Osztrák bajnoki futamot nyert a motoros Gyutai Adrián

2017.08.28.
A H-Moto Team 26 éves paksi versenyzője néhány hete kezdte meg a közös munkát a brit Superbike-bajnokságban érdekelt MAR Kawasaki csapatával, s számos teszt után most először teljesített egy egész hétvégét a Kawasaki ZX10R nyergében. Malcolm Ashley, a MAR Kawasaki csapatfőnöke azt mondta az MTI-nek, hogy Gyutai minden olyan alkatrészt megkapott a hétvégére, amellyel a brit bajnokságban is fel vannak szerelve a versenygépek. Forrás: Gyutai Adrián Facebook-oldala "Adrián eddig nem okozott csalódást, személyében egy igazi profi pilótát ismertünk meg. Ha két hét múlva, az Alpok-Adria Bajnokság rijekai versenyén is képes hasonló mértékben fejlődni, mint tette ezt az elmúlt hetekben, akkor még az idén debütálhat a brit bajnokságban" - jelentette ki a csapatvezető. Gyutai szerint még mindig sokat kell tanulnia a legmagasabb kategóriában, és bár most sokat motorozhatott, úgy érzi, maradt a köridőkben 2-3 másodperc. "Nagyon örülök a futamgyőzelemnek, mert számomra ez az első ebben a kategóriában, de ennek csak akkor lesz igazi értéke, ha a csapat a rijekai versenyt követően alkalmasnak talál a brit bajnokságban való bemutatkozáshoz. A teljes felkészülésemet átalakítottam, hogy erőnléti szempontból alkalmas legyek a Superbike-ban magas szinten versenyezni" - nyilatkozta az MTI-nek Gyutai. A Pannóniaringen rendezett hétvége egy másik magyar sikert is hozott, a Supersport kategóriában ugyanis Laczkó Máté győzött a 24 versenyzőt felvonultató, szintén nemzetközi mezőnyben.

AMTS 2017

2017.08.28.

Így értékelte a hétvégi futamokat Kiss Norbert

2017.08.28.
Videóüzenetben vont mérleget a kamion Eb magyarországi versenyhétvégéjéről a kétszeres Európa-bajnok Kiss Norbert, a Tankpool24-Mercedes magyar pilótája. Mint arról beszámoltunk, szombaton az első futamon nyert, a másodikon kiesett a hazai versenyző. Vasárnap egy második hellyel nyitott, a zárófutamon pedig technikai hiba miatt nem ért célba. Kiss Norbert a Kamion Európa-bajnokság magyarországi futamán, a Hungaroringen MTI Fotó: Máthé Zoltán „A leggyorsabbak voltunk, az időmérőt sikerült megnyerni, az első rajthely megvolt, de a rajt nem sikerült jól, elvesztettem a vezetést. Utána hiába voltam gyors, nem tudtam előzni, kénytelen voltam megelégedni a második hellyel.” – vont mérleget vasárnapi első első futamról a pilóta. A vasárnapi második versenyen az ötödik helyen volt, amikor technikai hiba miatt kiesett a célegyenes végén: „Valami a hajtásban ment el. Kár érte.” „Sokkal több volt a hétvégében” – mondta a magyar versenyző, hiszen bár a szombati első futamon nyert, az azt követő második futamos kieséssel majd a vasárnapi technikai hibával is sok pontot vesztett a csapat. „A bajnokság szempontjából sem hozott sajnos sokat ez a hétvége. Még mindig sokat kell dolgoznunk azért, hogy ténylegesen harcban lehessünk a bajnoki címért.” Kiss szerint ugyanakkor „nagyon jó volt a hétvége, mert sokan kint voltak a pályán és óriási volt a hangulat. „Nagyon szeretném megköszönni mindenkinek, hogy kijött szurkolni a Hungaroringre. Nagyon nagy élmény volt megint a magyar szurkolók előtt versenyezni. Köszönöm szépen” - fogalmazott a versenyző.

Forgalomkorlátozás az M1-es autópályán

2017.08.28.
A Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint építési munkálatok miatt 2017. augusztus 28-án 7 óra és 19 óra közötti időben az M1-es autópálya Ausztria felé vezető oldalán, a 49-es és az 50-es kilométerszelvény közötti szakaszon a forgalom csak a belső sávon haladhat. Tatabánya térségében a pályamunkálatok miatt torlódás várható. A Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság arra kéri a gépjárművezetőket, hogy türelemmel és fokozott odafigyeléssel közlekedjenek az autópálya érintett szakaszán!

Nem lesz könnyű ma kijutni a repülőtérre

2017.08.28.
Vlagyimir Putyin orosz elnök budapesti látogatása miatt 2017. augusztus 28-án hétfőn a déli órákban és koraeste jelentős útlezárásokra kell számítani a belváros és a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér közötti utakon – írta közleményében a Budapest Airport. Hozzátették: „Kérjük, hogy az érintett időszakokban a szokásosnál legalább egy órával többet szánjanak a repülőtér megközelítésére, különben lekéshetik a repülőgépüket.” Az elnöki vizit miatt ma egész nap zárva lesz a reptéren a kilátóterasz.

Újabb fekete hétvége

2017.08.28.
Az elmúlt 72 órában a rendőrök 145 személyi sérüléses közúti közlekedési baleset helyszínén intézkedtek. Ezek közül 3 halálos kimenetelű közlekedési baleset volt, amelyekben 4 személy vesztette életét. A karambolokban 48-an súlyosan, 94-en pedig könnyebben sérültek meg. A szolgálatot ellátó állomány összesen 547 személyt fogott el, közülük 88 főt az ellenük érvényben lévő körözés alapján, 341 főt bűncselekmény elkövetésén értek tetten. 643 személyt állítottak elő, köztük 289 főt bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt és további 42 személyt ittas vezetés gyanúja miatt.

Felszállt a világ egyetlen repülőképes Li-2-es gépe

2017.08.27.
Az 1949-ben Taskentben gyártott  Li-2-es (szovjet gyártású DC-3-as) repülőgépet a Magyar Néphadseregnél helyezték üzembe, majd 1958-ban a Malévhoz került. A DC–3-tól eltérően a katonai szállító változaton a szárnyak alatt bombazár, a törzs felső részén, forgatható toronyban beépített géppuska kapott helyet. Magyarországon a Néphadseregben Teve néven állt szolgálatban. 1964 novemberében átadták a Néphadseregnek, ahol tízévi szolgálat után 1974. január 11-én a múzeumba küldték. A gép 1997 óta a Goldtimer Alapítvány tulajdona, amellyel a mai napon először szerveztek sétarepülést a Balaton felett.  

Gondolatjel – Lemerülhet a villanyautózás

2017.08.27.
A belsőégésű motoros gépkocsi szennyezi a levegőt, hozzájárul a klímaváltozáshoz – lépjünk túl rajta! Jöjjön a villanyautó! Jócskán leegyszerűsítve így fogalmazható meg az EU koncepciója. Ha abból indulunk ki, hogy 2050-ben tízmilliárd lesz bolygónk népessége, és addigra akár négy fokkal nőhet az átlaghőmérséklet, csak egyetérthetünk vele. Nem kell elengedni szent tehenünket, az autót, csak le kell cserélni, nesztelenül és emisszió nélkül suhanó elektromos hajtásúra... Az egésszel két bajom van. Az egyik, hogy elkésett, a másik, hogy megvalósíthatatlan. Miért késett el? Azért, mert a gépkocsik (személy- és teherautó, autóbusz) világállománya meghaladja az egymilliárdot – és akkor még nincs szó a motorkerékpárok, robogók, mopedek százmillióiról. Vegyük a járművek átlagos élettartamát 15 évnek, és ráébredünk, hogy alig több mint három évtized alatt akkor sem lehetne lecserélni az összeset, vagy legalább számottevő hányadát, ha már ma a teljes, évi százmillió darabos kapacitásával ezen dolgozna a világ járműipara. Ráadásul egész földrészeken nyoma sincs nemhogy ilyen erőfeszítésnek, de a téma iránti érdeklődésnek sem. Tehát az, hogy Norvégiában 2025 után már csak elektromos- és hidrogénhajtású autókat lehet majd forgalomba helyezni, vagy Németországban szépen szaporodnak a villanyautók, globálisan nem sokat számít. Mármint a deklarált cél szempontjából, de az elektromos járművek gyártóinak nyereségét minden bizonnyal növeli. Érdekeket sejtek a jól hangzó jelmondatok mögött. E cikk témája azonban az, hogy miért tűnik nemcsak elkésettnek, hanem kivihetetlennek is a sínpályához nem kötött szárazföldi közlekedés villamosítása. Eddig is tapasztalhatjuk, hogy mennyi nehézséget okoz az automobilizmus fenntartásához – nemcsak motorhajtó energiaforrásként, hanem műanyagipari nyersanyagként is – nélkülözhetetlen nyersolaj eloszlása. A vak véletlen a muszlim országokat ajándékozta meg a szükségletüket mérhetetlenül meghaladó mennyiséggel, a motorizált világrész pedig fizethet vagy háborúzhat érte. Nos, hasonló helyzet várható a villanyautó hajtóenergiáját tároló akkumulátor előállításához szükséges anyagokkal is. A villanyautók lítiumion-akkuval működnek, és mivel minden lehetséges anyagkombinációt megvizsgáltak már, szinte nulla a valószínűsége, hogy ennél jobbat találjanak. Gyártásához többek között lítiumra és kobaltra van szükség. Lítiumot csupán hét ország termel, és egyetlen európai vagy észak-amerikai sincs köztük. A kobalt nagyon ritka, Kongóban bányásszák a világtermelés több mint felét, és ott is található az ismert készletek közel 60 százaléka. A fejlett közlekedésű országok közül csak Kanada van fenn a kobalttérképen, hat százalékkal. Kínáé ugyanennyi. Ugyanakkor tudjuk, hogy az ázsiai óriás az elmúlt időszakban, szép csendesen, de annál jobban rátenyerelt Afrikára, beruházásokkal, kölcsönökkel jelentős pozíciókat szerzett. Úgy néz ki tehát a helyzet, hogy a lítiumion-akkumulátorok gyártásában korántsem Európáé lesz a főszerep, inkább kiszolgáltatott helyzetbe kerül az Óvilág. Súlyosbítja a problémát az akkumulátor katasztrofálisan gyenge energiasűrűsége. Míg egy középkategóriájú dízelautó 60 liter, azaz 42 kilogrammnyi gázolajjal simán megtesz ezer kilométert (úgy, hogy közben egyre könnyebb a tank), ugyanennyi energiát két tonnányi lítiumion-akku lenne képes tárolni, ami jóval több a dízelmotoros autó egész súlyánál. Ez még akkor is iszonyúan gyenge eredmény, ha figyelembe vesszük, hogy a belsőégésű motoros járműnek rosszabb a hatásfoka – akkor sem igazi alternatívája a hagyományos kocsinak a villanyautó, ha néhány mázsás teleppel meg tud tenni pár száz kilométert (miközben az egyre jobban lemerülő akku egy grammal sem lesz könnyebb). Ebből következik, hogy a ritka anyagokból sokkal nagyobb mennyiségekre lesz szükség, mint amíg csak laptopok és mobiltelefonok akkumulátoráról volt szó. Felértékelődnek a termelő országok, megnő a kapcsolati rendszerük, belső stabilitásuk, gazdasági hatékonyságuk jelentősége. Fellendülhetnek a kereslettel együtt, de járhatnak úgy is, mint Nigéria vagy Venezuela az olajával. Esetleges felfordulások Kongóban ugyanúgy veszélyeztethetik az ellátást, mint az olaj esetében a közel-keleti háborúk. Ha meg akarjuk vonni a konklúziót, arra jutunk, hogy a világ összesített légszennyezésének eléggé kis mértékű csökkentésért Európa kiszolgáltatja magát ritka ásványok termelőinek. Lehet, hogy egy monopolhelyzetben levő Kínával kell egyezkednie. És még csak annak sem örülhet, hogy miközben magára vállalt egy újabb függőséget, észrevehetően csökkent volna az olajfüggősége. Elektromos hajtás, nyomorúságosan csekély hatótávot és nyűgöket vállalva is, csak könnyű járművekhez képzelhető el, tehát robogókhoz, motorkerékpárokhoz, személyautókhoz és kisebb áruszállítókhoz. A kamionok és a mezőgazdasági erőgépek, kombájnok továbbra is dízelmotorosak maradnak. Tehát nem csökken, hanem nő földrészünk kiszolgáltatottságának mértéke. Mi lehetne az igazán hatásos, hasznos megoldás? Félve írom le, nehogy megkövezzenek érte: az individuális autózás egészen nagy mértékű visszaszorítása, vonzó tömegközlekedéssel és előnyös autóbérlettel a szabadság idejére, illetve helyszínére. A sok-sok hagyományos autót villanyautóval helyettesíteni nemigen lehet, de nincs is sok értelme, viszont már a kísérlet is kockázatokkal jár.      
Címkék: 

Felborult egy kamion az M5-ös autópályán

2017.08.27.
Eddig tisztázatlan körülmények között szalagkorlátnak ütközött és felborult egy kamion az M5-ös autópálya főváros felé vezető oldalán, a 124-es kilométerszelvénynél 2017. augusztus 27-én 19 óra 33 perckor. A baleset következtében senki sem sérült meg. A kamion teljes szélességében elfoglalja a főváros felé vezető oldalt és a Szeged felé vezető oldal belső sávját is, így ott csak a külső sávon és a leállósávon haladhatnak a közlekedők. A rendőrök a forgalmat Kisteleknél terelik el az 5411-es számú úton keresztül az 5-ös számú főút felé. A közlekedők az 542-es számú útról tudnak ismét felhajtani az M5-ös autópályára. Kérjük az arra közlekedők fokozott figyelmét és türelmét!

Oldalak

 

Az oldal fő támogatója