küzdelem egyik résztvevője volt. A Ferrari elszenvedte első vereségét Le Mans-ban, mióta 2023-ban visszatért a sportautó-versenyzés élvonalába: a legjobb egységük, Alessandro Pier Guidi, James Calado és Antonio Giovinazzi csupán ötödikként ért célba az 51-es számú gyári 499Pvel. A fejlesztéseket nem hozó olasz gyártónak ezúttal hiányzott a nyers tempója ahhoz, hogy a győzelemért harcoljon, ráadásul Pier Guidi az ötödik órában ütközött a 9-es Protonnal is (egy balkanyarban nekicsúszott oldalról) amiért áthajtásos büntetést kapott. Az 50-es Ferrari vasárnap reggel műszaki problémák miatt esett ki végleg, miután már az éjszaka folyamán kiszállt a győzelemért folyó versenyből. Az utolsó Le Mans-ját futó Alpine az este remek tempót mutatott, de a 35-ös A424-essel Ferdinand Habsburg, Charles Milesi és Antonio Felix da Costa végül csak a hatodik helyen tudott végezni. A 36-os másik kék autó több kört is veszített az első stabilizátorrúd meghibásodása miatt, Jules Gounon, Frederic Makowiecki és Victor Martins végül a 10. helyen ért célba. A tavalyi győztesek, Ye Yifei, Robert Kubica és Phil Hanson csak a hetedik helyen végeztek a privát AF Corse Ferrari csapat sárga autójával, miután az utolsó 15 percben még ki kellett állniuk a boxba. Az Aston Martin egy visszafogott második Le Mans-i 24 óráson van túl, Harry Tincknell, Tom Gamble és Ross Gunn a 007-es Valkyrie-vel nyolcadikként ért célba. A brit gyártó másik autóját alig több mint egy órával a vége előtt gurították be a garázsba, és végül a javítások után a 14. azaz az utolsó helyen végzett az állva maradt indulók között. A Peugeot az egész verseny alatt a Hypercar mezőny végén tanyázott, annak ellenére, hogy a francia gyártó ismét megbízható autót szállított a 24 órás futamra. A Loic Duval, Malthe Jakobsen és Theo Pourchaire által vezetett 94-es Peugeot 9X8 négy körrel lemaradva a 11. helyen ért célba, míg Paul Di Resta, Stoffel Vandoorne és Nick Cassidy a 93-as testvérautót a 12. helyre vezette. Az újonc Genesisnek (a Hyundai prémiummárkája) sikerült egy autóval célba érnie Le Mans-i debütálásán, a 19-es GMR-001, amelyet Mathieu Jaminet, Paul Loup Chatin és Daniel Juncadella vezetett, a 13. lett. A 3,2 literes V8-as motorral hajtott versenyautó kétszer is megállt az éjszaka folyamán műszaki problémák miatt, de mindkétszer sikerült újraindulnia és befutnia a célba. A 17-es rajtszámú Genesis a jobb első felfüggesztés meghibásodása miatt esett ki.   GT3 A TF Sport csapat 33-as Corvette-je meggyőző győzelmet aratott az LMGT3 osztályban, Jonny Edgar, Ben Keating és Nicky Catsburg révén. Bár az Aston Martin és a Lexus korai esélyesként indult a versenyben, a Corvette az éjszaka folyamán az élre tört a gyári pilóta, Catsburg néhány gyors etapjának köszönhetően. A 78-as Lexus lett a második, és a 23-as Aston Martin a harmadik. Végeredmény: További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!  

A helyi sztár drámája Valenciában

2026.06.15.
Nemcsak a pilótákat, hanem az autókat és különösen az abroncsokat viselte meg a hőség a gumigyilkos balkanyarokkal tűzdelt, rövidített - 3,136 kilométeres - valenciai pályán. A hazai sztárpilóta Mikel Azcona drámáját hozta a három futamos Kumho FIA TCR World Tour rajtja: az első két helyről rajtoló Geely pilóták első kanyaros lökdösődése után Azcona átvette a vezetést, aztán majdnem végig az élen autózott. De csak majdnem, mert három körrel a leintés előtt gumidefekt miatt kénytelen volt bokszba hajtani kerékcserére. Ezután visszavette a vezetést a kínai Geelyvel versenyző Santiago Urrutia, aki mögött csapattársa Ted Björk futott be, harmadik lett Comte Cuprával, negyedik Michelisz Norbert Huyndai Elantrával. A második futamon sem maradt el a dráma, hiszen a versenyt majdnem végig vezető Jenson Brickley Hondájának motorjában felforrt a hűtővíz, így Urrutia állhatott a dobogó tetejére. A BRC Hyundai N Squadra Corse magyar pilótája harmadik lett, majd a zárófutamon szerzett negyedik hellyel a valenciai hétvégén szerzett 66 ponttal a háromszoros világbajnok Michelisz Norbert 106. ponttal áll a bajnokság negyedik helyén. Az első két futamon megszerzett pontok alapján a harmadikon Urrutia rajtolt az élről és azt megnyerve a bajnokság élére állt, nagy szerencséje vot, hogy bírta Geelyje, mert a versenyhétvégén két csapattársa korábban műszaki hibával állt ki. Michelisz: Az első verseny nem volt könnyű, sokat küzdöttem a többi autó mögött az alulkormányzottsággal, de a negyedik hellyel sikerült pontokat gyűjtenünk. Örültem a csapatnak, Mikelnek esélye volt megnyerni az az első versenyt, és sajnálom, hogy nem jött össze. A második futamon nagyon jó volt a rajtom, megvolt a lendületem, de leszorítottak a fűre, Mikel ezután elengedett, mert gyorsabbnak éreztem az autóm. A megállapodás az volt, hogy ha nem tudnám megelőzni az előttem lévőket, visszaadom a pozíciót, de mível a kínai Ma 5 másodperces büntetést kapott, és köztünk volt, a dobogón végeztem. Jó volt a tempóm a harmadik versenyen, tudtam követni az elöl lévő autókat. Egy jó kezdés után nem csak az volt a célom, hogy a dobogóra álljak, hanem az is, hogy meg tudjam támadni a kék autókat. Mindent megtettem, keményen nyomtam, de végül nem volt esélyem az előzésre. Ennek ellenére elégedett vagyok a pontokkal, nagyon örülök a csapatnak, sokat fejlődtünk az időmérőn, és a Hyundai Elantra N TCR-em sokkal jobb volt, szóval nagyon boldog vagyok. A harmadik futam utolsó körében Michelisz átadta harmadik helyét csapatársának, így Azcona is dobogóra állhatott a valenciai hétvégén, erről így beszélt a spanyol csapattár. Azcona: Vegyes érzelmekkel éltem meg az első futamot. Boldog voltam, amikor negyedik helyről rajtolva az első kanyar után megelőztem három autót és élre álltam. Próbáltam vigyázni a gumikra a rázóköveken, de hiába, mert nagyon hosszú volt a verseny, 24 kör, nagyon magas pályahőmérséklettel. Zsebemben éreztem a győzelmet, aztán négy körrel a vége előtt, elkezdtem érezni a vibrációt a jobb első gumiban, és egyre rosszabb és rosszabb lett a lassú defekt. A második verseny rajtja után már a hetedik körben nagyon boldog voltam, hogy ötödik lettem, és értékes pontokat szereztem a bajnokságban. Végül egy kemény hétvége harmadik futamán szereztem meg a dobogót. Olyan volt ez, mint egy győzelem, miután elvesztettem az első versenyt. Nyilvánvalóan ez Norbinak köszönhető, mert az utolsó körben átadta nekem a pozíciót. Nagyon jó küzdelem volt, versenyképesnek éreztem magam, az első körben két autót is megelőztem. Még 40 kiló kompenzációs súlyt is hordoztam, nagyon erősnek éreztem magam, sokkal jobbnak jobbnak, mint a második versenyen, miután sokat javítottunk az autón. Következő futam július 4-5-én a franciaországi Le Castelletben, a Paul Ricard pályán. Fotók: Hyundai Motorsport, TCR WT  Kumho FIA TCR World Tour pilóták pontversenye 1 S. Urrutia 140 2 T. Björk 120 3 M. Azcona 111 4 N. Michelisz 106 5 A. Comte 103 6 Y. Ehrlacher 77 7 Q. Ma 62 8 V. Andersson 52 9 J. Brickley 28 10 E. Guerreri 28 További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is! 

A BMW ügyfelei 200 millió kilométert vezettek ölbe tett kézzel

2026.06.15.
A BMW ügyfelei világszerte már összesen több mint 200 millió kilométert tettek meg biztonságosan úgy, hogy ezalatt kezüket nem kellett folyamatosan a kormánykeréken tartaniuk. Az innovatív Autópálya Asszisztenst naponta használják bizalommal a bajor prémiummárka ügyfelei, többek között a BMW 5-ös sorozat, a BMW 7-es sorozat, a BMW iX, a BMW X5, a BMW X6, a BMW X7, a BMW XM és az új BMW iX3 modelljeiben. Az autópályákon aktiválható Autópálya Asszisztens (Highway Assistant) 130 km/órás sebességig képes folyamatosan fenntartani az autó előtt haladó jármű mögött kijelölt távolságot és elvégezni a sávtartáshoz szükséges kormánymozdulatokat, a vezető így kényelmes pozícióban pihentetheti karjait és a sávváltási manőverek jóváhagyásához csupán egy pillantására van szükség. „Az Autópálya Asszisztens használata közben a vezető és a vezetéstámogatás, illetve a technológia mögött dolgozó biztonsági koncepció olyan szimbiotikus harmóniája élhető át, amely egyedülálló az iparágban” – fogalmazott Dr. Mihiar Ayoubi, a BMW Group vezetési élményt fejlesztő részlegének alelnöke. „A valós körülmények között megtett több mint 200 millió kilométer e rendszer abszolút megbízhatóságának és hétköznapi létjogosultságának ékes bizonyítéka” – tette hozzá. A BMW vezetést támogató rendszereinek új generációjával az Autópálya Asszisztens már több mint húsz európai országban elérhető, a BMW Maps felhőalapú navigációs rendszer aktiválásával pedig autópályákon „bejárattól kijáratig” vezető („Entry-2-Exit”), folyamatos vezetéstámogatást tesz lehetővé. Amíg az előző generáció csupán Németországban, az Egyesült Államokban és Kanadában volt elérhető, addig az új BMW iX3, az új BMW i3 és az új BMW 7-es sorozat vezetői már számos európai országban átélhetik a vezetés „kéz nélküli” élményét – köszönhetően annak, hogy a BMW Group a német autógyártó vállalatok közül elsőként kapta meg az ENSZ 171. számú, vezetővezérlő asszisztens rendszerekre (DCAS – Driver Control Assistance Systems) vonatkozó előírásának megfelelő nemzetközi jóváhagyást. Ezen országok között Németország, Ausztria, Svájc, Olaszország, Franciaország és a Benelux államok is megtalálhatók. A lista hamarosan Nagy-Britanniával, Írországgal, Spanyolországgal és Portugáliával bővül. Észak-Európában, Kelet-Európában és Délkelet-Európában a funkció egy későbbi időpontban válik elérhetővé. További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!  

Tovább erősődik Afrikában az XPeng

2026.06.15.
Miután sikeresen megvette a lábát Egyiptomban az XPeng kínai prémium autógyártó, mi több, piacvezetők lettek a prémium elektromos SUV szegmensben, most további terjeszkedést terveznek Észak-Afrikában. Partnerséget írtak alá a marokkói luxus autó kereskedő SMEIA-val, valamint a tunéziai XP CARS-szal is, hogy hivatalosan is bevezessék ezekre a piacokra a G6 és G9 crossoverjeiket. Szeretnének egy észak-afrikai kereskedői háromszöget létrehozni, amit egyelőre a dubaji ellátási láncukon keresztül látnának gyors pótalkatrész ellátásért, ugyanakkor hamarosan megnyitják 2500 négyzetméteres szervíz és teszt centerüket Tunéziában, ami a legnagyobb, amit eddig kínai gyártó telepített Afrikában. Így már mintegy 60 országban van jelen az XPeng globálisan, és az első gyártók között van, akik a prémium szegmensben tudnak sikereket aratni kínai gyártóként. Kulturális és ízlésbeli eltérések miatt ez egyelőre nem igazán megy a többi gyártónak például Európában. Ráadásul olyan szempontból is elsők, hogy az első kínai gyártók között vannak, akik regionális szerviz és alkatrész hálózattal vetik meg lábukat Afrika fejlődő piacain, ezzel hosszútávú jelenlétre megágyazva. További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!  

A Hilux mint háborús hős - terepszínű fényezésssel a legendás pickup

2026.06.15.
A legendás pickupot világszerte azért becsülik, mert ott is működik, ahol más járművek már régen feladták. Most újabb bizonyítékát adja strapabírásának: hatvan példányát az ukrán hadsereg személyzet nélküli rendszerekkel foglalkozó haderőneme kapta meg a Holland Királyi Haderőtől. Kevés autó mondhatja el magáról, hogy valódi globális legendává vált. A Toyota Hilux ilyen. Hírnevét nem a csillogó bemutatótermekben vagy a városi sugárutakon szerezte, hanem a világ legmostohább vidékein. Olyan helyeken, ahol a tűző napsütés, a por, a sár, a kövek és a rossz utak a mindennapok részei. Nem véletlen, hogy a Hiluxot számos országban a megbízhatóság szinonimájaként emlegetik. Miközben a legújabb generációk már kényelmes családi autóként, hosszú távú utazások társaként vagy prémium-szabadidősjárműként is megállják a helyüket, a Hilux eredeti erényei nem változtak. Erős alvázas felépítése, nagy teherbírása, kiváló terepképességei és egyszerű karbantarthatósága miatt ma is azok közé a járművek közé tartozik, amelyekre a legnehezebb körülmények között is lehet számítani. Ezek a tulajdonságok különösen fontosak a háborús övezetekben. A Holland Királyi Haderő ezért adott át hatvan darab Toyota Hilux pickupot Ukrajnának. A járműveket az ukrán fegyveres erők önálló haderőnemként működő, személyzet nélküli rendszerekért felelős erői kapják meg, amelyek a modern hadviselés egyik legfontosabb területén tevékenykednek. Az alakulat feladata a pilóta nélküli légi, szárazföldi és vízi rendszerek fejlesztése, üzemeltetése és harctéri alkalmazása. A drónok szerepe az ukrajnai háborúban az elmúlt évek során drámai mértékben felértékelődött: a felderítéstől a célmegjelölésen át egészen a közvetlen támadó feladatokig számos területen nélkülözhetetlenné váltak. Fotók: Koninklijke Landmacht, nos.nl, ukrinform.net, Toyota Ehhez azonban nem elegendőek maguk a pilóta nélküli eszközök. A háttérben komoly logisztikai és kommunikációs infrastruktúrára van szükség. A Hiluxok éppen ebben kapnak kulcsszerepet. A pickupok a drónkezelő személyzetek gyors mozgatását, a kommunikációs berendezések, antennarendszerek és mobil irányítópontok szállítását szolgálhatják. Emellett különféle speciális felszerelésekkel is elláthatók, legyen szó célfelderítő rendszerekről, elektronikai hadviselési eszközökről vagy más, az adott egység feladataihoz igazított modulokról. A holland hadsereg tájékoztatása szerint a végleges konfigurációról és a konkrét alkalmazási módokról az ukrán parancsnokság dönt majd, a hollandok egyedül a terepszínű fényezést vitték fel az autókra. A Hilux sokoldalúsága azonban éppen abban rejlik, hogy rövid idő alatt képes alkalmazkodni az eltérő követelményekhez. Egyik nap felszerelést szállít, másnap mobil kommunikációs központként működik, később pedig egy speciális drónegység kiszolgálását végzi. A Toyota pickupja évtizedek óta természetes szereplője a világ konfliktuszónáinak, és ennek oka nem a véletlen. A háborús környezetben nem a luxus vagy a kifinomult technológia a legfontosabb, hanem az, hogy a jármű minden körülmények között elinduljon, célba érjen, és a lehető legkevesebb karbantartással üzemeljen. A Hilux pontosan ezt kínálja. Ezért vált a világ egyik legismertebb munkagépévé, és ezért számít ma is természetes választásnak a háborús övezetekben, ahol a megbízhatóság és a strapabírás szó szerint életbevágó jelentőségű. További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!  

Rossi Moor erős estorili versenynapot zárt a FIM MotoJunior Moto2 kategóriájában

2026.06.15.
Rossi az első futamot a 10. rajtpozícióból kezdte, de a rajt után, az első kanyarban majdnem belekeveredett egy incidensbe, amelynek következtében három pozíciót veszített. A nehéz első kör ellenére a verseny során fokozatosan visszakapaszkodott, és végül stabil 9. helyen ért célba. A második futam eleje hasonlóan alakult. Rossi nagyon jól rajtolt, de a 2-es kanyarban egy másik versenyzővel történt érintkezés miatt visszaesett a 14. helyre. Az első kör végére azonban már a 11. pozícióban haladt, majd ezt követően nagyon erős versenytempót diktált, és végül a 8. helyen zárta a futamot. Az első és a második futam közötti előrelépés jelentős volt. A 17 körös versenytávon Rossi összideje közel 10 másodperccel javult, ami körönként nagyjából hat tizedmásodperces előrelépést jelent. A legjobb versenykörét a futam végén, az utolsó előtti körben teljesítette, ami jól mutatja a beállítások és a versenytempó pozitív irányát. Rossi Moor így értékelt: „Elégedett vagyok azzal a munkával, amit ezen a hétvégén elvégeztünk, mert megmutattuk, hogy versenyképesek tudunk lenni. Az első futamon egy kicsit balszerencsés voltam, de sikerült jól visszahoznom azt a hátrányt, amit az első körben összeszedtem. A második futamon, miután néhány kisebb módosítást végeztünk a motor beállításain, jobban éreztem magam, és nagyon jó tempót tudtam menni. Ráadásul a leggyorsabb versenykörömet az utolsó előtti körben futottam." Hozzátette: "Nagyon szeretném megköszönni a csapatomnak, Alessandrónak, Robertónak, Carlosnak, Patriciónak, Edgarnak és Francónak azt a nagy munkát, amit elvégeztek. Köszönöm Révész Bálintnak is a bizalmat, valamint mindenkinek, aki a háttérben segít: Stefanónak, édesapámnak, a testvéremnek és Katalinnak.” Alessandro Tognelli, Rossi Moor főmérnöke: „Összességében nagyon pozitív hétvége volt, különösen annak fényében, hogy több ellenfelünk úgy érkezett ide, hogy az előző héten Estorilban tesztelt. A versenyhétvége három napja alatt hatalmas lépéseket tettünk előre. Az első futamon Rossi sajnos egy kicsit balszerencsés volt az első kanyarban történt incidens miatt, de utána nagyon jól visszakapaszkodott. A második futamra néhány kisebb beállítási módosítást végeztünk, amelyek jónak bizonyultak, és lehetővé tették, hogy Rossi a teljes versenytávon majdnem 10 másodperccel gyorsabb legyen az első futamhoz képest." Hozzátette: "Továbbra is keményen kell dolgoznunk, különösen a time attack területén, mert a Moto2 olyan kategória, ahol ha egy kicsit hátrábbról rajtolsz, nagyon nehéz visszazárkózni. A következő, jerez de la fronterai fordulóra tovább dolgozunk azon, hogy Rossi újabb pozitív lépést tudjon előre tenni.” Fotók: RM92 Racing Team Rossi Moor a FIM MotoJunior Moto2 összetett tabelláján a 8. helyen áll 24 ponttal, pontegyenlőségben Javier Palomerával. A FIM MotoJunior Moto2 bajnokság következő fordulóját Jerez de la Fronterában rendezik július 5-én.  További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!  

Új fénytörésben az európai autóipar válsága: nem a kereslet hiányzik, hanem a versenyképesség

2026.06.14.
Az európai autóipar hosszú évtizedeken keresztül a kontinens gazdasági erejének egyik legfontosabb pillére volt. A német prémiumgyártók, a francia tömegpiaci márkák, az olasz formatervezés és a kiterjedt beszállítói hálózat világszerte az ipari siker szimbólumává tették az ágazatot. Mára azonban egyre több jel utal arra, hogy az európai autóipar nem egyszerűen egy technológiai átmenettel néz szembe, hanem történetének egyik legnagyobb versenyképességi kihívásával. Nem a piac omlott össze, a versenyképesség kopott meg Az elmúlt két évben a kontinens legnagyobb autógyártói sorra jelentettek be költségcsökkentési programokat, létszámleépítéseket, gyárbezárásokat vagy beruházások elhalasztását. Mindez annak ellenére történik, hogy az európai autópiac nem omlott össze: az újautó-eladások 2026-ban ismét növekedést mutatnak, és az elektromos autók iránti kereslet is emelkedik. A probléma tehát nem elsősorban a kereslet hiánya, hanem az, hogy az európai gyártók egyre nehezebben tudnak versenyezni a globális riválisokkal. Az egyik legnagyobb kihívást a kínai autóipar előretörése jelenti. Míg húsz évvel ezelőtt Kína elsősorban gyártóközpontként volt jelen a globális autóiparban, mára saját márkái a világpiac meghatározó szereplőivé váltak. A BYD, a Chery, a Geely vagy az SAIC már nem csupán olcsó alternatívákat kínál, hanem technológiai szempontból is versenyképes modellekkel jelenik meg Európában. A Reuters friss elemzése szerint a kínai autógyártók piaci részesedése az európai újautó-piacon történelmi csúcsot ért el, miközben egyre több vállalat készül helyi gyártásra, hogy elkerülje az uniós vámokat. A kínai cégek előnye több tényezőből épül fel. Kína ma a világ legnagyobb akkumulátorgyártója, jelentős kontrollt gyakorol a kritikus nyersanyagok ellátási lánca felett, és olyan méretgazdaságossági előnyökkel rendelkezik, amelyeket az európai gyártók nehezen tudnak utolérni. Az International Energy Agency szerint az elektromos autók globális ellátási láncának kulcselemei közül számos területen Kína meghatározó vagy domináns szereplő. Több tényezős versenyképesség-romlás A versenyhátrány azonban nem kizárólag a kínai gyártók erősödéséből fakad. Az európai autóipar az elmúlt években jelentős költségnövekedéssel is szembesült. Az energiaárak emelkedése, a munkaerőköltségek növekedése, a szigorodó környezetvédelmi előírások és az egyre komplexebb szabályozási környezet egyaránt rontják a versenyképességet. A McKinsey & Company 2026-os autóipari elemzése arra mutat rá, hogy Európa ma drágább termelési környezetet kínál, mint az Egyesült Államok számos régiója vagy Kína jelentős része. Ez különösen érzékenyen érinti azokat a gyártókat, amelyek egyszerre próbálnak beruházni az elektromos átállásba és megőrizni hagyományos üzletáguk nyereségességét. A problémák egyik leglátványosabb következménye a beszállítói szektorban figyelhető meg. Az európai autóipar évtizedeken keresztül több ezer kis- és közepes vállalkozásra épült, amelyek motorokat, váltókat, kipufogórendszereket, illetve egyéb más alkatrészeket gyártottak. Az elektromos autók azonban lényegesen kevesebb alkatrészből állnak, így számos hagyományos beszállító üzleti modellje veszélybe került. A Bosch, a Continental, a ZF és a Schaeffler az elmúlt időszakban több ezer munkahely megszüntetését jelentette be Európában. A vállalatok szerint az elektromos átállás, a gyengébb kereslet és a kínai verseny egyszerre gyakorol nyomást a működésükre. Mindezek a folyamatok egyre intenzívebb vitát váltanak ki Brüsszelben is. Az Európai Bizottság és több tagállam szerint az autóipar támogatása stratégiai kérdéssé vált, hiszen az ágazat közvetlenül és közvetve több mint 13 millió embernek ad munkát az Európai Unióban. Az Eurofound kutatása szerint az autóipar jelenlegi válsága már nem egyszerűen gazdasági probléma, hanem a zöld és digitális átállás egyik legfontosabb társadalmi kihívása is. A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a versenyképesség megőrzése és a klímacélok teljesítése között egyre nehezebb megtalálni az egyensúlyt. A magyar szerep Ebben a helyzetben Magyarország különleges szerepet tölt be. Miközben Nyugat-Európa több országában kapacitáscsökkentésekről és gyárbezárásokról szólnak a hírek, Magyarország továbbra is az autóipari beruházások egyik legfontosabb célpontja Európában. A BMW debreceni gyára, a Mercedes kecskeméti fejlesztései, a BYD szegedi üzeme és a CATL debreceni akkumulátorgyára egyaránt azt mutatja, hogy a globális autóipari szereplők továbbra is hosszú távon számolnak a magyar termeléssel. Az ország versenyelőnye elsősorban a fejlett beszállítói háttérből, a logisztikai elhelyezkedésből és a nyugat-európainál alacsonyabb költségszintből fakad. Ugyanakkor Magyarország sem függetlenítheti magát az európai autóipar problémáitól. Az export jelentős része továbbra is az európai piacokra irányul, így a német, francia vagy olasz autógyártók versenyképessége közvetlenül hat a magyar gazdaság teljesítményére is. A következő évek egyik legfontosabb kérdése ezért nem az lesz, hogy Európa képes-e elektromos autókat gyártani. Erre a válasz egyértelműen igen. A valódi kihívás az, hogy képes lesz-e ezeket nyereségesen, versenyképes áron és elegendő mennyiségben előállítani egy olyan világban, ahol a kínai gyártók egyre gyorsabban fejlődnek, az amerikai piacot pedig jelentős állami támogatások védik.  

A Lamborghini beletaposott a gázba Belgiumban

2026.06.14.
Fotók: Lamborghini Az új bemutatóterem Belgium északi-tengeri partján megerősíti a Lamborghini jelenlétét az országban, csatlakozva a meglévő brüsszeli és antwerpeni telephelyekhez. Az Automobili Lamborghini bejelenti legújabb márkakereskedésének megnyitását Knokke-ban, tovább növelve a márka láthatóságát Nyugat-Európában. Ez a harmadik hivatalos Lamborghini márkakereskedés Belgiumban, a meglévő brüsszeli és antwerpeni telephelyeket követően. A hivatalos megnyitóra, beleértve a sajtótájékoztatót is, június 11-én került sor Stephan Winkelmann, a Lamborghini igazgatótanácsának elnöke és vezérigazgatója, valamint Federico Foschini, marketing- és értékesítési igazgató jelenlétében. „Belgium továbbra is fontos piac a Lamborghini számára Európában, Knokke pedig stratégiailag jelentős helyszín márkánk számára” – mondta Stephan Winkelmann. „Knokke exkluzív életstílusáról és a luxus, valamint a nagy teljesítményű járművek iránti erős szenvedélyéről ismert, így ideális környezetet biztosít a Lamborghini belgiumi jelenlétének további bővítéséhez. Az új kereskedéssel célunk, hogy még közelebb kerüljünk ügyfeleinkhez, és egyúttal stratégiailag előmozdítsuk nyugat-európai terjeszkedésünket.” A knokkei új bemutatóterem, amely Belgium egyik leghíresebb tengerparti városában található, kiemeli a Lamborghini növekedését a kulcsfontosságú luxuspiacokon. A helyszín exkluzív környezetben mutatja be a márka teljesen hibrid modellportfólióját, amely tükrözi a Sant’Agata Bolognese-i székhelyű autógyártó innovációját, teljesítményét és szakértelmét. A bemutatóterem kortárs építészete és modern dizájnja tükrözi a Lamborghini jellegzetes márkaidentitását, magával ragadó és kifinomult környezetet teremtve az ügyfelek és a látogatók számára. Egy külön Ad Personam terület lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy felfedezzék a Lamborghini gyakorlatilag korlátlan testreszabási lehetőségeit – az egyedi színektől és anyagoktól kezdve a kidolgozásokon és specifikációkon át. A helyszín a Lamborghini Selezione program keretében tanúsított használt járműveket is kínál, valamint átfogó, első osztályú értékesítés utáni szolgáltatásokat. Mindezek a kínálatok harmonikusan integrálódnak egy modern építészeti koncepcióba, amely elegánsan kifejezi a Lamborghini jellegzetes formanyelvét. Az új knokke-i Lamborghini bemutatótermet a D’Ieteren Group üzemelteti, Belgium egyik vezető autóipari csoportja és a brüsszeli és antwerpeni Lamborghini márkakereskedések tulajdonosa, amely mostantól ezt az új helyszínt is magában foglalja. Az autóiparban szerzett sokéves tapasztalatával és a prémium és luxus szegmensben szerzett kiemelkedő szakértelmével a csoport folyamatosan erősíti a Lamborghini megítélését a belga piacon. „A Lamborghini Knokke megnyitása jelentős mérföldkő a belgiumi fejlődésünkben” – mondja Michaim Van den Langenbergh, a Lamborghini Knokke vezérigazgatója. „Knokke egy egyedülálló helyszín nemzetközi ügyfélkörrel és a luxus- és teljesítménymárkák iránti erős vonzalommal. Ez az új helyszín lehetővé teszi számunkra, hogy még magával ragadóbb és exkluzívabb Lamborghini élményt nyújtsunk ügyfeleinknek.” A megnyitó eseményén a vendégek és a média képviselői megismerkedhettek a Lamborghini teljesen hibrid modellportfóliójával: a Revueltóval Rosso Efesto (piros), az Urus SE-vel Arancio Apodis (narancssárga) és Nero Helene (fekete) színekben, valamint a Temerarioval Giallo Inti (sárga) és Verde Mercurius (zöld) színekben. Minden modell kiemeli a Lamborghini legújabb innovációit a teljesítmény, a hibridizáció, a dizájn és a vezetési dinamika terén. Ezenkívül a Lamborghini Selezione program egy hitelesített járműve is megtekinthető volt: egy Diablo Blu Hera színben. A knokke-i telephely célja, hogy magával ragadó Lamborghini márkaélményt teremtsen, ahol az olasz kézművesség, a legmodernebb technológia és a személyre szabott ügyfélszolgálat zökkenőmentesen ötvöződik. A látogatóknak lehetőségük van felfedezni a márka teljes termékportfólióját, miközben exkluzív testreszabási programokba és a Lamborghini életstílusának magával ragadó világába is bepillantást nyerhetnek. Ez a bővítés aláhúzza a vállalat következetes globális növekedési stratégiáját és a belga luxusautó-piacba vetett bizalmát. Ugyanakkor erősíti a Lamborghini pozícióját a nagy potenciállal rendelkező európai célállomásokon. A lengyel kereskedés megnyitásáról ITT írtunk.

Oldalak

 

Az oldal fő támogatója