Ölbe tett kézzel, sztrádatempóban száguldottunk a Fordokkal a Balatonra

2026.06.21.
Még 2023 végén történt, hogy Dr. Szalay Zsolt, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépjárműtechnológia Tanszékének vezetője nagy érdeklődéssel kísért előadást tartott a szegedi iparkamarában. Az önvezetésről tartott prezentációja utáni kérdésre válaszolva elmondta, szerinte lehetséges, hogy az évtized végén az M5-ös autópályára felhajt valaki egy arra képes autóval Szegednél és csak Budapest határában kell majd visszavennie a vezetést a sofőrnek. Ehhez már nagyon közel vagyunk, és hol van még az évtized vége? Térdre tett kézzel az autópályán Lényegében már ma is elautózhatunk Budaörstől a Balatonig úgy, hogy sem a pedálokhoz, sem a kormányhoz nem érünk az úton. Ehhez vagy nagyon nagy türelem kell és végig egy kamion mögött megyünk, vagy jó adag „pofátlanság”, azaz tartósan 130-cal haladni a belső sávban. Természetesen gyorsan levillognak, letolnak a 150-hez közeli tempóval, de még az automatikus közigazgatási bírság határa alatt száguldók. Amerikában az automatikus sávváltást is tudja a Ford, ott a szabályozás lehetővé teszi, hogy egy utolért kamiont anélkül megelőzzön a sofőr, hogy hozzá kellene nyúlni a kormányhoz. Focis csapattársam a harmadik félidőben, a szegedi, petőfitelepi „könyvtárban” mesélt amerikai élményeiről. Fiát látogatta meg Kaliforniában, és leverte a víz, amikor a többsávos autópályán úgy vezetett, előzgetett a fiatalember, hogy nem nyúlt a kormányhoz. Indulásra kész Fordok Budaörsön A BlueCruise-nap a budaörsi Holiday Innben bőséges reggelivel és illendő hosszúságú elméleti foglalkozással kezdődött. Lajtner Tamás, a Ford kommunikációs és közönségkapcsolati vezetője házigazdaként azzal kezdte, hogy az előttünk álló program munkacíme „teszt nem vezetés”. Merthogy alig kell vezetni a Fordokat, gurulnak azok maguktól, elengedett kormánnyal. Megtudtuk, 6-700 ember dolgozik ma a Fordnál Magyarországon, ennyien kötődnek szorosan is a márkához. Ezzel a Ford a legnagyobb olyan autóipari szereplő hazánkban, amely nem gyárt járműveket. Egyre nagyobb a verseny, már legalább 17 kínai autómárka van jelen Magyarországon, ha csak azokat nézzük, amelyeknek már volt/van regisztrált forgalomba helyezésük vagy hivatalos a piaci jelenlétük. A Ford büszke az eredményeire Ennek tükrében szép eredmény, hogy a Ford a második legnépszerűbb autómárka Magyarországon és 10 esztendeje folyamatosan ott van az élvonalban. Ez mellett tavaly első volt a haszongépjárműveknél, igaz ez nem újdonság, 16 éve nem lehet a Fordot letaszítani a trónról. Nem mellesleg az elektromos haszongépjárműnél és a flottapiacon is aranyérmes a márka Károly Róbert személyautó üzletág igazgató elmondta, jön két új, Renault-val közös elektromos újdonság, egy városi crossover és egy B-SUV. Megtudtuk azt is, hogy nemrégiben Romániában legördült a sorról az egymilliomodik Puma. (A gyárban mi is voltunk néhány éve, erről itt olvashat bővebben.) Beszámolt arról is, hogy a Magyar Év Autója 2026 évi győztese a Ford Ranger PHEV, a pickup, amit portálunk már terepen is megfuttatott. Plusz egyhetes teszten is volt nálunk az autó. Dián a Magyar Év Autója 2026 díjátadás Elhangzott, hogy érkezik egyebek között a Ranger Super Duty, nem kevesebb, min 8 tonnás össztömeggel. Az elsősorban katasztrófavédelemnek, rendőrségnek, profi felhasználóknak szánt „nagyvas” természetesen nem is lesz vezethető B-kategóriás jogosítvánnyal. Szóba került egy GM-mel közösen fejlesztett elektromos haszonjármű is, nem kisebb elvárással, mint hogy gazdaságosságban megszorongassa a dízeleket. A megszólalók hangsúlyozták, ez még csak a kettes szintű önvezetés, inkább kézhasználat nélküli vezetésként emlegették a Ford BlueCruise rendszerét. Kertész István termékmenedzser is inkább vezetéstámogató rendszerként emlegette. Ez az USA területén már 2021 óta elérhető, több mint egymillió ügyfél használja és túl vannak már az egymilliárd ilyen kilométeren. Mustang Mach-E az autópályán A Ford kézhasználat nélküli vezetéstámogató rendszere a Mustang Mach-E modellben jelent meg először Európában. Távoli frissítéssel a korábban vásárolt modellekbe is bekerülnek azok az új autópálya-szakaszok, amelyek támogatják BlueCruise rendszert. A Ford célja egyértelmű: minél szélesebb körben elérhetővé tenni ezt a technológiát, ami már nemcsak a Mustang Mach-E privilégiuma, hanem a Puma, a Puma Gen-E, a Kuga és a Ranger PHEV vásárlói számára is rendelhető. Fontos hangsúlyozni, hogy nem önvezetésről beszélünk, hanem egy 2-es szintű vezetéstámogató rendszerről, Ford szerint „hands-off, eyes-on” megoldásról. Vagyis a jármű bizonyos helyzetekben képes önállóan kormányozni, gyorsítani és fékezni, ezért a vezető leveheti a kezét a kormányról (hands-off). Ugyanakkor a sofőrnek végig az utat kell figyelnie, és készen kell állnia az irányítás átvételre (eyes-on). Élesben a BlueCruise rendszer Technikailag a BlueCruise a már meglévő vezetéstámogató rendszerekre épül, elsősorban az adaptív tempomatra és az aktív sávtartásra. Radarok, kamerák és térképadatok segítenek abban, hogy minden flottul menjen. A BlueCruise a tempomat tudására építve, az útra felfestett jelzések, a sebességhatárra figyelmeztető táblák és az állandóan változó forgalom monitorozásával vezérli a kormányzást, a gyorsítást, a fékezést és a sávtartást, megfelelő követési távolságot tartva – és mindezt ugyanolyan biztonságosan teszi autópálya-tempó mellett, mint az araszoló forgalomban. A BlueCruise radarokkal és kamerákkal követi figyelemmel az úton közlekedő többi jármű helyzetét és sebességét, miközben egy előre tekintő kamera a sáv- és sebességjelzéseket monitorozza. A műszeregység alatt is található egy kamera, ami a volán mögött ülő ember fejtartását és szemmozgását figyeli – még akkor is, ha napszemüveget visel –, ellenőrizve, hogy a vezető figyelme nem kalandozik el. Ha mégis, letiltja a rendszer… Puma a sztrádán - a szerző és Barcsa Máté/Ford fotói Írásunk második részét hamarosan olvashatják. További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!  

Lejárnak a mézeshetek? Nagy baj jöhet az autószervizeknél

2026.06.21.
Új formátumban, kétnapos rendezvénnyel jelentkezik idén az ICDP nyári szakmai eseménye, amelyet 2026. június 16–17-én, kedden és szerdán a nyugat-londoni Chiswickben, az Auto West London márkakereskedésben tartanak. A Heathrow repülőtértől szűk félórás autóútra lévő helyszínen a program a downstream autóipar – kereskedők, szervizek, beszállítók – legégetőbb kérdéseire keresi a választ: az új piaci belépőkre, az elektromos átállásra és az aftermarket átalakulására. Az ICDP nyári szakmai eseménye az elektromos átállás, az új belépő márkák és a szervizpiac jövőjének kérdéseit állítja a középpontba. (Forrás: AI generált illusztráció) A keddi nyitónap egy különösen aktuális esettanulmány köré épül. Az „egy év a frontvonalban” című esti szekcióban Steve Young ügyvezető igazgató, valamint a szakmai fórumnak helyet adó Çetaş Otomotiv (ami Törökország egyik legnagyobb autókereskedője), valamint az áltsaluk forgalmazott Omoda Jaecoo meghívottjai azt mutatják be, milyen volt egy új márkát képviselő kereskedés első éve egy nagy presztízsű londoni lokációban. Szó lesz a startup-kereskedés indulási nehézségeiről, a megoldásokról és a tanulságokról – mindarról, amit egy ismeretlen márka piacépítése tartogat. A tapasztalatok nemcsak a kereskedőknek, hanem a gyártói és importőri hálózatmenedzsmentnek, valamint a beszállítóknak is hasznosak lehetnek. A szerda reggeli workshop a szektor egyik legkényesebb kérdésére összpontosít: mi lesz a szervizek üzleti modelljével az elektromos átállás közepette? Ahogy a BEV-ek aránya nő az európai piacokon, egyre többen aggódnak amiatt, hogyan hat ez a javítási és karbantartási volumenekre, a piaci részesedésekre és a márkaszervizek, illetve független műhelyek bevételeire. Az eddig várt keresletcsökkenést egyelőre elfedte az alacsony flottapenetráció, a vásárlói lojalitás és a garanciális munka együttese – de ahogy ezek a „mézeshetek” lassan véget érnek, kirajzolódhat a BEV-aftermarket valódi jövőképe. Az ICDP friss szimulációs modellje azt vizsgálja, hogyan alakulhatnak a volumenek és értékek 2035-ig, miként mozdulhat el a márkaszervizek és a függetlenek piaci részaránya, és hogyan diverzifikálhatnak a műhelyek a hatások ellensúlyozására. A vitát a norvég autókereskedői szövetség (Norges Bilbransjeforbund) szakembere, Knut M. Breivik gazdagítja, aki mélyreható tapasztalattal rendelkezik a BEV-átállás aftermarket-hatásairól. Az ICDP (International Car Distribution Programme) több mint két évtizede az európai autóértékesítés és -elosztás független kutató- és elemzőintézete, amelynek adatait és tanulmányait gyártók, importőrök, kereskedők, beszállítók és szakmai szövetségek egyaránt használják. Az elmúlt időszakban az Autószektoron is rendszeresen feldolgoztuk az ICDP munkáját: a European Car Distribution Handbook (ECDH) európai hálózati átrajzolódásról szóló megállapításait, a 2026-os szabályozási térképet felvázoló elemzéseket, az összehangolt többcsatornás autóvásárlás buktatóit és a frankfurti őszi konferencia adatvezérelt, szolgáltatásközpontú jövőképét – nem beszélve a sok éve futó, internet és autóvásárlás kapcsolatát boncolgató cikksorozatainkról. Mindez nem véletlen: az Autószektort kiadó Autós Nagykoalíció az ICDP teljes körű tagja, így a szervezet exkluzív kutatásai első kézből kerülnek a magyar olvasók elé. Miért érdekes ez a magyar piacnak? Magyar nézőpontból a londoni rendezvény két fókusza különösen érdekes. Az új belépő, jellemzően kínai márkák terjeszkedése a hazai kereskedői hálózatok számára is tanulságos lehet, miközben az elektromos átállás előbb-utóbb a magyar márkaszervizek és független műhelyek bevételi modelljét is próbára teszi. Bár itthon a BEV-állomány aránya még alacsonyabb, a most elemzett hatások késleltetve nálunk is megjelenhetnek. Erről a fordulatról írtunk akkor is, amikor az ICDP szerint fordulóponthoz ért az európai kereskedői térkép, és akkor is, amikor a 2026-os szabályozási cunami downstream hatásait elemeztük. A frankfurti őszi konferencia üzenete pedig itthon is igaz: aki nem vált adatvezérelt, szolgáltatásközpontú működésre, az lemaradhat. A részvétel az ICDP projektirodáján keresztül foglalható; az érdeklődő tagoknak érdemes mielőbb jelezniük szándékukat. A tapasztalatok és az új kutatási eredmények pedig idén is megjelennek majd az Autószektor ICDP-rovatában.   Fogalomtár: ICDP: International Car Distribution Programme; nemzetközi autókereskedelmi és aftersales kutató- és elemzőintézet, amely az értékesítési hálózatok, kereskedői modellek és szervizpiaci változások alakulását vizsgálja. Auto West London: nyugat-londoni, chiswicki autókereskedés, amely a rendezvény helyszíne, és a cikkben szereplő keddi esettanulmány központi példája. BEV: Battery Electric Vehicle; tisztán akkumulátoros elektromos autó, amely nem használ belső égésű motort, és külső áramforrásról tölthető. Çetaş Otomotiv: török autókereskedő-csoport, amely az Auto West London mögött álló szereplőként jelenik meg a cikkben. Norges Bilbransjeforbund: norvég autóipari és autókereskedelmi szakmai szövetség; a cikkben a norvég BEV-átállás tapasztalatai miatt jelenik meg. Knut M. Breivik pedig a Norges Bilbransjeforbund működési és üzletfejlesztési vezetője, aki a norvég elektromos átállás aftermarket-hatásairól ad szakmai kitekintést. European Car Distribution Handbook / ECDH: az ICDP európai autókereskedelmi kézikönyve, amely az értékesítési hálózatok, kereskedői struktúrák és piaci átrendeződések elemzésére szolgál.   Forrás: ICDP Summer Event 2026 meghívó (ICDP, www.icdp.net), A képek illusztrációk, egyes esetekben mesterséges intelligencia által generáltak.  

Ilyen volt a III. Rábától Rábáig nap

2026.06.21.
Fotó: Facebook/Rába Múlt szombaton ismét megnyitottuk kapuinkat a Rába iránt érdeklődők előtt, és örömmel láttuk, hogy idén is sokan látogattak el a rendezvényre. A járműtalálkozón a Rába különböző generációi sorakoztak fel egymás mellett, a Technológiai Centrum tárlatvezetései pedig betekintést nyújtottak a vállalat múltjába és jelenébe.  A nap egyik legemlékezetesebb pillanata volt, amikor egy frissen felújított RÁBA 833-as évtizedek után visszatért oda, ahol egykor összeszerelték. A jármű tulajdonosa, Mándli Balázs, valamint Szabó János, a Rába Technológiai Centrum tárlatvezetője együtt gördült át a gyár kapuján – különleges kapcsolatot teremtve a Rába történelme és jelene között. Külön köszönet illeti a járműtulajdonosokat, a kiállítókat, valamint minden látogatót, akik jelenlétükkel hozzájárultak ahhoz, hogy a Rábától Rábáig nap ismét a Rába közösségének kiemelkedő eseménye legyen - írják a Facebookon.  

Hamarosan száműznek a szlovákiai utakról bizonyos elektromos rollereket

2026.06.21.
Az új szabályozás szerint az ilyen járművek használata súlyos közlekedési szabálysértésnek minősül majd. Ez a közúti közlekedésről szóló törvény módosításából következik, amelyet a parlament június elején fogadott el. Illusztráció: Google Gemini A módosítást előterjesztő belügyminisztérium szerint a nagy sebességre képes elektromos rollerek jelentős biztonsági kockázatot jelentenek. „Az olyan kis elektromos járművek használata, amelyek 25 km/óránál nagyobb sebesség elérésére képesek, baleset esetén az életre és az egészségre nézve rendkívül veszélyes tevékenység. Nemcsak a jármű vezetőjére jelent komoly kockázatot, hanem gyalogossal vagy más közlekedővel történő ütközés esetén akár halálos következményekkel is járhat” – áll a minisztérium indoklásában. A tárca szerint ezért indokolt szankcionálni az ilyen járművek használatát, mivel azok a hatályos szabályok szerint egyáltalán nem vehetnek részt a közúti forgalomban.    

Újabb nagyszabású kiállítással telik meg a Közlekedési Múzeum leendő otthona

2026.06.21.
Az első hazai autóbalesetet általában Törley József nevéhez kötjük. A történet szerint a pezsgőgyáros automobiljával elütött egy utcaseprőt, aki nem számított arra, hogy egy jármű akár óránként 20 kilométeres sebességgel is közeledhet. A ma már történelminek számító eset azt is jelzi, hogy a közlekedés gyors fejlődése folyamatosan új kihívások elé állította és állítja ma is az embert. Az Öveket becsatolni! kiállítás azt mutatja be, hogyan születtek meg ezekre a kihívásokra a biztonságot szolgáló válaszok. Fotó: Szikora Zsombor, MMKM Az 1890-es években nemcsak az automobilok számítottak ritkaságnak, hanem maguk a közúti balesetek is. Ahogy azonban a technológia egyre gyorsabbá és összetettebbé tette az utazást, úgy vált egyre fontosabbá a biztonság kérdése is – legyen szó közlekedésről a földön, a vízen vagy a levegőben.  A kiállítás ezt a ma is életbevágóan fontos témát járja körül. 6000 négyzetméteren, több mint 250 műtárggyal, köztük 46 járművel, 36 modellel várja a látogatókat. A közönség először láthatja újra eredeti pompájában a Zugligeti 1061-es pályaszámú, valamint az UV3 típusú, 3414-es pályaszámú villamos motorkocsit, amelyek 700 napos restaurálást követően mutatkoznak be. A két túlélő, ikonikus jármű a fővárosi közösségi közlekedés meghatározó korszakait idézi meg, és a Közlekedési Múzeum gyűjteményének kiemelkedő darabjai közé tartozik. Külön érdekességként tér haza a kiállításra a korábban az Északi Járműjavítóban átalakított, MÁV Pft. 411 pályaszámú Warszawa vágánygépkocsi is, amely szintén megújulva látható. Számos interaktív és audiovizuális installáció segíti a felfedezést. Az érdeklődők KRESZ-teszten ellenőrizhetik ismereteiket, vezetési szimulátorban élhetik át a közlekedés élményét, míg a különleges „black box” installációkban saját maguk fedezhetik fel az éjszakai közlekedés fényjelzéseit. A hangpontokon a közúti, légi és vízi közlekedés jellegzetes hangjai is meghallgathatók. A látogatók felfedezhetik a közlekedés múltját, személyes történeteken keresztül ismerhetik meg a műtárgyakat, és új nézőpontból ismerhetik meg a közlekedésbiztonság összetett kérdéseit.  A kisebbek KRESZ-pályán szerezhetnek élményalapú tudást. A múzeum ezen felül új múzeumpedagógiai foglalkozásokat is tervezett az óvodások, az általános iskolások és a középiskolások számára, akik előzetes bejelentkezést követően betekinthetnek a múzeum kulisszái mögé, elsajátíthatják a gyorsabb, okosabb és biztonságosabb közlekedés aranyszabályait, áttekintést kaphatnak a KRESZ folyamatos megújulásáról, de a jövő városfejlesztőinek vagy járműtervezőinek szerepét is kipróbálhatják.  Az Öveket becsatolni! egyszerre kínál izgalmas családi programot, különleges kulturális élményt és elgondolkodtató utazást a közlekedés történetében. Az Északi Járműjavító újra megtelik élettel – és egyúttal bepillantást enged a Közlekedési Múzeum jövőjébe is. A kiállítás 2026. június 20-tól október 31-ig tekinthető meg az Északi Járműjavítóban, a 1101 Budapest, Kőbányai út 24-28. címen, szerdától vasárnapig, 10 és 17 óra között. A jegyinformációk a múzeum honlapján, az azeszaki.hu oldalon érhetők el. 

5 autós trükk, ha hőségben vezetsz – az egyiket sokan elrontják

2026.06.21.
Az országos tiszti főorvos másodfokú hőségriasztást rendelt el az ország egész területére június 20-tól június 23-án éjfélig, azaz szombattól keddig. A tartós meleg nagyon megterheli a szervezetet, különösen most, az idei év első hőhulláma idején, amikor a testünknek még nem volt ideje hozzászokni a magas hőmérséklethez. A kánikula nemcsak otthon, a munkahelyen vagy a strandon követel óvatosságot, hanem a közlekedésben is.  Így befolyásolja a hőség a vezetést A nagy melegben a szervezet fokozottan veszít vizet és ásványi anyagokat, hamarabb elfáradunk, nehezebben tudunk koncentrálni. Az autóvezetőknél jellemzően megnő a reakcióidő, tompulnak a reflexek, a mozdulatok kapkodóvá válnak, egyesek pedig ingerlékenyebbek lesznek. Hőségben emelkedik a baleseti kockázat A német autóklub, az ADAC által hivatkozott tanulmányok szerint ha az autó utasterének hőmérséklete 25 Celsius-fokról 35-re emelkedik, az 20 százalékkal növeli a baleseti kockázatot, vagyis a rizikó nagyjából 2 százalékkal emelkedik fokonként.  A gyalogosokra is hat a forrósság, gyakoribb a bágyadtság és a figyelmetlenség, gyakrabban előfordul, hogy nem néznek körül, mielőtt lelépnek az úttestre. Ezért hőség idején minden közlekedőnek óvatosabbnak kell lennie a megszokottnál.  5 tipp, hogy elviselhetőbb legyen az autózás a hőségben Mivel a hőhullám még napokig kitart, és a nyár folyamán további hőségriasztások várhatók, érdemes felkészülni. A következő módszerek nemcsak elviselhetőbbé, hanem biztonságosabbá is teszik az autózást a nagy melegben, hiszen a hűvösebb utastérben élesebb marad a figyelmünk.  1. Válassz jó parkolóhelyet Ha tudatosan árnyékban parkolsz, indulás előtt több fokkal hűvösebb marad az utastér. A parkolóházak vagy fedett helyek ideálisak erre. Ha csak fák vannak a környéken, érdemes számolni a Nap későbbi állásával, hiszen a reggel árnyékban hagyott autó délre már tűző napra kerülhet. Hiába parkolsz árnyékban, néhány órával később az autó tűző napon állhat Az is számít, hogy ugyanazon a helyen merre áll az autó: a nyugat felé néző kocsit délután teljes erőből süti a nap a szélvédőn keresztül, míg észak vagy kelet felé irányítva az utastér érezhetően hűvösebb marad.  2. Ne belülre tedd a napellenzőt Nyáron előkerülnek az ezüstszínű, fényvisszaverős árnyékolók, amelyek sokat segíthetnek abban, hogy kevésbé forrósodjon fel az utastér. De nem mindegy, hogyan használod. Sokan a műszerfalra, a szélvédő belsejéhez teszik, de ez nem a legjobb megoldás, mert a nap energiája addigra már bejutott. Sokkal hatásosabb, ha kívülről helyezed a szélvédőre az árnyékolót.  A legjobbak az alumínium bevonatú napellenző ponyvák, amelyek az autó tetejét és az összes üvegfelületet takarják. Ezek a napsugárzás akár 80 százalékát is visszaverhetik, és a több órán át napon álló autóban akár 10 fokkal is alacsonyabb lehet a hőmérséklet.  3. Indulás előtt alaposan szellőztess Mielőtt elindulnál az autóval, érdemes jól kiszellőztetni, erre pedig a leghatékonyabb módszer az ajtólengetős trükk. Nyisd ki a vezetőoldali ajtót, majd az utasoldali ajtót lendületesen, gyors egymásutánban nyisd ki és csukd be ötször-hatszor. Ez a pumpáló mozgás néhány másodperc alatt kipréseli a forró levegőt az utastérből, és helyére hűvösebb levegő kerül. Ez nemcsak elviselhetőbbé teszi a hőmérsékletet, hanem könnyebb dolga lesz a légkondicionálónak is.  4. Használd okosan a klímát Az ajtólengetés után körülbelül két percig maradjanak résnyire leengedve az ablakok, miközben a ventilátor a legmagasabb fokozaton működik. Ezután az ablakokat húzd fel, és kapcsold be a belső levegőkeringtetést. Így a rendszer a már valamennyire lehűlt utastéri levegőt hűti tovább. Fontos, hogy a belső és a külső hőmérséklet között ne legyen 6–8 Celsius-foknál nagyobb különbség, hogy ne terhelje meg a szervezetet.  5. Figyelj a folyadékpótlásra, kerüld a jeges italokat Hőségben a rendszeres folyadékpótlás az egyik legfontosabb teendő, autózás közben sem szabad megfeledkezni róla, ellenkező esetben romlik a koncentráció és lassulnak a reflexek. Ezért mindig tarts vizet a kocsiban, és igyál rendszeresen, rövidebb úton is. A folyadékpótlás hőség idején az autóban is kulcsfontosságú A jeges vagy túl hideg italokat viszont érdemes mértékkel fogyasztani, mert fokozhatják az izzadást, és még több folyadékot veszíthetsz, ráadásul nem hűtik jobban a testet. Inkább hűvös vizet vagy nem túl forró teát igyál, amelyek kíméletesebbek a szervezet számára a nagy melegben. Soha ne hagyj gyereket vagy állatot az autóban A figyelmeztetések ellenére minden nyáron előfordul, hogy gyereket vagy háziállatot hagynak a tűző napon álló autóban, ami életveszélyes. A jármű ilyenkor kis üvegházként működik, a napsugarak felmelegítik a belsejét, a hő viszont nem tud távozni.  Már 30 fokos külső hőmérsékletnél az utastér fél óra alatt 46 fokosra melegszik, 34 fok esetén pedig egy óra múlva 60 fok is lehet odabent. A résnyire lehúzva hagyott ablak ezen alig segít, miközben a 40 fok feletti testhőmérséklet már a hőguta elsődleges tünete.  A legfontosabb, hogy egyetlen percre se hagyj gyereket, idős embert vagy háziállatot parkoló autóban, akkor sem, ha csak beugrasz a boltba. Ha napon álló autóban hagyott gyereket vagy háziállatot látsz, azonnal hívd a 112-es segélyhívószámot. Ha sárga felfestést látsz az úton, ezt a szabályt tudnod kell Az útburkolati jelek többsége fehér színű, de időnként sárga vonalak is megjelennek. Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjában elmagyarázzuk, melyik mit jelent. Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

Légkondi vagy lehúzott ablakok: melyik a gazdaságosabb az üzemanyag-fogyasztás szempontjából?

2026.06.21.
A nyári meleg beköszöntével az autósok egyik leggyakoribb kétsége visszatér: ahhoz, hogy ne fogyasszunk túl sok üzemanyagot, jobb bekapcsolni a légkondicionálót vagy leengedni az ablakokat? Ez egy látszólag egyszerű kérdés, a válasz mégsem egyértelmű. A döntő tényező a sebesség. A városi környezetben, ahol általában 50 km/óra sebességnél nem haladunk gyorsabban, a klíma bekapcsolása nagyobb hatással van a fogyasztásra, mivel ez további terhelést jelent a motor számára. Ilyen körülmények között az ablakok leengedése energiahatékonyabb lehet. 80-100 km/óra feletti sebességnél viszont a nyitott ablakok által generált aerodinamikai ellenállás jelentős lesz és ez észrevehetően növeli az üzemanyag-fogyasztást. Ebben az esetben a zárt ablakokkal és az aktív légkondicionálással történő utazás a leghatékonyabb választás. Forrás: automoto.it  

„Parkolhatok itt?”

2026.06.21.
Immáron a múlté a keresgélés szabad parkolóhelyek után. Ugyanis egy fejlesztésnek köszönhetően a mesterséges intelligencia már nem egyszerűen csak uralja a pilótafülkét, hanem proaktív vizuális asszisztenssé alakítja az autót. Proaktív, tehát előre gondolkodik, cselekszik és irányítja az eseményeket. Helyettünk. A Google Gemini integráció a Volvo és a Mercedes-Benz járműveiben jelenik meg fokozatosan, illetve bármely olyan autóban, amely támogatja az Android Auto rendszert, a csatlakoztatott okostelefonon keresztül elérhetővé válik a Gemini funkció. A rendszer az autó fedélzeti kamerájának és a Google mesterséges intelligenciájának közvetlen integrációján alapul. A Gemini képes valós időben látni és megérteni a környezetet, az autó szempontjából. A forradalmi alkalmazás a parkolás kezelésére is vonatkozik. A sofőr megkérdezi például „Parkolhatok itt?” és a rendszer nemcsak egy GPS adatbázist keres, hanem vizuálisan beolvassa és értelmezi a függőleges és vízszintes jelzéseket. A sofőr így azonnali választ kap, amely tisztázza a korlátozásokat, határidőket, engedélyezési kötelezettségeket vagy árképzési szabályokat, kiküszöbölve a büntetések és az időveszteségek kockázatát. A parkolás mellett a rendszer azonnali információkat szolgáltat az út mentén található nevezetességekről vagy éttermekről. A Google Maps magával ragadó navigációja reális 3D-s megjelenítést kínál az útvonalról. A fedélzeti képernyők részletesen bemutatják az épületeket, alagutakat, kereszteződéseket és felüljárókat. Ehhez hozzáadódik a hangutasítások frissítése. A méterben mért távolságok helyett a rendszer valós tereptárgyakat fog használni, például: „haladjon át a lámpán és forduljon balra közvetlenül a könyvtár után”. Forrás: autoappassionati.it  

Nemzetközi együttműködés: műszaki fókuszú szaúd-arábiai intézménnyel építi kapcsolatait a Széchenyi István Egyetem

2026.06.21.
A Széchenyi István Egyetem az elmúlt években jelentősen kiszélesítette nemzetközi kapcsolatrendszerét, és folyamatosan nyit az újabb lehetőségek felé. Az intézmény legutóbb a szaúd-arábiai King Fahd Egyetem delegációját fogadta egy jövőbeli oktatási-kutatási partnerség reményében. A felek szakmai megbeszélés keretében térképezték fel a közös pontokat, a kéttagú küldöttség pedig a győri campust is megtekintette. Az egyeztetésen dr. Németh Péter, a Széchenyi-egyetem tudományos titkára ismertette az intézmény történetét, kitérve annak nemzetköziesítési törekvéseire. Mint elmondta, az egyetem jelenleg több mint 17 ezer hallgatóval rendelkezik, nemzetközi tanulóinak száma pedig meghaladja az ezret. Kifejtette, hogy az angol nyelvű alap- és mesterképzéseket is folyamatosan bővítik, valamint a doktori képzésekre szintén tárt karokkal várják a kutatásra nyitott fiatalokat. „Kompetenciaközpontjaink – amelyek nagyrészt ipari szolgáltatásokkal és kutatás-fejlesztési projektekkel foglalkoznak – a STEM területek köré épülnek, vagyis természettudományos, technológiai, mérnöki és matematikai fókusszal működnek” – húzta alá. A tárgyaláson az is elhangzott, hogy a győri egyetemet a két legnagyobb felsőoktatási minősítő szervezet, a Quacquarelli Symonds (QS) és a Times Higher Education (THE) is jegyzi világ-, valamint szakterületi és fenntarthatósági ranglistáin. Dr. Németh Péter kiemelte: az intézmény több innovációs parkot is fenntart – Győrben informatikai és műszaki témákban, Mosonmagyaróváron agrárterületen, Zalaegerszegen pedig a járműiparra fókuszálva. Dr. Dogossy Gábor professzor, az intézmény Audi Hungaria Járműmérnöki Karának dékánja ismertette: a fakultás hat belső és két külső tanszékkel rendelkezik, szoros együttműködésben dolgozva a névadó Audi Hungariával oktatási, kutatási és harmadik missziós területen egyaránt. „Három képzésünk mellett három, a világ élvonalába tartozó hallgatói csapatunk is van – a SZEnergy, a SZEngine és az Arrabona Racing Team. Emellett számos laboratóriumot működtetünk, amelyek a hallgatók fejlődése mellett egyetemi és ipari innovációs projekteket is támogatnak” – részletezte. Elárulta: az eddigi szakkínálat kibővítéseként szeptembertől már a gépészmérnöki képzésük is elérhető lesz angol nyelven. Az Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar képviseletében dr. Movahedi Rad Majid professzor, tudományos dékánhelyettes a két intézmény közötti hasonlóságokat hangsúlyozva ismertette a jelenleg is folyó, nagyobb nemzetközi kutatási projekteket. Hozzáfűzte: van olyan témájuk is, amelyben szaúd-arábiai egyetemmel dolgoznak együtt, s szívesen fogadnak újabb feleket a tudományos kooperációba. A dékánhelyettes rámutatott: a karon építőmérnöki kettős képzést is kínálnak a kínai Jiaxingi Egyetemmel együttműködésben, s ennek gyakorlatát akár más partnerekre is kiterjesztenék. A hazai prezentációk sorát dr. Lilik Ferenc, az Informatikai és Villamosmérnöki Kar kutatási és nemzetközi dékánhelyettese zárta, aki többek között az általuk gondozott szakkollégiumokról beszélt. Mint elmondta, a Neumann János Informatikai Szakkollégium, illetve a SZESAT Interdiszciplináris Szakkollégium a tehetséggondozás fontos bázisai, amelyek nemcsak a közösségépítést, hanem a szaktudás hallgatói népszerűsítését is támogatják. A King Fahd Egyetem delegációja részéről dr. Ammar Mohammed Adam Mohammed mutatta be az intézményt, kiemelve annak campusjellegét, amelyben az oktatási, kutatási és szabadidős infrastruktúra együtt kapott helyet. „Egyetemünk teljes mértékben nemzetköziként definiálja magát, mintegy nyolcvan országból érkeznek hozzánk hallgatók, oktatók és kutatók” – jegyezte meg. Hozzáfűzte: erőfeszítéseiket a nemzetközi rangsorok is visszaigazolják, a THE szerint ugyanis az intézmény a legjobb a közel-keleti és észak-afrikai régióban, míg a QS az első számú arab egyetemként jegyzi. Dr. Ammar Mohammed Adam Mohammed kiemelte: a győri hallgatókat tárt karokkal várják kutatási mobilitási programjukra és ösztöndíjas doktori képzéseikre egyaránt. A prezentációban elhangzott: az intézmény – a győri félhez hasonlóan – nagy hangsúlyt fektet a nemzetközi tudományos kapcsolatokra, a kutatásra és publikációra, illetve az innovációs tevékenységre. Az egyeztetésen világossá vált, hogy a két fél között jelentős a kooperációs potenciál, amely jó alapot teremt a jövőbeli együttműködéshez.

Oldalak

 

Az oldal fő támogatója