Újabb nagyszabású kiállítással telik meg a Közlekedési Múzeum leendő otthona

2026.06.21.
Az első hazai autóbalesetet általában Törley József nevéhez kötjük. A történet szerint a pezsgőgyáros automobiljával elütött egy utcaseprőt, aki nem számított arra, hogy egy jármű akár óránként 20 kilométeres sebességgel is közeledhet. A ma már történelminek számító eset azt is jelzi, hogy a közlekedés gyors fejlődése folyamatosan új kihívások elé állította és állítja ma is az embert. Az Öveket becsatolni! kiállítás azt mutatja be, hogyan születtek meg ezekre a kihívásokra a biztonságot szolgáló válaszok. Fotó: Szikora Zsombor, MMKM Az 1890-es években nemcsak az automobilok számítottak ritkaságnak, hanem maguk a közúti balesetek is. Ahogy azonban a technológia egyre gyorsabbá és összetettebbé tette az utazást, úgy vált egyre fontosabbá a biztonság kérdése is – legyen szó közlekedésről a földön, a vízen vagy a levegőben.  A kiállítás ezt a ma is életbevágóan fontos témát járja körül. 6000 négyzetméteren, több mint 250 műtárggyal, köztük 46 járművel, 36 modellel várja a látogatókat. A közönség először láthatja újra eredeti pompájában a Zugligeti 1061-es pályaszámú, valamint az UV3 típusú, 3414-es pályaszámú villamos motorkocsit, amelyek 700 napos restaurálást követően mutatkoznak be. A két túlélő, ikonikus jármű a fővárosi közösségi közlekedés meghatározó korszakait idézi meg, és a Közlekedési Múzeum gyűjteményének kiemelkedő darabjai közé tartozik. Külön érdekességként tér haza a kiállításra a korábban az Északi Járműjavítóban átalakított, MÁV Pft. 411 pályaszámú Warszawa vágánygépkocsi is, amely szintén megújulva látható. Számos interaktív és audiovizuális installáció segíti a felfedezést. Az érdeklődők KRESZ-teszten ellenőrizhetik ismereteiket, vezetési szimulátorban élhetik át a közlekedés élményét, míg a különleges „black box” installációkban saját maguk fedezhetik fel az éjszakai közlekedés fényjelzéseit. A hangpontokon a közúti, légi és vízi közlekedés jellegzetes hangjai is meghallgathatók. A látogatók felfedezhetik a közlekedés múltját, személyes történeteken keresztül ismerhetik meg a műtárgyakat, és új nézőpontból ismerhetik meg a közlekedésbiztonság összetett kérdéseit.  A kisebbek KRESZ-pályán szerezhetnek élményalapú tudást. A múzeum ezen felül új múzeumpedagógiai foglalkozásokat is tervezett az óvodások, az általános iskolások és a középiskolások számára, akik előzetes bejelentkezést követően betekinthetnek a múzeum kulisszái mögé, elsajátíthatják a gyorsabb, okosabb és biztonságosabb közlekedés aranyszabályait, áttekintést kaphatnak a KRESZ folyamatos megújulásáról, de a jövő városfejlesztőinek vagy járműtervezőinek szerepét is kipróbálhatják.  Az Öveket becsatolni! egyszerre kínál izgalmas családi programot, különleges kulturális élményt és elgondolkodtató utazást a közlekedés történetében. Az Északi Járműjavító újra megtelik élettel – és egyúttal bepillantást enged a Közlekedési Múzeum jövőjébe is. A kiállítás 2026. június 20-tól október 31-ig tekinthető meg az Északi Járműjavítóban, a 1101 Budapest, Kőbányai út 24-28. címen, szerdától vasárnapig, 10 és 17 óra között. A jegyinformációk a múzeum honlapján, az azeszaki.hu oldalon érhetők el. 

5 autós trükk, ha hőségben vezetsz – az egyiket sokan elrontják

2026.06.21.
Az országos tiszti főorvos másodfokú hőségriasztást rendelt el az ország egész területére június 20-tól június 23-án éjfélig, azaz szombattól keddig. A tartós meleg nagyon megterheli a szervezetet, különösen most, az idei év első hőhulláma idején, amikor a testünknek még nem volt ideje hozzászokni a magas hőmérséklethez. A kánikula nemcsak otthon, a munkahelyen vagy a strandon követel óvatosságot, hanem a közlekedésben is.  Így befolyásolja a hőség a vezetést A nagy melegben a szervezet fokozottan veszít vizet és ásványi anyagokat, hamarabb elfáradunk, nehezebben tudunk koncentrálni. Az autóvezetőknél jellemzően megnő a reakcióidő, tompulnak a reflexek, a mozdulatok kapkodóvá válnak, egyesek pedig ingerlékenyebbek lesznek. Hőségben emelkedik a baleseti kockázat A német autóklub, az ADAC által hivatkozott tanulmányok szerint ha az autó utasterének hőmérséklete 25 Celsius-fokról 35-re emelkedik, az 20 százalékkal növeli a baleseti kockázatot, vagyis a rizikó nagyjából 2 százalékkal emelkedik fokonként.  A gyalogosokra is hat a forrósság, gyakoribb a bágyadtság és a figyelmetlenség, gyakrabban előfordul, hogy nem néznek körül, mielőtt lelépnek az úttestre. Ezért hőség idején minden közlekedőnek óvatosabbnak kell lennie a megszokottnál.  5 tipp, hogy elviselhetőbb legyen az autózás a hőségben Mivel a hőhullám még napokig kitart, és a nyár folyamán további hőségriasztások várhatók, érdemes felkészülni. A következő módszerek nemcsak elviselhetőbbé, hanem biztonságosabbá is teszik az autózást a nagy melegben, hiszen a hűvösebb utastérben élesebb marad a figyelmünk.  1. Válassz jó parkolóhelyet Ha tudatosan árnyékban parkolsz, indulás előtt több fokkal hűvösebb marad az utastér. A parkolóházak vagy fedett helyek ideálisak erre. Ha csak fák vannak a környéken, érdemes számolni a Nap későbbi állásával, hiszen a reggel árnyékban hagyott autó délre már tűző napra kerülhet. Hiába parkolsz árnyékban, néhány órával később az autó tűző napon állhat Az is számít, hogy ugyanazon a helyen merre áll az autó: a nyugat felé néző kocsit délután teljes erőből süti a nap a szélvédőn keresztül, míg észak vagy kelet felé irányítva az utastér érezhetően hűvösebb marad.  2. Ne belülre tedd a napellenzőt Nyáron előkerülnek az ezüstszínű, fényvisszaverős árnyékolók, amelyek sokat segíthetnek abban, hogy kevésbé forrósodjon fel az utastér. De nem mindegy, hogyan használod. Sokan a műszerfalra, a szélvédő belsejéhez teszik, de ez nem a legjobb megoldás, mert a nap energiája addigra már bejutott. Sokkal hatásosabb, ha kívülről helyezed a szélvédőre az árnyékolót.  A legjobbak az alumínium bevonatú napellenző ponyvák, amelyek az autó tetejét és az összes üvegfelületet takarják. Ezek a napsugárzás akár 80 százalékát is visszaverhetik, és a több órán át napon álló autóban akár 10 fokkal is alacsonyabb lehet a hőmérséklet.  3. Indulás előtt alaposan szellőztess Mielőtt elindulnál az autóval, érdemes jól kiszellőztetni, erre pedig a leghatékonyabb módszer az ajtólengetős trükk. Nyisd ki a vezetőoldali ajtót, majd az utasoldali ajtót lendületesen, gyors egymásutánban nyisd ki és csukd be ötször-hatszor. Ez a pumpáló mozgás néhány másodperc alatt kipréseli a forró levegőt az utastérből, és helyére hűvösebb levegő kerül. Ez nemcsak elviselhetőbbé teszi a hőmérsékletet, hanem könnyebb dolga lesz a légkondicionálónak is.  4. Használd okosan a klímát Az ajtólengetés után körülbelül két percig maradjanak résnyire leengedve az ablakok, miközben a ventilátor a legmagasabb fokozaton működik. Ezután az ablakokat húzd fel, és kapcsold be a belső levegőkeringtetést. Így a rendszer a már valamennyire lehűlt utastéri levegőt hűti tovább. Fontos, hogy a belső és a külső hőmérséklet között ne legyen 6–8 Celsius-foknál nagyobb különbség, hogy ne terhelje meg a szervezetet.  5. Figyelj a folyadékpótlásra, kerüld a jeges italokat Hőségben a rendszeres folyadékpótlás az egyik legfontosabb teendő, autózás közben sem szabad megfeledkezni róla, ellenkező esetben romlik a koncentráció és lassulnak a reflexek. Ezért mindig tarts vizet a kocsiban, és igyál rendszeresen, rövidebb úton is. A folyadékpótlás hőség idején az autóban is kulcsfontosságú A jeges vagy túl hideg italokat viszont érdemes mértékkel fogyasztani, mert fokozhatják az izzadást, és még több folyadékot veszíthetsz, ráadásul nem hűtik jobban a testet. Inkább hűvös vizet vagy nem túl forró teát igyál, amelyek kíméletesebbek a szervezet számára a nagy melegben. Soha ne hagyj gyereket vagy állatot az autóban A figyelmeztetések ellenére minden nyáron előfordul, hogy gyereket vagy háziállatot hagynak a tűző napon álló autóban, ami életveszélyes. A jármű ilyenkor kis üvegházként működik, a napsugarak felmelegítik a belsejét, a hő viszont nem tud távozni.  Már 30 fokos külső hőmérsékletnél az utastér fél óra alatt 46 fokosra melegszik, 34 fok esetén pedig egy óra múlva 60 fok is lehet odabent. A résnyire lehúzva hagyott ablak ezen alig segít, miközben a 40 fok feletti testhőmérséklet már a hőguta elsődleges tünete.  A legfontosabb, hogy egyetlen percre se hagyj gyereket, idős embert vagy háziállatot parkoló autóban, akkor sem, ha csak beugrasz a boltba. Ha napon álló autóban hagyott gyereket vagy háziállatot látsz, azonnal hívd a 112-es segélyhívószámot. Ha sárga felfestést látsz az úton, ezt a szabályt tudnod kell Az útburkolati jelek többsége fehér színű, de időnként sárga vonalak is megjelennek. Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjában elmagyarázzuk, melyik mit jelent. Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

Légkondi vagy lehúzott ablakok: melyik a gazdaságosabb az üzemanyag-fogyasztás szempontjából?

2026.06.21.
A nyári meleg beköszöntével az autósok egyik leggyakoribb kétsége visszatér: ahhoz, hogy ne fogyasszunk túl sok üzemanyagot, jobb bekapcsolni a légkondicionálót vagy leengedni az ablakokat? Ez egy látszólag egyszerű kérdés, a válasz mégsem egyértelmű. A döntő tényező a sebesség. A városi környezetben, ahol általában 50 km/óra sebességnél nem haladunk gyorsabban, a klíma bekapcsolása nagyobb hatással van a fogyasztásra, mivel ez további terhelést jelent a motor számára. Ilyen körülmények között az ablakok leengedése energiahatékonyabb lehet. 80-100 km/óra feletti sebességnél viszont a nyitott ablakok által generált aerodinamikai ellenállás jelentős lesz és ez észrevehetően növeli az üzemanyag-fogyasztást. Ebben az esetben a zárt ablakokkal és az aktív légkondicionálással történő utazás a leghatékonyabb választás. Forrás: automoto.it  

Nemzetközi együttműködés: műszaki fókuszú szaúd-arábiai intézménnyel építi kapcsolatait a Széchenyi István Egyetem

2026.06.21.
A Széchenyi István Egyetem az elmúlt években jelentősen kiszélesítette nemzetközi kapcsolatrendszerét, és folyamatosan nyit az újabb lehetőségek felé. Az intézmény legutóbb a szaúd-arábiai King Fahd Egyetem delegációját fogadta egy jövőbeli oktatási-kutatási partnerség reményében. A felek szakmai megbeszélés keretében térképezték fel a közös pontokat, a kéttagú küldöttség pedig a győri campust is megtekintette. Az egyeztetésen dr. Németh Péter, a Széchenyi-egyetem tudományos titkára ismertette az intézmény történetét, kitérve annak nemzetköziesítési törekvéseire. Mint elmondta, az egyetem jelenleg több mint 17 ezer hallgatóval rendelkezik, nemzetközi tanulóinak száma pedig meghaladja az ezret. Kifejtette, hogy az angol nyelvű alap- és mesterképzéseket is folyamatosan bővítik, valamint a doktori képzésekre szintén tárt karokkal várják a kutatásra nyitott fiatalokat. „Kompetenciaközpontjaink – amelyek nagyrészt ipari szolgáltatásokkal és kutatás-fejlesztési projektekkel foglalkoznak – a STEM területek köré épülnek, vagyis természettudományos, technológiai, mérnöki és matematikai fókusszal működnek” – húzta alá. A tárgyaláson az is elhangzott, hogy a győri egyetemet a két legnagyobb felsőoktatási minősítő szervezet, a Quacquarelli Symonds (QS) és a Times Higher Education (THE) is jegyzi világ-, valamint szakterületi és fenntarthatósági ranglistáin. Dr. Németh Péter kiemelte: az intézmény több innovációs parkot is fenntart – Győrben informatikai és műszaki témákban, Mosonmagyaróváron agrárterületen, Zalaegerszegen pedig a járműiparra fókuszálva. Dr. Dogossy Gábor professzor, az intézmény Audi Hungaria Járműmérnöki Karának dékánja ismertette: a fakultás hat belső és két külső tanszékkel rendelkezik, szoros együttműködésben dolgozva a névadó Audi Hungariával oktatási, kutatási és harmadik missziós területen egyaránt. „Három képzésünk mellett három, a világ élvonalába tartozó hallgatói csapatunk is van – a SZEnergy, a SZEngine és az Arrabona Racing Team. Emellett számos laboratóriumot működtetünk, amelyek a hallgatók fejlődése mellett egyetemi és ipari innovációs projekteket is támogatnak” – részletezte. Elárulta: az eddigi szakkínálat kibővítéseként szeptembertől már a gépészmérnöki képzésük is elérhető lesz angol nyelven. Az Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar képviseletében dr. Movahedi Rad Majid professzor, tudományos dékánhelyettes a két intézmény közötti hasonlóságokat hangsúlyozva ismertette a jelenleg is folyó, nagyobb nemzetközi kutatási projekteket. Hozzáfűzte: van olyan témájuk is, amelyben szaúd-arábiai egyetemmel dolgoznak együtt, s szívesen fogadnak újabb feleket a tudományos kooperációba. A dékánhelyettes rámutatott: a karon építőmérnöki kettős képzést is kínálnak a kínai Jiaxingi Egyetemmel együttműködésben, s ennek gyakorlatát akár más partnerekre is kiterjesztenék. A hazai prezentációk sorát dr. Lilik Ferenc, az Informatikai és Villamosmérnöki Kar kutatási és nemzetközi dékánhelyettese zárta, aki többek között az általuk gondozott szakkollégiumokról beszélt. Mint elmondta, a Neumann János Informatikai Szakkollégium, illetve a SZESAT Interdiszciplináris Szakkollégium a tehetséggondozás fontos bázisai, amelyek nemcsak a közösségépítést, hanem a szaktudás hallgatói népszerűsítését is támogatják. A King Fahd Egyetem delegációja részéről dr. Ammar Mohammed Adam Mohammed mutatta be az intézményt, kiemelve annak campusjellegét, amelyben az oktatási, kutatási és szabadidős infrastruktúra együtt kapott helyet. „Egyetemünk teljes mértékben nemzetköziként definiálja magát, mintegy nyolcvan országból érkeznek hozzánk hallgatók, oktatók és kutatók” – jegyezte meg. Hozzáfűzte: erőfeszítéseiket a nemzetközi rangsorok is visszaigazolják, a THE szerint ugyanis az intézmény a legjobb a közel-keleti és észak-afrikai régióban, míg a QS az első számú arab egyetemként jegyzi. Dr. Ammar Mohammed Adam Mohammed kiemelte: a győri hallgatókat tárt karokkal várják kutatási mobilitási programjukra és ösztöndíjas doktori képzéseikre egyaránt. A prezentációban elhangzott: az intézmény – a győri félhez hasonlóan – nagy hangsúlyt fektet a nemzetközi tudományos kapcsolatokra, a kutatásra és publikációra, illetve az innovációs tevékenységre. Az egyeztetésen világossá vált, hogy a két fél között jelentős a kooperációs potenciál, amely jó alapot teremt a jövőbeli együttműködéshez.

Életveszélyes, ha ezeket az autójában felejti nyáron!

2026.06.21.
Perzselő nyári napokon – amilyeneket most is megélünk – az autó utastere akár 60-70°C-osra is felhevülhet, ezért a következő tárgyakat szigorúan tilos benne hagyni: VIZESPALACKOK A felmelegedő PET-palackokból káros vegyi anyagok (BPA vagy mikroműanyagok) oldódhatnak ki a vízbe. A meleg vizes környezet ideális a baktériumok számára, különösen, ha a palackból már ivott valaki. Az ablakon át beszűrődő napfény a gömbölyű palackon keresztül lencseként működve tüzet okozhat. Hogyan kell megfelelően tárolni a palackot nyáron? Hűtőtáskában, kerülve a közvetlen napfénynek való kitettséget, illetve, jó megoldás a korróziómentes kulacs is. Semmiképpen ne fogyassza el a napok óta az autójában hagyott vizet. GYÓGYSZEREK A meleg megolvasztja a kúpokat és a gélkapszulákat, a gyógyszerek elveszítik a hatékonyságukat és toxikus bomlástermékeket képezhetnek. ROMLANDÓ ÉLELMISZEREK A húsok, tejtermékek és csokoládék gyorsan megromlanak, ami nemcsak kellemetlen szagot eredményez. A felforrósodott utastér ideális táptalajt biztosít a Salmonella és az E. coli egyes toxintermelő törzsei számára. A romlott étel elfogyasztása súlyos ételmérgezést okozhat. A mikrobák száma 20 és 45 °C között robbanásszerűen, akár 20 percenként is megduplázódhat, de ennek az első órákban még nincs látványos jele, a romlott étel nem változtatja meg azonnal a színét vagy szagát, de a már felmelegedett húsokat vagy tejtermékeket hűtőbe visszatenni és később elfogyasztani nem biztonságos, a veszélyes toxinok már jelen lehetnek. KOZMETIKUMOK A fényvédők hatóanyagai lebomlanak, a krémek megolvadnak. ELEKTRONIKAI ESZKÖZÖK A telefonok, táblagépek és powerbankok akkumulátora a hőségben felpúposodhat, vagy akár fel is robbanhat. GYÚLÉKONY ANYAGOK Az öngyújtók, hajlakkok, dezodorok a túlnyomás miatt komoly robbanásveszélyt jelentenek. SZEMÜVEGEK A keretek a nagy melegben könnyen eldeformálódhatnak. Tehát ezeknél a tárgyaknál és termékeknél kerülendő a hosszan tartó és ismételt expozíció! Forrás: insiderpost.it  

Két vádpontban is bűnös a járműipari beszállító osztrák-kanadai tulajdonosa

2026.06.21.
Az OE24 cikke. Képernyőfotó A 93 éves férfi következetesen tagadta az összes vádat. Egy újabb tárgyalást terveznek Stronach ellen a jövő évre. Stronachot bűnösnek találták két nővel szemben elkövetett szexuális kényszerítés és szexuális zaklatás egy-egy vádpontjában. A fennmaradó három vádpontban felmentették. Összességében a Magna alapítója ellen végül csak öt vádpontot emeltek három nő részéről, miután az ügyészség visszavonta egy részét, Anne Molloy bíró pedig két vádpontban mentette fel. Eredetileg tizenkét vádpont volt. A Stronach ellen felhozott vádak közel 50 évre nyúlnak vissza, és ebben a perben az 1977 és 1990 közötti időszakot ölelik fel. A torontói per az első a 93 éves férfi előtt álló két per közül. Több kanadai médiaorgánum szerint tizenhárom nő jelentette fel Stronachot; a torontói per hét nő vádjaira összpontosított. A fennmaradó vádakkal az eredeti terveknek megfelelően idén ősszel nem foglalkoznak az ontariói Newmarketben. Az esküdtszéki tárgyalást 2027 májusára halasztották, és várhatóan négy hétig tart.

A következő autóipari csata a kijelzők mögött zajlik

2026.06.20.
Az autóipar történetének jelentős részében egyértelmű volt, hogy ki uralja az ügyfélkapcsolatot. Ha valaki Mercedesbe, BMW-be vagy Audiba ült, akkor az adott márka élményét, technológiáját és szolgáltatásait kapta. Az autógyártók ellenőrizték a teljes ökoszisztémát a motoroktól kezdve a fedélzeti elektronikán át egészen a szervizhálózatig. A digitalizáció azonban olyan kihívást hozott, amely alapjaiban írhatja át ezt a több mint százéves modellt. A kérdés ma már nem az, hogy ki gyártja a legjobb motort vagy a legnagyobb akkumulátort. Sokkal inkább az, hogy ki birtokolja az autó digitális felületét, az adatokat és végső soron az ügyfélkapcsolatot. A következő évek egyik legfontosabb autóipari csatája ezért nem a BMW és a Mercedes, vagy a Tesla és a BYD között zajlik majd, hanem az autógyártók és a technológiai óriások között. A Google és az Apple ugyanis fokozatosan beköltözik az autókba. Google, mint kisgömböc A folyamat első pillantásra ártalmatlannak tűnhet. Az elmúlt években a legtöbb autóvásárló természetesnek vette, hogy telefonját Android Auto vagy Apple CarPlay segítségével összekapcsolja a jármű kijelzőjével. Ez azonban csupán az első lépés volt egy sokkal mélyebb integráció felé. A Google idén jelentette be, hogy az Android Automotive platform következő generációja már nem csupán az infotainment-rendszereket célozza. A vállalat célja, hogy a jövő szoftveresen definiált járműveiben egyre több funkciót kezeljen az operációs rendszer. A klímaberendezéstől és a digitális kulcsoktól kezdve a navigáción, az energiamenedzsmenten és a különböző fedélzeti szolgáltatásokon át egyre több rendszer válhat a Google ökoszisztémájának részévé. A technológiai váltás jelentőségét jól mutatja, hogy az autóipar ma már egyre gyakrabban használja a „szoftveresen definiált jármű” kifejezést. A Software Defined Vehicle (SDV) lényege, hogy az autó képességeit egyre kevésbé a hardver, és egyre inkább a folyamatosan frissíthető szoftverek határozzák meg. Ez gyakorlatilag ugyanaz a modell, amely a mobiltelefon-piacon forradalmasította az iparágat. Az okostelefonok esetében a készülékek értékét ma már sokkal inkább az operációs rendszer, az alkalmazások és a digitális szolgáltatások adják, mint maga a hardver. Intő példa az autógyártók számára Éppen ez az a párhuzam, amelytől az autógyártók tartanak. A mobiltelefon-ipar története figyelmeztető példa számukra. A Nokia, a Motorola vagy a BlackBerry egykor meghatározó szereplők voltak, ám az Android és az iOS megjelenése után a hangsúly fokozatosan a szoftverplatformokra helyeződött át. A készülékgyártók jelentős része végül elveszítette közvetlen kapcsolatát a felhasználóval, miközben a legnagyobb érték az operációs rendszerek és az alkalmazásboltok tulajdonosainál koncentrálódott. Az autógyártók attól tartanak, hogy hasonló folyamat indulhat el az autóiparban is. Ha a Google vagy az Apple válik az autó digitális központjává, akkor a navigáció, a hangvezérlés, a fizetési rendszerek, a szórakoztató szolgáltatások és az adatkezelés is fokozatosan kikerülhet a gyártók közvetlen ellenőrzése alól. A kérdés ezért egyre gyakrabban hangzik el a szakmai konferenciákon: a jövőben BMW-t veszünk majd, vagy egy Google-platformon futó autót? Nem véletlen, hogy az európai prémiumgyártók igyekeznek saját digitális ökoszisztémát építeni. A Mercedes MB.OS néven fejleszt saját operációs rendszert, a BMW a Neue Klasse platformon dolgozik, a Volkswagen pedig a CARIAD szoftvervállalat segítségével próbálja utolérni a technológiai versenytársakat. A cél közös: megőrizni az ügyfélkapcsolatot. Kína sem marad ki A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a verseny már nem kizárólag a Google és az Apple között zajlik. Kínában a Huawei, a Xiaomi és más technológiai vállalatok szintén saját autóipari operációs rendszereket és digitális platformokat építenek. A BYD, a Nio vagy az Xpeng egyre inkább technológiai vállalatként pozicionálja magát, ahol a szoftver legalább olyan fontos szerepet játszik, mint maga a jármű. Több iparági vezető is arra figyelmeztetett, hogy a szoftveresen definiált járművek korában az autóipari verseny jelentős része már nem a gyártósorokon dől el. Az AI-alapú szolgáltatások, az adatkezelés, a digitális platformok és a felhasználói élmény ugyanolyan fontos versenytényezővé váltak, mint korábban a motorfejlesztés vagy a gyártási minőség. A technológiai óriások számára az autó azért különösen értékes, mert ez lehet a következő nagy digitális platform. Egy átlagos felhasználó naponta több órát tölt járművében. A navigáció, a médiafogyasztás, a kommunikáció, a vásárlás, a fizetés és a mesterséges intelligencia alapú szolgáltatások mind új bevételi lehetőségeket jelentenek. A valódi tét tehát nem az, hogy milyen alkalmazás fut az autó kijelzőjén. A kérdés az, hogy ki kontrollálja a felhasználói élményt, ki fér hozzá az adatokhoz, és ki építheti ki a hosszú távú kapcsolatot az ügyféllel.

Tanács Zoltán: a ZalaZONE az ország egyik legizgalmasabb kutatási és innovációs infrastruktúrája

2026.06.20.
Tanács Zoltán a zalaegerszegi tesztpályán tett látogatása után jelezte: a jövőben az önvezető autók, a drónok és a robotok a mindennapjaink részévé válnak. Magyarország gazdasága akkor lehet sikeres, ha minél több szálon tudunk ezekhez kapcsolódni. Ehhez szinte minden lehetőségünk adott, "vannak kiváló szakembereink, nagy hagyományokkal rendelkező high tech iparunk", és van infrastruktúránk – fogalmazott. Kifejtette: a ZalaZONE "Európa és a világ egyik legmodernebb járműipari tesztközpontjaként olyan technológiák fejlesztését és tesztelését teszi lehetővé, amelyek meghatározzák a közlekedés jövőjét: az önvezető járművektől az elektromobilitáson át egészen az intelligens közlekedési rendszerekig". A ZalaZONE különlegessége, hogy valós közlekedési környezetet modellező infrastruktúrájával, 5G-alapú kommunikációs hálózatával és egyedülálló tesztképességeivel nemzetközi vállalatok, kutatóintézetek és egyetemek számára is vonzó fejlesztési helyszín. "A következő években arra fogunk törekedni, hogy a többek között itt megszülető innovációk minél előbb bekerülhessenek a gazdasági és társadalmi vérkeringésbe. Összeszerelő üzemek helyett nekünk magas hozzáadott értékű szolgáltatásokra, k+f-re és gyártásra van szükségünk" – olvasható a bejegyzésben. Tanács Zoltán a videóban úgy fogalmaz: "az új kormányzat célja, hogy ezeket az innovációkat sikerre vigyük, és a magyar gazdaság valóban profitálhasson ezekből". További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!
Címkék: 

A nép mondja meg, hogy mi legyen a neve a BYD legnagyobb szedánjának

2026.06.20.
A vállalat a Weibón hat lehetséges névváltozatot tett közzé, amelyek közül lehet. A szavazás eddigi állása alapján egyértelmű favorit rajzolódik ki: a Dahan (Nagy Han, a Han-dinasztia után) messze vezet a mezőnyben, több mint 1700 szavazattal, míg a második helyezett Han Tianxia jóval kevesebb támogatást kapott. Ez alapján szinte biztosra vehető, hogy a BYD új csúcsmodellje végül a Dahan nevet viseli majd. A névválasztási folyamat nem csupán marketingfogás: a BYD tudatosan épít a kínai kulturális hagyományokra, amelyeket globális márkastratégiájának részeként igyekszik hangsúlyozni. A BYD nemrég indította el Datang (Nagy Tang, a Tang-dinasztia után) nevű nagyméretű SUV előértékesítését, amely nagy érdeklődést váltott ki: kevesebb mint két hét alatt mintegy százezer előrendelés érkezett rá. A nagy kereslet miatt a vállalat kénytelen volt elhalasztani a modell piaci bevezetését, hogy fel tudjon készülni a gyártási igények kielégítésére.  A Nagy Han ennek a sikeres stratégiának a folytatásaként jelenhet meg, immár a szedánszegmens csúcsán. Az új modellről már több részlet is napvilágot látott. Az autó egy nagyméretű, mintegy 5,2 méter hosszú szedán lesz, elegáns, áramvonalas tetővonallal és karakteres frontrésszel. A külső dizájnt krómozott, többküllős felnik és egyetlen, végigfutó hátsó lámpasor teszi hangsúlyossá, míg a tetőre szerelt LiDAR szenzor az autó fejlett vezetéstámogató rendszereire utal. A modell az új, LFP-alapú Blade 2.0 akkumulátorra épül, amely rendkívül gyors töltést tesz lehetővé: a gyártó szerint 10-ről 97 százalékra mindössze kilenc perc alatt feltölthető. A hátsókerék-hajtású változat hatótávolsága elérheti az 1008 kilométert a kínai CLTC mérési ciklus szerint, míg az összkerékhajtású verzió esetében 880 kilométeres értékkel számolhatunk. Ez a kategóriában kiemelkedő adat, különösen az ultragyors töltési képességgel együtt. A BYD várakozásai szerint az új zászlóshajó szedán 2026 harmadik negyedévében kerülhet a kínai piacra. A modell kulcsszerepet játszhat a márka prémiumkategóriás pozicionálásában,  egy olyan időszakban, amikor a BYD hazai eladásai visszaesést mutatnak. A Dahan bemutatása és erős marketingje – például a közönség bevonása a névadásba – fontos eszköz lehet a kereslet élénkítésére .  
Címkék: 

Oldalak

 

Az oldal fő támogatója