Két elektromos jármű is kigyulladt, több százat visszahívtak a postánál

2019.03.27.
A kilencezer eddig legyártott Streetscooterből egy Baden-Württemberg tartományban, egy pedig Szászországban lobbant lángra. Ezért elővigyázatossági okokból a gyártó 460 autót visszahívott és ellenőrzött. A két hibás járműnél hegesztési problémákat találtak, ez okozhatta a tüzet. További hiányosságokra azonban nem derült fény. A Streetscooter eddig is és a jövőben is biztonságos elektromos áruszállító volt és lesz – nyilatkozta a posta illetékese.

Mi a helyzet a lízingpiaccal itthon és külföldön?

2019.03.26.
A White Clarke Group által kiadott éves lízing riport – együttműködésben a World Leasing Yearbookkal – a világ 50 vezető lízingpiacát foglalja össze. A 40 éves évforduló alkalmából készült vezető elemzés az autós és pénzügyi finanszírozás területén vizsgálja az országos kereskedelmi környezetet és trendeket. A jelentés szerint a globális lízingpiac értéke a 2016-os 1,100 milliárd dolláros értékről 2017-re 1,282 milliárd dollárra nőtt. A top 50 ország üzleti volumene 2017-ben 16.6 %-ot növekedett. Három régió, Észak-Amerika, Európa és Ázsia a világ mintegy 95 %-át teszi ki a globális lízingpiacon, ezekben a 2018-as üzleti volumen 183 milliárd dollárral haladta meg az előző évi globális összeget. Észak-Amerika (Egyesült Államok, Kanada, Mexikó) részesedése a globális piacon 3.1 %-kal csökkent, viszont továbbra is a legnagyobb regionális lízingpiac, amelynek üzleti értéke 445,9 milliárd dollár, ami a teljes globális részesedési piac 34.8 %-át jelenti. Európa piaci részesedése 1.9 %-kal, Ázsia részesedése pedig 1.3 %-kal emelkedett az előző évhez képest. TOP 3: USA, Kína, Egyesült Királyság A lízingpiac “lista” első helyezettje az  Egyesült Államok, ahol 6.9 %-kal nőtt a piac az előző évhez képest, éves volumene 410 milliárd dollár. A lízingpiac második helyét Kína jegyzi, értéke több mint 20 %-kal nőtt, 265,68 milliárd dollárra, annak ellenére, hogy a teljes lízing penetrációja alacsony, 6.8 %. A harmadik helyet az Egyesült Királyság birtokolja 32.4 %-kal, ami 92,45 milliárd dollárt jelent. Németország a negyedik legnagyobb piac, 7.29 %-kal (78,32 milliárd dollár), míg az ötödik Japán lízingpiacának piaci részesedése 2 %-kal csökkent 60,47 milliárd dollárra. Franciaországban, a hatodik legnagyobb piacon a volumen közel 9 %-kal nőtt, ami 49,78 milliárd dollárt jelent. Noha a legnagyobb növekedés a személyautóknál és a haszonjárműveknél figyelhető meg, a gépek-berendezések finanszírozása is jelentősen nőtt. Például az Egyesült Királyság eszközfinanszírozási piaca 2017-ben 5 %-kal nőtt, 2018-ban pedig további kb. 5 %-ra tett szert.  Egy kis autólízing kitekintés: a market.us elmezése azt mutatja, hogy a megkérdezettek   2028-ig leginkább a rövid- és hosszú távú lízinget, valamint az operatív lízinget (tartós bérlést) tervezik választani. Mi a helyzet itthon? Kiváló eredményeket könyvelhet el az itthoni lízingpiac is. A Magyar Lízing Szövetség friss jelentése szerint 690 milliárd forint feletti finanszírozott összeggel zárta a múlt évet a magyar lízingpiac, ami 13 % növekedést jelent, és idén még akár 10 %-os emelkedés is várható, ami jó eredmény lehet a nemzetközi lízingpiachoz viszonyítva, ami évente átlagosan 16 %-os növekedést produkál. A tartós bérlettel foglalkozó Rentasystem tavaly év végén immár ötödik  alkalommal végzett kutatást a beruházási kedv és a finanszírozási háttér kapcsán. “Bár hazánkban még a készpénzes finanszírozási forma dominál, de láthatóan az operatív lízing (tartós bérlet) egyre inkább benne van a vállalatvezetők fejében” - mondja Székely Balázs, a Rentasystem Kft. ügyvezetője. A Magyar Lízing Szövetség adatai alapján főleg az autóknál kimagasló a növekedés, 34 %-kal, ami 246 milliárd forintot eredményezett év végére. Főként új autók finanszírozásának köszönhető a piaci fellendülés, 40 %-os bővülés történt az előző évhez képest. “Egyre gyakoribb az elektromos autó igény, VW e-Golf, BMW i3, Nissan Leaf  a legkeresettebb modellek nálunk. Érezhetően visszaszorulóban van a dízel autók iránti kereslet” - tette hozzá Székely Balázs, a Rentasystem Kft. ügyvezetője. A lízingpiac az építőiparban is feltörekvőben van. Az építőipari gépeknél a finanszírozott összeg 46 %-kal 26 milliárd forintra nőtt, erre példa legutóbb csak 2008-ban volt. A jelentés szerint továbbra is az egyik legerősebb piac az agrárgép-finanszírozás, 14 %-kal 82 milliárd forintra nőtt a finanszírozott összeg az előző évhez képest. Összességében mind itthon mind pedig a többi országban is szép eredményeket könyvelhet el a lízingpiac, a vezető szerepet továbbra is a járműszektor tölti be, de az eszköz-és építőipar-finanszírozás is felzárkózóban van. A Magyar Lízingszövetség szerint további növekedés várható a magyar lízingpiacon, az infrastrukturális beruházások miatt az építőipari gépeknél fennmaradhat a jelentős kereslet. Emellett az autófinanszírozásban akár 10 %-ot  is meghaladó emelkedés is történhet.  
Címkék: 

Nem a közlekedés, hanem a háztartási tüzelés az első számú légszennyező forrás Magyarországon

2019.03.26.
A témáról tartott tájékoztatót az OMSZ Marczell György Főobszervatóriumában dr. Radics Kornélia, az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke, illetve Dézsi Viktor, az OMSZ Levegőtisztaság-védelmi Referencia Központjának osztályvezetője. Kiderült, nemzetközi összehasonlításban a levegő minősége Magyarországon megfelel a nemzetközi előírásoknak, a környező országok jobban szennyezik a levegőt. Szóba került, hogy sok a tévhit a légszennyezéssel kapcsolatban, pedig az Egészségügyi Világszervezet és az Európai Bizottság által 2015-ben kezdeményezett, valamennyi kontinensre kiterjedő vizsgálatból kiderült: Közép-Európában elsősorban a korszerűtlen háztartási tüzelés felelős a 2,5 mikronnál kisebb szennyező részecskék kibocsátása miatti rossz levegőminőségért. Magyarországon is ez az első számú problémaforrás. A Levegőtisztaság-védelmi Referencia Központ osztályvezetője szerint a lakossági szilárd tüzelés körülbelül 50 százalékban felelős a légszennyezésért. A fő probléma a nem megfelelő minőségű tüzelőanyag megválasztása. Sokan használnak nedves és puha, vagy kezelt fát, gyenge minőségű szenet vagy hulladékot. Fűtenek ronggyal, sőt PET-palackkal is, ami súlyosan terheli káros anyagokkal a levegőt. A megoldás a háztartások fűtésének korszerűsítése, továbbá a hőszigetelés lenne, ami jelentősen javíthatná az épületek energetikai mutatóit. Az országon belül is nagy eltérések vannak a tüzelési szokások és a földrajzi paraméterek függvényében. A Sajó-völgy sajnos egy nagyon jó példa erre, ugyanis itt rendszerint kiemelten magas a szállópor-koncentráció. Az, hogy a gépjárművek általi levegő-szennyezés éppen hányadik helyen áll a sorban, Dézsi Viktor szerint komponensfüggő: míg nitrogén-dioxid kibocsátás tekintetében kiemelkedő jelentősége van a közlekedésnek, szállópor-koncentráció esetén kb. 10%-ban felelős az autóipar és a gépjárművek a szennyezésért. Az utóbbi évtizedekben az autóipar nagy lépéseket tett a károsanyag-kibocsátás csökkentéséért. Kérdés, merre indulnak el a trendek, különös tekintettel a dízelautókra. A jövő útját jelzi, hogy a kipufogórendszerek további fejlesztésével és a szennyezőanyagot eltároló katalizátorok széles körű alkalmazásával az egyik legkritikusabb nitrogénoxid-kibocsátás minimálisra csökkenthető. A nagy probléma az, hogy télen sokkal alacsonyabban van az úgynevezett keveredési határréteg, így a szennyezés kisebb légtömegben tud elkeveredni, eloszlani, így ugyanakkora kibocsátás sokkal rosszabb helyzetet jelent a hideg évszakban. Magyarországon a levegőminőség mérését, értékelését az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat (OLM) végzi, amely egy manuális és automata mérőhálózatból épül fel. A manuális hálózat pontjain gyűjtött minták elemzése a XVIII. kerületi Gilice téren található Marczell György Főobszervatórium laboratóriumaiban történik, és kén-dioxid, nitrogén-dioxid, szálló por (PM10), valamint egyes helyeken ülepedő por összetevőkre korlátozódik. A mintákból további analízissel az arzén, a kadmium, az ólom, a nikkel, valamint a policiklusos szénhidrogének jelenlétét mérik. A XVIII. kerületi Gilice téren található Marczell György Főobszervatóriumba beérkező adatok értékelését az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat (OLM) végzi, amely manuális és automata mérőhálózatból épül fel. A hálózat pontjain gyűjtött mintákat laboratóriumban elemzik.

Egy helyen és egy időben a 25. Országos Személyszállítási Szakmai Konferencia és a 7. BUSEXPO kiállítás

2019.03.26.
A komplex rendezvény május 8-án, a drivingcamp Hungary tanpályáján tekinthető meg. A 7. BUSEXPO-ra eddig regisztrált kiállítók között a nagy neveken át a kevésbé ismert, de egyre inkább feltörekvő cégek találhatóak:                                   Autóbuszgyártóként vagy szolgáltatóként érdekli a kiállításon való részvétel, de még nem jelentkezett? Mindkét területen vannak még szabad helyek, amelyekre április 4-ig jelentkezhet ide kattintva! Férőhelyszám bővítéssel a teljeskörű tájékoztatásért A 25. Országos Személyszállítási Szakmai Konferencia szervezőjének, a NiT Hungary-nek idei fejlesztése a szimpózium plenáris ülésének és a közszolgáltatási szekció befogadóképességének növelése. Az eddigi 150 főről egyből 250 főre ugrott az elérhető férőhelyek száma kiszolgálva ezzel a hallgatóság egyik igényét. A Konferencia teljes programjáról ide kattintva tájékozódhatnak. A jelentkezési határidő április 24-e, amelyet ide kattintva tehetnek meg. Bővebb információkat a Busexpo honlapján olvashatnak.    
Címkék: 

Korzika kanyargós útjai várják a hétvégén a WRC mezőnyét

2019.03.26.
A bajnokságban első Ott Tänak célja ezen a versenyen (ahol egyébként tavaly második lett ), hogy ismét dobogós helyezést érjen el. Csapattársai, Jari-Matti Latvala és Kris Meeke szintén arra törekszenek, hogy korábbi korzikai szerepléseikhez hasonló sikert érjenek el. Talán egyetlen olyan verseny sincs a Rally Világbajnokság (WRC) naptárában, ahol a pilótáknak és navigátoraiknak, no és persze a versenygépekek annyi kanyarral kellene megküzdeniük mint Korzikában. A szakaszok átlagosan hosszabbak, mint a bajnokság bármely más fordulójában, s ennek, illetve az erős kopást okozó aszfaltnak köszönhetően elsőrendű szempont jól gazdálkodni az abroncsokkal. Az egyik oldalon gyakran sziklafallal, a másikon szakadékkal határolt, kanyargós utakon nem hibázhatnak a pilóták. A rally útvonala 2019-ben jelentősen megváltozott: a teljes távolság 75 százalékát újonnan kijelölt szakaszokon teszik meg a versenyzők. A rajt helyszíne immár a sziget déli részén fekvő Porto Vecchio, ahol két, egyenként három szakaszból álló hurok vár pénteken a mezőnyre, ráadásul szervizelési lehetőség nélkül. Szombaton a pilótáknak három szakaszt kell kétszer is teljesíteni a sziget észak-keleti részén, mielőtt elindulnának nyugatnak, a Calviban kijelölt cél felé vezető két szakaszon. Tommi Mäkinen (csapatfőnök) „Optimista hangulatban indulunk Korzikára, különösen a tavalyi jó szereplésnek köszönhetően, amikor a szakaszok felében mi voltunk a leggyorsabbak. Ez egy igen nehéz rally, ezt számos alkalommal megtapasztaltam pilótaként, de az összes csapattag megmutatta már, milyen gyorsak tudni leni. A rendkívül hosszú szakaszok és a számtalan kanyar miatt maximálisan kell bízniuk az autóban, mert különben sok időt lehet veszíteni. Ezért is nagyon fontos, hogy jók legyenek a beállítások. Idén ez különösen pénteken játszik majd nagy szerepet, mert a nap közepén nem lesz megfelelő szervizelés, ahol a változtatásokat el lehetne végezni. De tudom, hogy a csapat kiválóan felkészült, így remélhetőleg ismét sikeres hétvégénk lesz.” Ott Tänak (a 8. rajtszámú autó pilótája) „Nagyon várom Korzikát. Elvileg jó indulás, hogy a bajnokságban élen álló pilótaként elsőként mehetek végig az úton, mert aszfalton akkor a legjobb autózni, ha még teljesen tiszta. Korábban a korzikai volt számomra a legküzdelmesebb rally, de tavaly, amikor első alkalommal versenyeztem itt a Toyota Yaris WRC-vel, már gyorsak voltunk. Felkészültünk, mindent megtettünk, ezért úgy hiszem, jól fogunk majd szerepelni. Persze biztos vagyok abban, hogy a riválisaink közt is lesznek rendkívül gyors versenytársak, de a cél az, hogy fenntartsuk az idény elején szerzett lendületet, és továbbra is a lehető legtöbb pontot szerezzük meg.” Jari-Matti Latvala (a 10. rajtszámú autó pilótája) „Mindig nagyon várom a korzikai rallyt. Az aszfalt érdes, ezért jó rajta a tapadás, az utak pedig többnyire tiszták. Maga a sziget is szép, és tetszenek az idén kijelölt új szakaszok. Pár szakasz már akkor is megvolt, amikor 2015-ben győztem itt, szóval szép emlékeim vannak erről a helyről. Jól sikerült a tesztelés ezen a héten: a megtett 200 kilométer alatt sok mindent kipróbáltunk – nemcsak erre a rallyra, de a következőkre is gondolva. A Monte Carlo Rallyn gondjaim voltak az alulkormányozottsággal, ezért most ezzel is foglalkoztunk, és a fékeken is javítottunk, így már magabiztosabb vagyok az autóban. Most lesz pár napom pihenni otthon, aztán készen állok a hétfőn kezdődő pályabejárásra.” Kris Meeke (az 5. rajtszámú autó pilótája) „Az utóbbi években számomra jól sikerült ez a rally, mindig gyors voltam. Ettől függetlenül mindig hatalmas kihívás, különösen most, hogy az útvonal 75 százalékban megváltozott. Ezért gondolom úgy, hogy a pályabejárás során készülő itiner ugyanolyan fontos része lesz a feladatnak, mint a vezetés. Monte Carlóban jól éreztem magam a Yaris WRC-ben, de az nagyon más rally, mint a korzikai – kivéve talán a gyorsasági szakaszt, ami elég jól sikerült nekünk! Élveztem a múlt vasárnapi verseny előtti tesztelést, bár sok volt a tanulnivaló egy napra. De úgy gondolom, elég egyértelművé vált, milyen beállításokat szeretnénk használni, szóval már várom a rallyt.” Mi történt tavaly? Ott Tänak a második helyen végzett első, teljes egészében aszfalton rendezett versenyén a Toyota Yaris WRC-vel. Úgy nézett ki, hogy Esapekka Lappi is felállhat a dobogóra, de aztán megpadkázta az autót, és meg kellett állnia kereket cserélni, így végül hatodik lett. A páros összesen hatot nyert meg a rally 12 szakaszából. Jari-Matti Latvala szombati balesetét követően sajnos nem tudta befejezni a rallyt.
Címkék: 

Túraautót utcára? Itt a Lynk & Co 03 Cyan Concept

2019.03.26.
Amíg mindenki a Genfi Autószalon autó-cunamijával volt lefoglalva, addig a svéd Cyan Racing (egykori Polestar csapat) csöndben debütáltatta az év egyik legmenőbb autóját. A Lynk & Co 03 Cyan Concept, ahogy neve is mutatja, még csak egy koncepcióautó, és valószínű az is marad mindörökre. Elég a Polestar, akarom mondani, a Cyan Racing korábbi C30 vagy S60 koncepcióira gondolni, amik mind csupán köridő kergetésre születtek, illetve, hogy megmutassák mennyi a potenciál a Volvo autóiban, de sorozatgyártásba soha nem kerültek. Nincs ez másképp a kínai villanyautó márka szedánjával sem, amibe kivételesen nem elektromos motor, hanem egy 2,0 literes, négyhengeres turbómotor került. Mégsincs ebben semmi meglepő, hiszen a Cyan Racing idén Lynk & Co 03-asokkal versenyzik a Túraautó Világkupán (WTCR), ahol ugyanezekkel a motorokkal versenyeznek. Noha nevük teljesen összeforrt a Volvo márkával, korábban már volt kikacsintásuk a Lotus felé is, illetve jelen esetben házon belül maradtak, hiszen a Volvo és a Lynk & Co is a kínai Geely alá tartozik. Az utcai változatban azonban nincs szűkítő, így 300 lóerő helyett 528 pacit eresztenek az első kerekekre. Még a 6 fokozatú szekvenciális váltót és a versenyautó sperrjét is átültették, így azért már egész kezelhető lehet még az irgalmatlan lóerő is első keréken. Az egész kocsi mindössze 1287 kg, ezért csupán 4,4 másodpercre van szüksége, hogy megfussa a 0-100-as sprintet. Elöl hat, míg hátul kétdugattyúsak a fékek, a könnyűfém felnik 20 colosak, felettük Öhlins állítható futóművek feszülnek. Jól esik a szemnek újra szedán túraautót látni.

Már webes felületen is elérhető az e-kárbejelentő!

2019.03.26.
Csütörtök óta webes felületen – így akár a telefon böngészőjével, laptopon, tableten vagy asztali számítógépen – is kitölthető a MABISZ digitális kárbejelentője. Az eddig csak androidos, illetve iOS platformon működő alkalmazás mindkét webáruházban kategóriájában eddig is a legnépszerűbbek közé tartozott: január 8-i indulása óta már 173 ezren töltötték le. A biztosítótársaságokhoz ezen a módon elküldött kárbejelentések száma pedig már meghaladja az 1200-at. Februárban, az indulást követő első teljes hónapban 570-en használták kárbejelentésre az alkalmazást, miközben a kötelező gépjármű felelősségbiztosítási piacon résztvevő tizenhárom társasághoz 16027 kárbejelentés érkezett ebben az időszakban. Remélhető, hogy az elkövetkező hónapokban egyre növekszik majd az arány, hiszen a digitális kárbejelentő gyorsabb, kényelmesebb ügyintézést tesz lehetővé, mint a hagyományos, papír alapú, kék-sárga nyomtatvány. Az eddigi tapasztalatok szerint a legtöbben húsz-huszonöt perc, vagy annál rövidebb idő alatt töltik ki mobiltelefonjukon az E-kárbejelentőt. A minél gyorsabb ügyintézést segíti, hogy az ekar.hu oldalon – ahonnan az applikáció közvetlenül letölthető a Google Play-ből illetve az App Store-ból, illetve most már a webes alkalmazás is elindítható innen – már található egy demo változat is. Ezen mindenki stresszmentesen végigmehet a kitöltésen, eljutva így egészen a Beküldés gombig. Éles helyzetben, a mobiltelefonunkra letöltött, vagy a webes felületen kitöltött digitális kárbejelentőt ennek a gombnak a megnyomásával tudjuk beküldeni a rendszerbe, már a baleset helyszínéről elindítva ezzel a kárügyintézés folyamatát. A bejelentést követően a rendszer e-mailben küld egy visszajelzést minden érintettnek, mellékelve a kitöltött pdf formátumú kárbejelentőt és a csatolt képeket. Az E-kárbejelentő alkalmazás segítségével kitöltött kárbejelentést a MABISZ a felelősként megjelölt fél biztosítója részére, - ha vitatott a felelősség, mindkét érintett biztosító részére - megküldi. Érdemes figyelmeztetni arra, hogy ha ezek után a bejelentő felek 72 órán belül nem kapnak visszajelzést az érintett biztosítótól, úgy ennek tényét a biztosító részére haladéktalanul jelezni kell, a bejelentő készülékén elmentett bejelentés hagyományos módon történő továbbításával. A magas letöltésszám ellenére a problémamentes felhasználók aránya továbbra is kilencvenkilenc százalék feletti. Az alkalmazás a telepítés előtt ellenőrzi, hogy a telefonkészülék operációs rendszere képes-e annak futtatására. Amennyiben nem, a telepítést nem végzi el és "Az eszköz nem kompatibilis ezzel a  verzióval" üzenet jelenik meg a készüléken. Ez esetben frissíteni kell a telefon operációs rendszerét, ami egyébként is minden felhasználó érdeke, már csak biztonsági okokból is. Egyre több biztosító kezdte már meg a QR kódok kiküldését ügyfeleinek, illetve helyezi el azokat az új szerződések megkötésekor a biztosítási dokumentumokon (pl.: díjigazolás, zöldkártya). A QR-kód egy kétdimenziós vonalkód, amely a szerződő és a biztosított gépjármű legfontosabb adatait tartalmazza egyszerűen beolvasható formában. Célja a kitöltési folyamat meggyorsítása, de persze a kárbejelentés ennek hiányában kézi adatbevitellel is megtehető. A gyorsabb helyszíni kitöltést segíti, hogy az alkalmazás jobb felső sarkában található menüben lehetőség nyílik adataink előzetes beolvasására és elmentésére is. Az alkalmazás és a webes felület jelenleg két, Magyarországon biztosított gépjárművet érintő káresemény bejelentésére használható. Többes baleset esetén párosával lehet kitölteni. A papíralapú, kék-sárga nyomtatványt pedig továbbra is mindenki szabadon választhatja a balesetek bejelentéséhez. Azokban az esetekben, amelyekben az E-kárbejelentő alkalmazás valamilyen okból nem használható (pl. külföldi vagy biztosítatlan gépjármű esetén), továbbra is a hagyományos kék-sárga nyomtatványra lesz szükség. Amennyiben a balesetben érintett másik gépjármű rendszáma ismeretlen, a rendőrségen be kell jelenteni a káreseményt, majd ezt követően a https://mabisz.hu/gepjarmu-karrendezes/ oldalon online lehet megtenni a kárbejelentést. Az alkalmazás egyelőre nem használható casco károk rögzítésére.

Az Audi 2019-es évfordulós naptárja

2019.03.26.
Az Audi története 70 évvel ezelőtt indult Ingolstadtban. A második világháború után az Auto Union AG szászországi üzemei az orosz katonai erők irányítása alá kerültek és a vállalatot 1948-ban törölték a chemnitzi cégjegyzékből. Ugyanakkor ezek az intézkedések nem vonatkoztak a nyugati zónákra, így 1949. szeptember 3-án létrejöhetett az Audi elődjeként számontartott Auto Union GmbH. vállalat Ingolstadtban. Mindössze tíz évvel később, 1959-ben a fiatal vállalat beindította Európa akkori legmodernebb járműgyártó üzemét. Még ugyanebben az évben legördült az első DKW Junior modell az üzem gyártósoráról. Húsz évvel ezelőtt az AUDI AG első alkalommal vett részt a Le Mans-i 24 órás versenyen és 2000. óta a márka összesen 13 győzelemmel büszkélkedhet. Mindeközben – 25 évvel ezelőtt – legördült az első Audi A4 modell az ingolstadti üzem gyártósoráról. Az Audi 80 utódja egészen napjainkig a négykarikás márka legkeresettebb modellje maradt. Ugyanebben az évben ünnepelhette a márka új zászlóshajójának, az Audi A8 modellnek a bemutatóját és az Avant RS2 debütálását, amely az Audi nagyteljesítményű modelljeinek egész sora előtt nyitotta meg a kaput. 35 évvel ezelőtt a Rally Világbajnokságban Stig Blomqvist végzett az első helyen a pilóták versenyében, míg az Audi a márkák mezőnyében zárt az élen. Ugyanebben az évben Harald Demuth és Audi quattro versenyautója a Német Rali bajnoka lett és ekkor mutatkozott be a nagyközönségnek az Audi Sport quattro is, amely még napjainkban is igen magas áron cserél gazdát. Szintén fontos megemlékezni a következő jubileumokról: 30 éves az Audi 90 IMSA GTO; 30 éves az Audi közvetlen befecskendezésű turbó dízel motorja; 50 éves az Audi 100 Coupé S; 50 éves az Audi NSU Auto Union AG; 70 éves a DKW Schnellaster és az RT 125 W; 80 éve szerezte utolsó Grand Prix győzelmét az Auto Union.  
Címkék: 

Ezért nem lesz önvezető autónk!

2019.03.26.
Az, hogy egy autó a közeljövőben képes lehet az önvezetésre, egészen valószínű. A Google által szponzorált Waymo projekt eredményei rohamosan fejlődnek. 2015-ben még 1000 mérföldenként 0,64-szer kellett beavatkoznia a sofőrnek a vezetésbe, 2018-ra már csak 0,09-szer. Persze ez jól hangzik, de amíg ez az érték nem nulla, addig nem bízhatjuk magunkat a technológiára. Ugyanakkor a szakértők szerint idő kérdése, és tényleg elérik a „tökéletes” állapotot, mi pedig legyünk jóhiszeműek, higyjük el amit mondanak és nézzük a technológián kívüli akadályokat! Az ICDP felmérése szerint, mely során autóipari szakemberek véleményét kérték ki, az elsődleges akadály a megfelelő infrastruktúra hiánya. Tökéletes körülmények között, hiánytalanul kitáblázott és felfestett utakkal már ma is megbírkózik egy modernebb autó, még csak prémium kategóriásnak sem kell lennie. De egy útépítéssekkel tarkított, kopott úton már akadnak problémák és még hosszú ideig lesznek is. Az autó lehet okos, de a józan ész emberi tulajdonság, amivel jelenleg nem tudjuk felruházni a gépeinket. Második legjelentősebb akadályként az emberi tényezőt nevezték meg a szervezet kutatói. Ez persze később változhat, de a mai generációk még nem bíznák rá az életüket teljes mértékben egy gépre, márpedig ha egy olyan önvezető autóba ülünk, amelyben nincs lehetőségünk a beavatkozásra, akkor kénytelenek vagyunk a szoftverre hagyatkozni. A többségünk minden bizonnyal nem élne a lehetőséggel. Az emberek félelmével egyenrangú akadály az állami szabályozás. Nyilvánvalóan minden egyes önvezető autónak át kell mennie a műszaki vizsgán, de az önvezető autók esetében minden bizonnyal a szoftvert is vizsgáztatnák, így a gyártóknak meg kell felelniük a különböző állami előírásoknak is, ami tovább bonyolítja az amúgy is végtelenül bonyolult szoftverek fejlesztését. A következő akadály szintén az országok közötti különbségekből ered. A legegyszerűbb példa: Franciaországból a Csalagúton át megyünk az Egyesült Királyságba. Ebben az esetben az autónak alkalmasnak kell lennie a jobb- és baloldali közlekedésre is. Kérdés, hogy ez minden autonóm jármű esetében alapvető adottság lesz, vagy az extralistán kell majd beikszelni, az általunk a jövőben autóval meglátogatni kívánt országok listáját? Szintén nem elhanyagolható akadály a biztosítások kérdése. Kell kötelező biztosítás, ha elvileg az autó nem okozhat balesetet? Ha igen, ki fizeti? Egy biztos, ha az önvezető autók elterjednek, a biztosítási piac legalább akkora átalakuláson megy majd át, mint maga az autóipar. A fentiek mellett még számos akadályt és problémát sorolhatnánk, de már ezekből is egyértelmű, hogy az önvezető autók kora még igen messze van. A következő tíz évben legalábbis még biztosan nem lesznek teljesen autonóm járművek az utakon és az első darabok megjelenése után is még rengeteg időnek kell eltelnie, mire tényleg önvezető autónk hátsú ülésén, újságot olvasva megyünk majd munkába.

Oldalak

 

Az oldal fő támogatója